| Bellaconcavella a întrebat:

Buna TPU Am si eu o mica problema cu prietenul meu, locuim impreuna de mai mult de un an si lucrurle au mers bine pana acum eram fericiti fara a ne chinui vreun pic eram cei mai buni prieteni si iubiti, si revuzam aproape orice numai de a sta impreuna cat mai mult, il luam si cu mine la cursuri cand puteam. Acum 2 saptamani am aflat ca el a fost la o colega de a lui de facultate care ii e si o prietena foarte buna la ea la cafea si el pe langa ca mi-a ascuns lucru asta si s-a dus cand eram eu la cursuri m-a mintit ca nu ar fi fost singuri, dar a pai a recunoscut. acum o saptamana am aflat ca am imi fost pe la ea cand era singura ca sa invete pentru niste cologviuri(asa cam cateva ore) si la fel mi-a ascuns. Eu am avut probleme cu tipa asta pentru ca la inceputul anului 1(suntem amandoi anul 2 la facultati diferite) ea mi-a dat impresia ca s-ar da la el, agasand cu telefoane mesaje si asa mai departe si atunci am vb cu ea si am rugat-o civilizat sa se rezume doar la timpu de fac nu si in timpu liber. Ei au un grup al lor dar in aces grup ei se inteleg cel mai bine, acum nu vreau sa par exagerata dar mie mi se pare anormal sa se duca la ea acasa cand e singura din nu stiu ce motiv(chiar daca mi-a jurat ca nu s-a atins de ea si nici nu are intentia). Nu ma mai mintit pana acum iar asta mi-a picat foarte greu, stau cu orele si ma gandesc la asta si cred de fiecare data cand iese pe usa ca se duce la ea, il simt ca un strain si nu pot sa mai vb cu el lucrurile astea. Imi pare rau daca v-am obosit cu o poveste asa lunga dar as vrea sa imi spuneti parerea voastra sincera, punandu-va in locul meu. Daca prietenul sau pritena voastra ar avea un/o astfel de amic/a si ar incepe sa se viziteze la "cafea" cand sunt singuri si sa ascunda lucrul asta? Multumesc, promit sa dau funda si puncte si tot ce vreti voi pentru raspunsuri sincere

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca el se duce la ea,o face din placere,se simte bine cu ea,rad,povestesc,e amica lui.
Ca ti-a ascuns tie lucrul asta,a facut-o ca sa evite exact ceea ce se intampla acum.
Pentru ca,atunci,in anul intai cand ea insista cu mesaje si telefoane,el a preferat sa te aleaga pe tine,lucru pe care tu il uiti.
Crezi ca nu putea fi cu ea,daca dorea? Dar,te-a ales pe tine!
Timp de un an a fost doar cu tine,langa tine,traind impreuna,invatand cu tine,facand totul cu tine!
Bun,acum a inceput sa doreasca sa vada si alti oameni,in principiu pe cei cativa care ii sunt prieteni sau amici.
Poate ca se simtea cumva sufocat,poate ca-i era greu sa-ti spuna ca prea mult timp sunteti impreuna.
Acum,stii adevarul si el continua sa fie cu tine.
Ramane la aprecierea ta,daca ai intelepciunea sa-l pastrezi sau nu,pentru ca astea ar fi variantele!
Il pastrezi,va trebui sa accepti ca nu traiti singuri pe pamantul asta,puteti avea prieteni,rude,cunostinte-si nu numai el,ci si tu,pentru ca si tu ai putea merge cu un coleg la cafea,nu ar trebui sa-l deranjeze,nu?
Sau nu il pastrezi,si atunci,vor incepe lacrimi,suferinta si despartiri dramatice, un an din viata si increderea in oameni, pierdute!
Tu alegi!

9 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu stiu de ce iti ascunde asta pentru ca ambele motive concrete se bat cap in cap: ori te inseala, ori nu vrea sa devii geloasa. Oricum, nu are scuza ca te-a mintit!

Eu zic ca cel mai sanatos e sa ii observi comportamentul:e la fel ca inainte? iti vorbeste normal? faceti sex ca inainte? vorbiti deschis? e mai timorat in preajma ta? vrea mereu sa iasa?

Sunt o gramada de intrebari.Doar tu stii raspunsurile.

Cert e ca nu vad de ce respectiva fata ar sta cu el fiind cu tine. Daca chiar si l-ar dori tu n-ai mai fii in peisaj,n-ar avea cum sa ascunda asta!

Poate pur si simplu sunt foarte buni prieteni.

De exemplu,eu ma inteleg bine cu baietii si,in general,ajung mereu sa imi spuna fiecare ce au pe suflet.

Dar ai grija,daca o apara prea mult si o prefera pe ea da de gandit.

