| pursuitoflove a întrebat:

am 'venit' aici nu din motive disperate ci din simpla dorinta de a-mi exprima frustrarea. Ca sa nu o mai lungesc, uite cum sta treaba: sunt fata, si ca orice adolescenta de 17 ani vara anului 2012 nu a trecut fara sa nu marcheze si un capitol destul de important din viata mea, anume:'dragostea', Am cunoscut un baiat(19 ani) la inceputul verii..si asa cum prea bine stim toamna nu numaram numai bobocii ci si 'despartirile'.(Nici nu stiu cu ce sa incep... ) Am petrecut o perioada destul de frumoasa impreuna..adoptand amandoi o atitudine ludica. Vorbeam foarte mult prin mesaje si eram destul de apropiati.El intrase la academie si a inceput putin cate putin sa se distanteze de mine. Atat mesajele/telefoanele&intalnirile devenind din ce in ce mai rare. Chiar mi-a marturisit ca ma iubeste ceea ce acesta a fost un moment important din viata mea, tinand cont ca eu nu am fost iubita niciodata chiar daca am mai avut relatii, niciodata nu a fost ceva serios..Sa precizez ca in ciuda faptului ca noi formam un cuplu..eram putin retinuti si rusinosi.Dar asta nu conta pentru ca eram destul de apropiati. Si astazi..am ajuns la concluzia ca am trait o iluzie..In ultimele 2 saptamani cum am spus a inceput sa se distanteze de mine el fiind la 200km departare.Si de fiecare data cand il sunam imi spunea ca are treaba/ca nu poate vorbi&co. + sa adaugam si aspectul ca el mi-a spus ca nu mai are credit si ca nu mai poate suna/da mesaj. Eu am vorbit si cu mama mea si vrand sa imi faca un bine, mi-a spus ca poate ma minte si ca aceasta e doar o scuza (telefonul fara credit)... acum eu nu stiu nici ce sa fac, nici ce sa cred..stiu doar ca ma doare foarte tare..si astazi cand l-am sunat mi-a spus ca se duce in oras si ca ma suna el mai incolo. (Adica stai putin! Mie imi spui ca nu ai credit si etc. si apoi.ce faci aici?) sper ca am fost destul de coerenta cu toate ca ma indoiesc ca va intelege cineva..astept sfaturi. orice happy

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu te inteleg si chiar imi pare rau de tine pentru ca meriti pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat, faci cum vrei dar tipul asta nu te merita

| xSweetAnGeLx a răspuns:

Nu cred in relatii serioase la 17 ani.
adica e perioada aia din viata cand esti cel mai 'nebun'.
cred ca tu ai ajuns sa te atasezi chiar fte tare de el. ptk el ti-a marturisit "dragostea lui"... dar nu crezi ca exista si posibilitatea de a te fi mintit?
nu trebuie sa fi naiva. straight face
nu spun ca atunci cand iti spunea ca te iubeste si asa. nu era adevarat, daca a ajuns sa te faca sa te simti asa sigur simtea ceva, sau vedea ceva in tine care il facea sa te placa.
dar e baiat + adolescent (la minte)
incearca sa gandesti din alt pct de vedere, sa gandesti (intr-un fel ca el). care ar fi motivele pentru care ai incerca sa il eviti...
am o matusa care tot asa a facut. la 16 ani a crezut in rel "serioase"... s-a casatorit. si acum are 22 si cu 3 copii dupa ea.
cam asta ai vrea si tu?
ai 17 ani happy nu mori maine. si baietii... sunt cu gramada.
chiar il iubesti cu adevarat? sau a fost doar o indragosteala care parea sa fie dragoste?

| florg78 a răspuns:

Indiferent de ce vei constata as vrea sa nu regreti,sa nu iti para rau, pentru ca e doar o etapa e vieti prin care o sa mai treci, insa vezi tu nimic nu tine vesnic, dar atat cat a fost ti-a trezit sentimente frumoase sincere. incearca sa vorbesti cu el fata in fata, nu il judeca inainte de a sti si parerea lui

| neutrino a răspuns:

Te-ai jucat si ai pierdut. E bine sa te bucuri ca toamna nu a venit la tine cu un boboc. Jocul, privit practic este simplu. Are un inceput dar si un sfarsit. Continutul este de obicei acelasi, in urma caruia fata se considera fara noroc si plange. Baiatul, bineinteles, isi ia palaria si pleaca. Unii la studii, altii nu, dar toti vor altceva, ceva nou. Ei sunt colectionari. Asa ca, nu-i mai da credit.

| valentino52 a răspuns:

Daca un adolescent iti spune dupa o luna, 2, 3 ca te iubeste nu e adevarat. Poate el crede asta dar inca nu stie ce e iubirea si ce inseamna cu adevarat sa tii la o persoana sa nu poti sta fara ea. Are sentimente, ii place de tine, se gandeste la tine dar e ceva trecator. Dupa cateva luni senzatia de nou dispare si tot ce a simtit parca nu mai conteaza. Acum cauta ceva nou, e constient ca e tanar si vrea sa isi traiasca viata. Daca vede o fata frumusica zambindu-i se va gandi doar la ea si uita de tine. Iubirea adevarata apare dupa ani de zile de relatie, cand ati mancat din aceeasi farfurie, ati trecut prin bune si rele si daca vei vedea o fata frumoasa zambind vei stii ca pentru nimic nu ai renunta la persoana cu care esti acum ce te sustine si ai petrecut atata timp cu ea. In schimb o relatie poate fi la inceput "dragoste la prima vedere" si dupa 2 luni monotonie completa.

| justadream94 a răspuns:

Sa iti zic cum cred ca poti afla daca spe adevarul pune-i aceeasi ntreabare de 2-3 ori in zile diferite despre acelasi lucru pe care l-a facut el in ziua respectiva si vezi cat de diferit iti raspunde..Roaga-l sa fie sincer cu tine. daca nu mai are sentimene e bine sa i spuna..greu cum e trebuie sa stii adevarul, poate se fereste sa iti spuna stiindu-te fata sensibila(academia de politie e o insitutie serioasa si poate e afectat si de timpu putin sa alte lucruri sau poate lucreaza pentru a avea bani de buzunar sau atceva si nu vrea sa iti spuna..caut posibile scuze deoarece o poveste de dragoste nu trebuie sa stricata de banuieli, trebuie incredere

happy sicer o parte din poveste se regaseste si la mine.o poveste cu final nefericit nu prin prisma faptului ca nu mai suntem impreuna ci pentru ca nu a fost povestea de dragoste pe care o asteptam noi(eu mai timid-ea cu jocurile mintii care te pun in dificultate.ce m-a facut pe mine sa o las usor a fost instabilitatea ei din relatie-nu lucrurile pcare le facea pentru a vedea sinceritatea mea si cred ca regretam amadi asta..despartire recenta in care amandoi cred ca am decis sa omoram sentientele..asta daca nu cumva la ea s-au subtiat in ultimele zile