| mihai199431 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare..prietenii mele i-a venit menstruatia pe 30 luna trecuta si aseara i-a curs sange iar. e posibil sa-i vina din nou? asta dupa 18 zile? tot imi spune ca o ustura jos de la ce poate fi? poate sa aiba infectie urinara sau ceva de genu?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sângerarea respectivă poate avea mai multe cauze - sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* o dereglare hormonală
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/
* iminenţă de avort sau sarcină extrauterină, etc.

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog!

La ginecolog poate merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă este minoră ), TREBUIE doar să aibă la ea : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa vorbeasca cu mama ei.Cel mai bine.infectie urinara ar putea fi.

| Alicezzz a răspuns:

Nu este normal, parerea mea sa mearga la un control ginecologic.

| Belluuu a răspuns:

Nu este normal, parerea mea sa mearga la un control ginecologic sau vorbeste cu mama ta happy

| Gabrygabryella a răspuns:

Buna seara! Da, poate fi o infectie urinara. Nu ar fi normal sa fie menstruatia din nou. Mai bine mergeti luni sa o vada un medic. Toate cele bune! :*

| mihai199431 explică (pentru Gabrygabryella):

E minora..eu major ar trebui sa se duca cu parintii presupun nu?

| Gabrygabryella a răspuns (pentru mihai199431):

Daca esti major poti merge cu ea.Trebuie sa se duca cu o persoana majora.Deci poti fi si tu happyDar ar cam trebui sa le spuna si parintilor ei sau sa le spuneti chiar daca e cam nasoala situatia...