| loveyouAlly a întrebat:

Am si eu o intrebare destul de ciudata cred.Am 16 ani si am ciclu de la varsta de 13 ani jumate.Nu mi-a venit mai deloc regulat! Acum nu mai mi-a venit de 4 luni.Mi-am inceput viata sexuala.Dar va anunt ca nu sunt insarcinata! Am facut foarte multe teste de sarcina si au iesit negative...si nu am niciun fel de greturi sau altele.Se pare ca acum imi curge ceva maroniu ca un fel de ciclu dar putin de vreo 2 zile.Va rog un sfat ceva.Am parinti foarte severi si nu vreau sa afle ca mi-am inceput viata sexuala si sa ajung pe la medic! Va rog din suflet fara mistouri! Va pup pe toti! :* :* :* Dau funda. :*

Răspuns Câştigător
| AditzaAditsssa a răspuns:

Buna! In primul rand, vreau sa contrazic o chestie pe care am tot vazut-o pe aici.Ca sa mergi la un medic ginecolog nu e nevoie de mama,tata,sora,sau oricine altcineva major! Poti merge la medicul de familie si ii poti spune ca ai niste dureri mai ciudate de burta,ovare sau ca nu ti-a venit menstruatia, fara sa specifici ca ti-ai inceput viata sexuala si iti va da o trimitere la medicul ginecolog, care, insotita de o adeverinta ca esti elev, te va ajuta sa nu platesti.Insa,daca vrei sa ti se pastreze confidelitatea, ca sa zic asa, mergi la un cabinet particular, contracost, unde nu te trimite nimeni acasa sa vii cu mamica.Plus de asta, nu va afla nimeni.Sa fim seriosi, in ziua de azi daca pui niste banuti pe biroul unui medic, iti face avort si la 10 ani, fara sa te stie absolut nimeni! Asa ca nu mai fi speriata, mergi frumos la ginecolog, fara teama, nu iti va taia nimeni capul acolo ca ai 16 ani si ai facut sex.Ba chiar,ai fi de apreciat ca multe domnisoare fac sex inconstient, fara sa stie ca sexul implica numeroase responsabilitati, una dintre ele fiind chiar controale ginecologice regulate! In al doilea rand, ca sa nu fiu pe langa subiect, o sa-mi dau cu presupusul despre problema ta.Probabil ti s-a dereglat, am patit si eu sa nu imi vina o luna si jumatate, si atentie, la 17 ani am fost singurica la ginecolog! Poate ai fost stresata in ultima perioada, poate ai avut scaderi bruste in greutate, sau ai racit.Noi aici nu suntem medici, putem sa-ti spunem ca niu s-a intamplat si am avut nu stiu ce, dar organismele difera.Mi-ar placea sa-ti dau un raspuns concret ca sa te linistesti, dar din pacate nu se poate.Asa ca mergi la ginecolog, el o sa iti explice mai bine.te pup si ai grija de tine, poate imi lasi si un mesaj cu ce ai facut!:*

5 răspunsuri:
| loveyouAlly explică:

Scuze 11 ani jumate nu 13

| mariass a răspuns:

Ar fi trebuit sa te duci la un ginecolog inainte sa iti incepi viata sexuala pentru ca nu e normal sa stai 4 luni fara sa iti vina ciclu... Daca ai un prieten apropriat care e major, ar trebui sa strangi niste bani si sa te duci la un ginecolog. Sau daca ai o ruda cu care te intelegi bine ai putea sa o rogi sa te ajute. Ar fi totusi cazul sa te duci la un doctor. Secretia aceea maro nu e normala. E posibil sa ai o ciuperca.

| DonMecanico a răspuns:

De unde esti?

| BeautifulAngelOana a răspuns:

Doamne fereste! Din noment ce nu ti-a venit ciclul de 4 luni ii ceva ciudat! Am avut si eu o prietena care era ca si tine si a facut 20 de teste si toate au iesit negative, nici ei nu ii venise ciclul de 4-5 luni si m-a rugat sa merg cu ea la ginecolog. Ginecologul i-a zis ca este insarcinata in 4 luni jumate! Te sfatuiesc sa consulti un ginecolog. Poti sa mergi la medicul de familie, vorbesti cu el, iti da un bilet de trimitere la ginecolog si te duci! Daca vei fi insarcinata trebuie sa le spui alor tai pentru ca daca nu le spui o sa fie grav! Si daca nu au vorbit cu tine despre asta in cea mai mare parte sunt ei de vina!

| Totui0verde a răspuns:

Nu te panica cu sarcina deoarece eu a o prietena careia menstruatia in lunile de vara nu ii vine happy... poate este o dereglare hormonala...cel ma bine du-te la ginecolog.