| Mairead a întrebat:

Buna TPU
Am si eu o problema si cum nu am la cine a ma sfatui sa schimb cateva vorbe, sa mi dea cateva pareri am apelat la voi ca dintotdeauna.
Sunt de 9 luni cu un baiat, cunoscandu-ne pe internet, pana la urma ne-am intalnit, el a mai venit pe la mine, am fost si la munte.Acum recent a stat o perioada la mine si dupa am zis sa ne mutam impreuna.Mama a zis ca o sa incerce sa ii gaseasca de servici aici desi e foarte greu ca nu ai unde.Pana la urma mama a avut o discutie serioasa cu noicaci nu putem sta asa impreuna, ca aici nu are unde-si gasi ceva de lucru si mai bine sa plece la el caci acolo sunt mai multe posibilitati, fiind in capitala. E o relatie destul de serioasa chiar daca ne-am cunoscut in felul acesta, am ajuns sa tinem unul la altul si astea nu se vede prin vorbe.Acum sunt singura desi avand o relatie cu el la distanta, nu ar fi asta problema dar ceea ce ma framanta este ca mama ii gaseste numai defecte, ca e un copil ca nu stiu ce ceea ce pe mine ma deranjeaza.Ca sa termin cu el etc
Eu i-am spus ca atata timp cat ma iubeste cat e langa mine si ma respecta nu am de ce sa o termin cu el, stiu ca are si el defectele lui ca oricine dar stiu ca pentru mine se poate schimba.
Mama nu intelege ca pe mine ma doare foarte mult ca imi vorbeste asa despre el, pur si simplu ma jigneste pe mine si eu dupa sufar caci nu-mi poate fi bine dupa cele spuse.
Am zis sa nu ii mai zic nimic ca sa nu mai pun paie pe foc, o sa o evit, o sa devin mai rece pentru ca sa vada ca in felul acesta ma poate distanta de ea si ca nu duce la nimic bun.
Mama nu este o persoana dura sau rece dimpotriva e de treaba insa uneori nu stiu ce are, am impresia ca ii place sa sufar.Il crede un mincinos ca le are cu mintitu, eu nu neg, nu ii pun palma la fund cat as tine eu la el, sunt cateva neinreguli la mijloc ceea ce o sa le aflu, ceea ce o sa le rezolv cu el dar as vrea sa nu se mai bage.Stiu ca mi poate vrea binele dar sunt destul de mare destul de matura. Ce e la ea este ca nu ii cunoaste parintii si ca cine o fi etc insa eu dupa parerea mea zis ca inca este devreme pentru ca este timp si pentru asta caci pana la urma nu m-am maritat
Poate asa in felul acesta de a fi mai distantata de ea pot rezolva ceva? caci cu vorba buna e pentru moment.
Am 21 de ani si daca as avea alta varsta poate as zice ca sunt imatura si dusa usor cu presu dar nu este asa.Cum sa incerc sa nu si mai bage coada intre noi, in primul rand ca-mi face mie rau. e mama mea o iubesc dar totul are o limita, am inteles, ii dau dreptate cand este dar totul are o limita.
Astept si parerile voastre pentru ca unii dintre voi au mai multa experienta si ma poate ajuta cu o mica parere.
Va multumesc, sa aveti o zi buna

Răspuns Câştigător
| evilkiss a răspuns:

Tot timpul au exista divergente si pareri diferite intre generatii, intotdeauna un adult a stiut cei mai bine fata de un tanar, mama ta nu-ti vrea raul, avand in vedere in ce vremuri ne petrecem noi(cred ca suntem generatia care ducem si am prins ce este mai rau), revenind la subiect, pe donsoara mea tot pe net am cunoscut-o, dintr-o prostie, si suntem impreuna de 4 ani etc, corect mi s-ar parea ca el sa faca mai multe sacrificii, sa stranga niste bani acolo unde este, sa-si caute o gazda in orasul tau, sa fie aproape de tine, binenteles cu ajutorul tau, sa-ti arate ca-si da interesul si nutreste ceva pur fata de tine(sa nu spuna ca este imposibil, sa dea vina pe criza, daca vrei cu adevarat reusesti), sunteti la varsta la care orice e posibil, iar daca va face astea nu cred ca mama ta ar avea ceva impotriva, ar prinde mai multa incredere in el si in tine, in voi, discuta cu el, expunei problema, vezi ce zice si treceti la fapte, daca tine cu adevarat la tine va face in tocmai cum am spus mai sus, succes si iubitiva mult

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa stii ca asa sunt parintii, intotdeauna vor avea o parere subiectiva, ca odorul lor este prea bun si ca cel/cea cu care a ajuns sa stea impreuna nu este destul de bun/buna pentru copilul lor.
Cel mai bine ar fi sa nu-i spui mamei tale toate necazurile, ci dimpotriva sa-i spui mai mult despre bucuriile tale, atunci cred ca se va mai "imbuna" si ea si il va vedea cu alti ochi pe iubitul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Ce pot sa spun? de fapt nu stiu cu ce sa incep...cred ca sti ca parintii intotdeauna ne vor binele.Primul dintre sfaturile mele ar fi ca tu sa incerci sa iti intelegi mama, sa vezi daca are dreptate in ceea ce zice. Am trecut printr-o situatie similara, insa mult mai rea, deoarece s-a dovedit la final, dupa o relatie de app 4 ani ca baiatul de langa mine era de fapt baiatul de care imi ziceau toti sa ma feresc, printre care si mama mea. Acelasi lucru ziceam si eu atunci: ca mama mea vrea sa sufar, ca nu ma vrea fericita, ca se insala etc.La fel ceream si eu sfaturi, insa degeaba pentru ca nu le luam in considerare. Departarea ta de mama nu iti va aduce mai multa bucurie, ci dimpotriva. Sunt de acord cu tine ca parintii nu trebuie sa se bage in relatiile copiilor, dar cateodata, crede-ma, chiar trebuie ascultati. Asa ca asculta si ce zice mama ta, insa in acelasi timp verifica ceea ce se zice daca este adevarat sau nu. daca nu este atunci poti sa-i dovedesti ca se insala si sa fie de accord cu ceea ce alegi u.Ai mare grije pe cine alegi sa-ti fie aproape. app la 21 de ani ink nu esti pe deplin matura cat ai vrea u sa fie asa, crede-ma ti-o spun din experienta