| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.Nu stiu ce sa aleg.Prietenul meu m-a cerut in casatorie si eu am acceptat, insa exista un impediment si anume parintii mei(care sunt mai dificili).Nu cred ca ei o sa fie de acord cu casatoria nostra si cred ca nu o sa-mi mai dea bani pentru a termina facultatea(mai am un singur an). Prietenul meu imi tot zice sa ne mutam impreuna si atunci cand ii zic ca ar trebui sa vorbim cu parintii mei sa vad daca imi dau banii pentru taxa, el imi zice ca nu il iubesc si ca nu vreau sa ma casatoresc cu el.Prietenul meu munceste si merge si la facultate, deci are si el taxa si totusi a zis ca o sa ma ajute insa nu stie daca o sa poata sa-mi plateasca taxa.Voi ce ziceti sa ma mut cu el chiar daca parintii nu imi dau bani pentru facultate?

Răspuns Câştigător
| Dement_Copil_1998 a răspuns:

Cred ca parinti tai ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa iti incepi viata, nu o sa stai toata viata cu ei...dc sa nu`ti mai dea bani de facultate e spre binele tau, nu e adevarat, daca te amenintza cu asta si ei chiar vorbesc serios nu sunt niste aprinti calumea dar eu cred ca vor doar sa te speriewinking fa ce`ti spune inima

6 răspunsuri:
| Dr3yga20 a răspuns:

Nop, e o sansa unica sa termini facultatea, daca o ratezi acu s-a dus. Prietenul tau ar trebui sa inteleaga asta si sa mai astepte putin

| senstein a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat te va astepta, nu te grabi, intotdeauna exista timp. In cazul tau timp este foarte mult, nu cred ca 1 an (si cateva luni) pot schimba ceva atata timp cat voi va iubiti mult.

Parerea mea: Nu face prostia asta, o sa regreti mai tarziu!

| h3r a răspuns:

Buna. Nu cred ca parintii tai sunt dificili, parerea mea este ca au dreptate. Felicitari pentru cererea in casatorie, dar e pacat sa renunti acum la facultate, la viata ta pana acum pentru un singur an pe care il mai ai de terminat. Fiind in ultimul an de facultate, sunt sigura ca ai o varsta adecvata pentru a putea locui cu prietenul tau, insa nu pentru casatorie. Parinti tai ar trebui sa inteleaga ca va trebui sa-ti faci viata si fara ei, pana la urma o sa traiesti cu prietenul tau. Vorbeste cu iubitul tau, ia-l cu frumosul si spune-i ca mai trebuie sa asteptati putin, iar dupa vorbeste cu ai tai si explica-le clar ca vrei sa locuiesti cu prietenul tau, doar va iubiti si sunteti oameni mari. Sunt sigura ca dupa un timp vor ceda si te vor ajuta. Numai bine draga mea, succes mai departe in viata, ai grija ce decizie iei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E complicat... in niciun caz sa nu renunti la facultate.Asta e cel mai important. incearca sa vorbesti totusi cu parintii tai, poate reusesti sa-i convingi.

| gabby269 a răspuns:

Prima oara termina-ti facultatea, daca te muti cu el ai putea regreta mai tarziu. Daca scumpul tau viitor sot nu intelege ca facultatea este foarte importanta pentru tine inseamna ca este un egoist.Stai cuminte si termina-ti faculta ca ai tot timpul din lume pentru maritat. Daca el munceste si se ocupa de facultate foarte bine, dar sa te lase si pe tine sa iti termini facultatea ta.Nu se mai angajeaza oameni fara facultate si daca tu esti dispusa sa stai acasa sa ii faci lui de mancare, sa ii speli si altele foarte bine, atunci muta-te cu dansulhappy Hai, bafta si multi copii

| Domiinic a răspuns:

Eu zic ca ceea ce ne explici noua poti sa ii spui si lui dar gaseste argumentele potrivite sa il faci sa inteleaga asta adica daca e la facultate si a facut acest pas cred ca are maturitatea necesara sa inteleaga problemele de genul asta.Si eu zic ca orice ai face termina "faculta". Bafta!