| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac dragoste cu iubita mea fara prezervativ. Vreau sa stiu daca se pot lua boli daca suntem amandoi sanatosi tun. Vreau sa va spun ca nu avem de gand sa fac mai mult de 1-2min fara prezervativ. Vrem doar sa vedem saca sunt noi senzatii. Si sa va mai spun ceva, iubita mea a fost virgina si sunt mandru de ea, si de mine deoarece am reusit sa o cuceresc si sa fie a mea si doar a mea. Vreau sa mai stiu daca poate ramane insarcinata daca fac 1-2min fara prezervativ fara sa ejaculez. Multumesc si astept cat mai multe raspunsuri. FUNDA

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Salutare.
Da, poate rămâne însărcinată chiar dacă introduci penisul în vagin și 2 secunde, nu trebuie mult timp ca spermatozoizii să treacă pe pielea ei. Chiar dacă nu ejaculezi este foarte posibil să ai picături de lichid spermatic pe uretră sau în uretră și acestea s-ar putea transfera. Am văzut cazuri de fete virgine care au rămas gravide pentru că partenerul a ejaculat în zona vulvei, spermatozoizii ăstia sunt rezistenți și dacă li se oferă condiții potrivite își fac treaba. Nu e nevoie decât de unul singur să o lase însărcinată (de fapt foarte puțini dintre ei chiar ajung în trompele uterine unde se produce fertilizarea, dar asta e altă discuție). Eu cred că pentru 1-2 minute în care nu simți mare lucru nu are rost să stați cu morcovu' dacă îi întârzie menstruația câteva zile. Se simte aproape identic. Uite, ai putea încerca gama nouă de la Durex, RealFeal, e cam 10 ron pachetul în Carefour și se spune că sunt mai subțiri, mai naturale.
Cât despre boli, da se pot lua. Dacă prietena ta era virgină și nu a mai făcut dragoste cu altcineva nu are ce boli să-ți dea (decât dacă a luat o hepatită sau HIV în urma unei transfuzii dar nu cred că e cazul). Tu însă poți orice boală avea o fostă parteneră cu care ai făcut sex fără prezervativ (gonoree, trichomoniază, HIV, hepatită B, C, sifilis, HPV). Ți-aș recomanda un set de analize, dacă ești major atunci le poți face gratuit donând sânge (se fac anaize pentru sifilis HIV și hepatite) iar dacă nu ai simptome nu cred că ai o infecție de tract urinar.
Dacă vreți să faceți sex fără prezervativ, anticoncepționalele pot fi o soluție, dar e necesar un consult ginecologic la fată. Sunt o metodă sigură, reglează ciclurile menstruale, după 5 ani de tratament scad riscul de cancer de col uterin, te scapă de grija sarcinii și a prezervativelor rupte. Dar nu protejează împotriva BTS-urilor. Și nu sunt recomandate sub 17-18 ani decât în anumite cazuri. Ginecologul ei o poate consilia dacă dorește să ia anticoncepționale.
dacă totuși vrei să îți asumi acest risc, atunci ar fi câteva metode prin care să scazi la minimum riscul, dar nu te încurajez să faci asta. Dacă fata are cicluri regulate, puteți face sex în perioada în care ea nu ar trebui să fie fertilă (http://www.TPU.ro/......vine-pe-1/ Dar ea poate ejacula în orice moment al ciclului menstrual iar spermatozoizii pot trăi cel puțin 3 zile în interiorul ei fără probleme. Poți să scazi numărul de sermatozoizi ejaculând de câteva ori în zilele anterioare contactuli neprotejat, 2-3 zile înainte te masturbezi și ejaculezi astfel în ziua respectivă ar trebui să fie mai puțini ejaculați. Apoi în ziuz cu pricina poți face o baie foarte fierbinte, asta ar trebui să mai reducă din ei și mai mult. Urinezi înainte să faci sex și nu ejaculezi înauntru. Asta ar fi tot ce poți face pentru a scădea riscul la maximum, dar chiar și așa, TOT EXISTĂ UN RISC.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti ejacula in acel timp fara sa stii asa ca ia celofanul si pune-l pe cheie inainte sa o bagi in contact.

| fosnet a răspuns:

Poate ramane.Fiti prudenti.

| anonim0095 a răspuns:

Vreau sa stiu daca se pot lua boli daca suntem amandoi sanatosi tun.

| xSweetAnGeLx a răspuns:

Cum sa se ia boli daca sunteti aman2 sanatosi?
fi serios. iti faci prea multe griji... tongue

| fabiola a răspuns:

Daca o respecti si vrei sa fie numai a ta, respect-o si din punct de vedere medical.O sarcina poate aparea daca aceasta este in perioada fertila.Sanatosi tun poate spune numai buletinele de analize! Asa ca inaintea senzatiilor pune sanatatea!

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Uite ca raspunzatorul ti-a raspuns exact cum trebuie.
Baga la cap ce ti-a scris el, c-o sa-ti foloseasca toata viata.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vroiam sa iti dau un raspuns mai amplu legat de problema ta de si de boli care nu se manifesta la unele persoane, ei fiind doar purtatori, dar cand am auzit de mandria ta pentru faptul ca a fost virgina, m-ai lasat rece...
Fa-o mandru in continuare, orice activitate.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim0095):

De unde stii ca sunteti sanatosi tun? Aveti analizele facute? Mai gandeste-te.

| anonim0095 a răspuns (pentru darrio2007):

Spun ca suntem sanatosi tun deoarece eu nu am mai facut sex cu nimeni altcineva in afara de ea. Ea a fost virgina, eu am fost virgin.

| raspunz a răspuns (pentru anonim0095):

Se pot lua, trebuie făcute anumite analize înainte. Unele boli nu dau niciun semn.

| raspunz a răspuns (pentru anonim0095):

În cazul ăsta e ok, nu aveați de unde să le luați. Doar dacă ați făcut transfuzii de sânge, droguri intravenoase sau lucrări dentare cu materiale nesterilizate. dar nu cred că e cazul. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim0095):

Ok.Iubiti-va mult.

| Ana0Maria a răspuns (pentru anonim_4396):

Fail.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ana0Maria):

Pe motivul?

| Ana0Maria a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe motivul ca, nu toti baietii gandesc ca tine! El se simte mandru ca e primul pentru iubita lui, ca ea a avut doar incredere in el. Easy!