| Anonima00123 a întrebat:

Am si eu o problema.
Din intamplare, astazi am auzit o discutie intre parintii mei, in care tata a intrebat`o pe mama:,, Si te simti rau?" si mama,, Da..." si tata,, Dar nu ai mai luat pilulele in ultimul timp?" si mama,, Nu.nu avea rost sa bag in mine pastile ptc oricum noi nu o facem f des" si tata,, Cand am facut`o ultima data?" si mama,, Pai dupa Craciun, adica pe 26" si tata,, Du`te la un control na" si mama,, Tre sa treaca 2 saptamana.ca sa`si dea doctorul seama" si de aici am dedus ca mama e insarcinata straight face sau crede ca e straight face plus ca in ultimele zile s`a simtit cam rau.straight face problema e ca eu nu mai vreau un frate sau o sora caci am deja un fratior mai mic. straight face si nu mai vreau. plus ca nu imi place gandul asta: ca parintii mei inca fac sex straight face in loc sa facem cv in fam ei fac sex straight facestraight face plus ca pe 26 mama a dormit cu mine si cu fratele meu ca tata a avut treaba la birou straight face si nu am chef de un alt membru in fam straight face si nu stiu ce sa fac.ma simt asa f trista straight face ce sa fac? dau fundawinking era totul perefect pana sa aud conv asta dintre ei straight face si acum cel mic sau cea mica care urm sa se nasca (daca intr`adevar e insarcinata si sper sa nu fie :-s) o sa ne distruga tooooot! Inca o data: funda.

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand vei fi parinte,sa hotarasti tu pentru copii si familia ta.
Deocamdata,esti un copil caruia nu-i lipseste nimic si care isi permite sa isi judece parintii.
Asa cum te-au crescut pe tine atatia ani(si nu vor inceta sa o faca destui ani,inca),asa vor creste toti copiii pe care EI DOI vor hotari ca doresc sa ii aiba!
Este viata lor personala,nu stii in ce fel functioneaza mecanismul unei familii,daca iti imaginezi ca doi parinti dorm ca fratii sau cer voie copiilor pe care ii au ca sa faca si alti copii!
Nu erai acolo cand parintii tai s-au cunoscut,s-au indragit unul pe celalalt si au hotarat sa fie impreuna! Nu stii nici ce i-a legat,nici ce ii leaga,ai aparut pe lume dovada a dragostei lor si ai luat ca pe un lucru obisnuit faptul ca ei te iubesc si te cresc,straduindu-se sa nu-ti lipseasca nimic.
Daca ei considera ca pot avea si creste inca un copil, tie nu-ti ramane decat sa te bucuri, peste 20 de ani, peste 30, vei avea frati si surori,parintii se vor stinge si vor fi avut grija sa nu te lase singura pe lume!
In treburile celor mari nu e bine sa te amesteci, pentru ca e greu sa intelegi cum gandesc, mai ai multe de invatat inca.
Incearca sa ai doar incredere in deciziile lor si fii fericita atat timp cat dragostea si buna intelegere locuiesc impreuna cu voi in casa!

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Cred ca esti tipul copilului un pic mai egoist, adica vrei totul cam numai pentru tine.
Nu poti sa iei tu decizia radicala si sa vii cu niste supozitii, ca cel mic care ar urma sa se nasca ar strica totul.pana la urma nu e el de vina,ca nu el le a cerut sa l aduca pe lume,parintii tai aleg asta.
Si nu trebuie sa i judeci,copilul acela daca intr adevar exista,depinde de ei daca il vor lasa sau nu,eu te inteleg perfect si pe tine,dar cred ma ca nu trebuie sa ne judecam parinti pentru deciziile lor.
Probabil ca dac se va adeveri ca este insarcinata,mama voastra si cu tatal vostru va avea o discuti si cu tine,in mod sigur,in care tu iti poti expune parerea,daca ai mai vrea un fatior/surioara sau nu.
Nu trebuie sa dramatizezi,totul va fi bine.
Si ca sa te simti mai relaxata,pune te macar un pic in locul copilului acel din burta,care nu are putere sa se apere,care nu si poate exprima dorinta daca vrea sa vina pe lume sau nu,mai ales intr o lume atat de agitata,pentru ca,noi,traim timpuri grele.
Si fa un exercitiu de imaginatie,si vezi daca tu ai fii in locul lui si viitoarea surioara nu te ar vrea?
Cu toate ca el nu stie ce se intampla, simte totul si se va resimti cand va fi mare.
Fii mai intelegatoare si nu te gandi ca el/ea este de vina.
T pup si succes!
Sa mi scrii si mie dupa ce afla mama ta rezultatul, chiar sunt curioasa.