Cel mai bine e sa il urmaresti, sa afli de la prietenii lor ce fac, sa mergeti imprena cam peste tot.E imposibil ca vreun amic de-al lor sanu se dea de gol daca ei chiar sunt imprena.

| soul2soull a răspuns:

Nu inteleg de ce va lansati intr-o relatie orbeste. Crede-ti ca "iubirea" din adolescenta rezista parerea mea este ca 2% din cazuri partenerii raman pana la maturitate si se casatoresc/copii.
Legaturile din adolescenta pregatesc individul in viata care va urma n felul acesta individul are experienta cat de cat in viata de cuplu...samd.

Sfatul meu este sa nu te mai implici sentimental fiindca nu mai poti gandi limpede. dragostea fiind oarba.

| Bellaconcavella explică (pentru soul2soull):

Iti multumesc pentru raspuns, stiu ca ai dreptate cu acest sfat, dar ma tem ca am facut prostia asta de mult si deja m-am implicat destul din punct de vedere sentimental.mentionez ca avem 21 si respectiv 22 de ani

| a2dr33ad33a a răspuns:

Buna nu stiu cu ce sa incep... eu sincera sa fiu daca as fii fost in locul tau pfuu nu stiu da as fii mers al ea a2 oara si i-asi fii spus sa-l lase in pace si sa se puna in locul tau :*putin sa vada cum e as abordao civilizat si i-as demonstra ca tot al tine va ramane daca mergi sa vb cu ea arati ca nu tie frica pentru ca sti ca el tot la tine va ramane si tot pe tine te va iubii nu stiu eu de felul meu sunt foarte geloasa si daca as patii asa cred ca ar trebui sa stau sa ma calmez prima oara si dupa aia sa merg sa vb cu ea poate ea vrea ceva de la elhee heeda el probabil nu are nici o intentie cu ea doar sa o ajute desi nu stiu... ar fi o posibilitate :* okricum cel imi important intr-o relatie este increderea si sa fiti deschisi unul cu celalalt restul vin de la sine :* te pup bafta si nu te stresa iubirea adevarata nu se uita sau se lasa pentru pipite sau pentru aventurii de 2 -3 zile si nu vreau fundita puncte sau mai stiu eu ce vreau doar sa-ti fie de folos ceea ce am scris aici :* ca de aceea va raspund si va ajut cat pot daca stiu pentru a va fi de folos :* te pup ai grija de tine

| ROB3RT89 a răspuns:

Nici eu nu as acepta asa ceva si banuiesc ca nimeni. Minciuna intr-o relatie semnifica 100% neincredere! Sa sti oameni nu sunt ce par a fi,e usor sa ranesti sentimentele cuiva, deci nu baga mana in foc pentru nimeni ca s-ar putea sa te arzi! Eu daca as fi in locu tau, as vorbi deschis cu el sa clarificam problema...Banuiesc ca si tu daca ai merge la un coleg sa beti o cafea si sa-l ajuti la ceva si el sa afle, ar fi pentru el ca un dus cu apa rece.Totus el a mintit,deci a vrut sa nu sti toate fazele. Oare unde mai e incredrea,iubirea si respectul reciproc?! Stai linistita,adevarul va iesi la iveala, poate cine stie, chiar nu s-a atins de ea si intrei ei e doar o relatie de amicitiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata de ce te-a mintit? te-ai gandit ca esti prea geloasa, ca pui prea multe intrebari si etc? Vina este numai a ta pentru ca nu ai destula incredere in el si de aici a plecat totul. El a observat ca esti geloasa si ca nu suporti ca el sa se duca la acea fata ca sa o ajute si astfel a incercat sa-ti ascunda acest lucru pentru ca stia ca o sa te superi si nu o sa-ti convina si nu vroia sa apara din nou discutii. Sper ca te-ai lamurit ca problema este la tine si nu la el

| syberia a răspuns:

Ti-a ascuns asta tocmai pentru a evita starile tale de acum. Si noi le avem, dar la voi sunt profunde tata. Asa ca omul ce-a zis in mintea lui … Decat sa-i spun, sa nu inteleaga(pentru ca majoritatea nu o faceti), sa stau sa dau explicatii...mai rau sa intre in vreo depresie de 12-24h in care sa duc greul tot eu, mai bine nuantez putin adevarul pana la a-l ascunde de tot. Nu stiu daca esti control freak, asa ca lansez si teoria cealalta...te-a facut(SLABE SANSE dar exista)

| Bellaconcavella explică (pentru syberia):

Deci solutia voastra in a evita depresia de 12-24 h si neintelegerea etc. preferati sa modelati adevarul in loc sa evitati complet problema?

| blackmann a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vb serios cu el, desi este greu dar sever sa inteleaga ca nu este o gluma despre aceste intalniri si sa il intrebi de ce a mintit.
soul2soull a gresit spunand ca o relatie nu va rezista din adolescenta
totul reuseste daca exista comunicare si incredere
in cazul tau increderea s-a slabit si iubitul tau trebuie sa inteleaga acest lucru daca va mai dori sa continuie relatia cu tine
in cazul in care nu va rezista sincer relatia sper sa gasesti un drum pe care sa apuci fara sa te impotmolesti de un mic hop. in viata gasesti tot felul de obstacole. multa bafta si ai grija de tine