| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Pe data de 20 trebuia sa imi vina cm dar nu a aparut. Pe data de 18 am avut contact sexual protejat dar a cazut prezervativul. Prietenul meu cand a observat asta nu a mai continuat. Menționez ca nu a ejaculat. Exista vreun risc sa ma tem? Menționez ca am un ciclu neregulat

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma unui contact sexual intretinut in ultima saptamana a ciclului menstrual adica in ultimele 9-10 zile de dinaintea zilei de incepere a menstruatiei formarea unei sarcini este compet IMPOSBILA, chiar daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data. In cazul tau totul depinde de cat de neregulat este ciclul tau menstrual si cat de mult a intarziat menstruatia fata de calculele efectuate pana in prezent. Fiindca nu s-a produs ejacularea deci nu a ajuns sperma in vagin, posibilitatea dea se forma o sarcina esteextrem de mica spre imposibila. Alta data prietenul sa foloseasca un prezervativ cu marimea potrivita pentru ca acesta sa stea bine fixat pe penis. Multa sanatate!

| Mary265 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns. Am un ciclu destul de neregulat. Cuprinse intre 30 de zile si 45

| Mary265 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns. Am un ciclu destul de neregulat. Cuprinse între 30 si 45 de zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mary265):

In astfel de situatii nu se pot face nici macar presupuneri sau aproximari privind data de incepere a urmatoarei menstruatii. Ar fi bine sa fii consultata atat de un medic endocrinolog cat si de un medic ginecolog pentru a ti se prescrie un tratament prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual. Ai putea de asemenea sa folosesti inelul contraceptiv intravaginal cu emisie continua de hormoni NuvaRing, pentru a-ti regla ciclul la unul constat de 28 de zile si a elimina orice posibilitate de a se naste o sarcina nedorita. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual s-a desfasurat atuci cand zici tu, nu poti fi gravida.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Nu ai de ce să te temi, atâta timp cât n-a ejaculat.