| adina894 a întrebat:

Se vede la ecograf in catet saptamani esti insarcinata? sau doctorul calculeaza in functie de ultima data a ciclului menstrual spusa de tine? 2 doctori mi-au dat un rezultat cu o saptamana diferenta. Multumesc

Răspuns Câştigător
| andra000 a răspuns:

Se vede, da.eu cand eram insarcinata in 10 saptamani si am fost la medic, a calculat dupa ultima menstra, iar la la contol i se parea ca sarcina ar fi mai mica si mi-a spus sa mergem si la ecograf ca sa fie sigura.la ecograf i sa condirmat cele 10 saptamani de sarcina.cand a vazut mi-a spus ca are degetele formate.mi le-a aratat dar nu am inteles mai nimic atunci. atunci mi-a dat si prima poza cu fetita mea.nu iti face griji, oricum o saptamana se pune +\-.si eu am fost la doi doctori la fel ca tine si la data exacta a nasterii era diferenta o saptamana.ai rabdare, cand bebe va fi mai mare se va vedea exact, sanatate tie si micutului tau.nastere usoara!

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Doctorul te intreaba oricum cand ai avut ultimul ciclu pentru ca se mai intampla sa iti vina menstruatia peste sarcina dar la ecograf se vede oricum sarcina si in cate saptamani esti cu aproximatie[ plus minus cateva zile]

| Oana92 a răspuns:

La ecograf se constata varsta bebeului in functie de dezvoltarea lui. E normal sa fie erori intre cei doctori pentru ca nici parametrii in care trebuie sa se afla bebelusul intr-o anumita perioada nu sunt chiar exacti si valabil chiar la toti. unii se dezvolta mai greu, altii mai repede, depinde si de parinti(cat e de mare/greu) si doctorii pot interpreta putin diferit. O saptamana nu e diferenta mare, cand va mai creste vor fi mai exacti.Nu sunt experta in sarcini, dar nu ar trebui sa te decizi la un singur medic? ca doar nu nasti cu amandoi. Sarcina usoara si sanatate pentru amandoi!

| Oana92 a răspuns:

La ecograf se vede cat de dezvoltat e copilul, iar varsta se stabileste in functie de parametrii in care se incadreaza la un moment dat copilul. Parametrii sunt generalizati, nu tin cont de parinti de exemplu(greutate, inaltime), motiv pentru care rezultatele pot fi interpretate putin diferit. Diferenta e mica. Oricum, nu ar trebui sa te dezici la un singur medic, ca doar nu nasti cu amandoi? Sanatate si tie si bebeului si sarcina usoara!