| PrecioussGirl a răspuns:

Ai 13 ani. dupa cum am citit in comul tau.
acum zici ca nu vrei etc. dar cand o sa cresti mai mare o sa le multumesti parintilor ca ti-au dat frati/surori. de ce? nu o sa fi singura pe lumea astea, cand o sa ai nevoie de cineva ai la cine sa te duci.winking o sa zici pei ii am pe mama si pe tata. gresit happy din pacate, pentru noi toti, nu traim o vesnicie.
insa esti totusi mica. nu iti place sa fiti mai multi in familie? sa fiti o familie mare si unita? mie mi-ar placea sa mai am o sora. sa impart cu ea fardurile, sa merg cu ea in oras, sa ne distram amandoua cu prietenele etc. poate ca na te sperie gandul acesta, dar eu cred ca te vei obisnui cu aceasta idee.

| xCarolina a răspuns:

A fost totusi iresponsabil din partea mamei tale sa isi asume acest risc, dar e posibil sa isi mai fi dorit inca un copil.In cazul acesta, sigur ca ar fi fost recomandat sa discute si cu restul familiei, dar faptul e deja consumat. Daca vei mai avea un frate/sora, parintii tai vor discuta cu tine despre asta si atunci le vei putea spune ca nu au mentionat nimic de asa ceva.Nu fii egoista, stiu ca e greu sa imparti dragostea parinteasca cu altcineva si la varsta ta probabil ca nu intelegi, dar vin momente dupa ce cresti in care ai nevoie de un sprijin si nimeni mai bun decat fratii sa ti-l ofere.Nici nu sunteti 7 sau 8 sa te poti plange ca nu se mai opresc, 3 mi se par un numar bun pentru o familie.Un copil nu va distruge nimic, nu te teme, si daca intr-adevar apare, nici sa nu te gandesti sa te razbuni pe el.Nu are nici o vina."In loc sa facem ceva in familie, ei fac sex.", aici mi se pare ca ai cam exagerat.Nu cred ca isi petrec tot timpul impreuna si de voi uita complet.Sunt adulti si se iubesc, e normal sa isi acorde cate clipe unui celuilalt.Vei creste si vei realiza ca sexul e ceva absolut normal intre doi adulti care intretin o familie.

| Barbaraaa a răspuns:

Buna.Incearca sa ai o discutie q parinti tai p tema asta si totul va fi bine, asta e sg solutie dupa mine si daca ei decit ca mai vor un bebe trebuie sa-l acc straight face oricum daca ti se taie din drepturi fi tare si spune-le`n fata k nu`ti convine. Chesti in fam poate o safaceti dupa ce va trece faza asta q bebele...nu stiu ce sa-ti mai zic

Funda?:-s

| VirusS97 a răspuns:

Ei na.nu cred ca mai vor inca un copil dar totusi ce te inspaimanta asa ca vei mai avea un frate sau sora? Oirucm se pare ca a luat pilule pentru a doua zi si ca nu vrea sa aiba inca un copil spre bucuria ta din cate am inteles ea ar treui sa mearga cat de repede l un ginecolog nu peste 2 saptamani :-| Poti sa-mi zici cati ani are fratele tau mai mic?

| Metempsihoza a răspuns:

Tu crezi ca un copil vine pe lume cu acordul tau? Si cum sa iti distruga un ingeras familia, esti batuta in cap? Si de ce ii judeci pe ai tai ca fac sex? E normal, se iubesc, sunt doi oameni casatoriti. ia du-te si te uita la desene si lasa activitatea parintilor din pat, ok? Copilul ala daca nu il vrei treaba ta, oricum nu e al tau si nu o sa-ti ia tie nimic, n-o sa-ti manance jumatate de cap.

| angelfromabove a răspuns:

Buna anonima pai si eu am un frate mic si acum 3 luni maicamea mi-a spus ca e insarcinata. eu nu am putut sa cred nimica dar n-am ce sa fac nimic. prima saptamana ma gandeam la cel/cea mic care vine nici eu nu vreau un alt membru in familie dar nu pot sa fac nimica. si incerc sa ma obisnuiesc cu chestia asta. u poti sa speri adica maicata nu e sigura. dar eu nu pot sa cred ca inca pana acu parinti fac sex laughing

| upendo a răspuns:

... doar ce am terminat de citit intrebarea ta.si din pacate nu iti voi oferi un raspuns prin intrebarea urmatoare dar nu pot sa nu intreb : Din moment ce parintii tai se iubesc si inca mai au relatii sexualate iar tu consideri ca nu e normal, atunci cand o sa te casatoresti si normal vei fi indragostit/a, dupa ce vei avea un copil, ti-ar placea ca acesta sa judece cam asa cum procedezi tu acum? Relatiile sexuale sunt ceva absolut firesc.probabil nu intelegi exact ce iti spun acum.insa parintii tai sunt oameni.si faptul ca nu sunt la prima tinerete nu schimba asta. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic, cu cele mai bune intentii.

| opium a răspuns:

Esti un copchil cu mintea cat un graunte!

