| George387r7 a întrebat:

Buna TPU, am si eu o problema si as vrea sa imi dati niste sfaturi.Deci,vreau sa ma las de masturbare, am o problema cu ea, pe scurt am devenit dependent de ea.Am incercat sa ma las dar mai mult de 3-4 zile nu reusesc, din cauza ca am niste fetish-uri la care tot imi sta capul si cum nu am cum sa le fac le caut pe site-uri 18+.Cum as putea sa ma las?, metionez ca am 17 ani aproape 18 si nu am avut nici odata contact sexual.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te poti lasa numai cu vointa proprie, iar daca nu vrei oricum nu ai decat tu de suferit.

| mihai69 a răspuns:

Ce rost are să renunți la ceva care îți place?!? Și pe deasupra, nici nu e dăunător!

| Robert2526 a răspuns:

Nu renunta, de ce ai face asta? Sau incearca sa ai parte de sex daca vrei altceva

| George387r7 explică (pentru Violleta2022):

Dar ma las, mi-am blocat site-urile 18+ si pe telefon si pe laptop, si daca stiu ca mor tot nu o sa ma uit

| doctorandus a răspuns:

Ideea fixa ca vrei sa te lasi de masturbare indica o problema psihiatrica. Discuta despre asta cu un psihiatru.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si nu, "dependenta de masturbare" nu e un diagnostic valabil.

| gaminator a răspuns:

Ai nevoie de activitate pentru a fi distras de acest tip de ganduri si de a intra in controlul propriei vointe pentru a face fata impulsurilor. Poti merge la sala sau poti face ceva prin curte mai ales daca stai la tara.

Probabil, pe plan sufletesc, spiritual ai de asemenea probleme, eu ti-as recomanda sa cauti un duhovnic bun sau un psihoterapeut, daca ai fobie de preoti, care sa te cunoasca si sa iti poate oferi sfaturile potrivite pentru tine.

Lucreaza la tine mai intai, cu rabdare si dupa aceea nu o sa ai probleme incercand sa ti faci o relatie, esti inca in formare la 18 ani.