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Pai nu prea ai ce face decat sa te muti sau sa il/o accepti! Crd k pe toti ne dispera fapul k parintii nostri inca fac chestia asta, mai ales p mine k parintii mei sunt foarte batrani rolling on the floor oricum eu sper sa iasa totul okwinking

| Vlad_1383 a răspuns:

Nu ar trebui sa fii asa egoista pentru ca si el e un copil nevinovat care vine pe lume fara vina lui cum ai facut-o si tu. Si parinti tai pot face sex cand vor ei pentru ca niciodata nu esti prea batran ar trebui sa nu te supere asta (cei drept poate fi un soc la inceput )dar trebuie sa te gandesti ca acest lucru le intareste relatia mai mult. Nu ar trebui sa te supere ca vine alt copil, nu conteaza ca lui i se va acorda mai multa atentie pentru un timp, nu trebuie sa fii egoista si sa te gandesti ca ei nu te vor iubii. Si in plus chiar daca este gravida oricand va putea sa faca avort. Asa ca nu te mai supara si gandeste-te ca tu ai putea fi copilul ala care va avea o sora ce uraste faptul ca s-a nascut. Ti-e ti-ar placea sa fii in locul lui? Sper sa te linisteti si sa gasesti o solutie happy iti doresc mult succes big hug

P.S:Nu mai asculta pe la usi de acum!laughing

| EmmyAnonim15 a răspuns:

Bună,știu.e troumatizant! Și eu i-am auzit pe părinți mei de 3 ori! Chiar azi mi-am întrebat prietenele mele dau că și-au auzit părinții făcând vreodată sex! Una a zis da! Iar cealaltă că poate. Eu când i-am auzit..am început să plâng! E oribil și scârboasă! Și foarte rar cuplurile nu fac sex fără să treacă 2 săpt. Eu nu vreau să fac sex când voi fii mare! Pur și simplu e super scârbos! Ce să faci? N-ai ce să faci! Discută cu ei...amenintă-i,nu știu!
Sper că te-am ajutat!
Funda?

| Ciocolataax1 a răspuns:

E un suflet... daca va fi sa fie n-ai ce sa faci tie ti-ar fi convenit?

| mayalove a răspuns:

In primul rand cred ca este foarte ok ca parintii tai inca mai fac sex.Pe bune asta ii tine impreuna (printre altele)adica asa isi exprima ei sentimentele,chiar daca au devenit parinti au si viata lor intima cum o vei avea si tu la un moment dat.
Daca tu nu mai vrei un fratior aici nu stiu trebuie vorbit cu ei, si nu trebuie sa te sperii dinainte poate mama ta va face avort si totul va fi cum vrei tu. Oricum tu nu ai de unde sa stii daca a mai avut sarcini si le-a interupt si pe buna dreptate, nu ar putea sa-ti spuna lucrul asta (tu ai aflat din intamplare).

| Anonima00123 explică:

Aa da si azi am intrebat`o pe mama ce tot are de e asa plictisita de viata si face ea:,,cred ca am niste probleme de santate'' si eu,, doamne.ce ai? m-ai ingrijorat acum'' si ea,, nu e nimic grav; nu probleme de sanatate la care te duce pe tine mintea [raceli, boli etc]'' straight face

| Anonima00123 explică:

Am 13 ani apropo

| Anonima00123 explică:

Astazi, mamei i-a fost cam rau si am intrebat`o ce are si mi-a zis ca i-a intarziat menstruatia si ca s-ar putea sa fie insarcinata straight face si i-am zis ca nu vreau un alt frate sau sora si mi-a zis ca nici ea nu vrea un alt copil. dar acum parca imi e mila de acel copilas sad nu a gresit cu nimic; oare dc e mama asa iresponsabila? oare chiar ii mai trebuie sex ce naiba?straight face am o mama iresponsabila, nu?crying

| Anonima00123 explică:

Mama nu e insarcinata big grin deci nu o sa`mi faca un alt frate laughing yeee