| Persoanata416 a întrebat:

Am vorbit aseara cu mama mea despre mine si prietenul meu. Si am ajuns sa vorbim despre sex. Eu nu mi-am inceput viata sexuala si sunt curioasa cum este. Am 17 ani. Mama mea mi-a zis sa nu fac asta iar eu i-am zis ca nu am de gand. Si mi-a zis ca oricum afla daca fac asta. A zis ca se cunoaste dupa mine. Este adevarat sau vrea doar sa ma sperie? Oare sa fac dragoste cu prietenul meu? sad suntem impreuna se 1 ani si el are 19 ani. Va rog vreau raspunsuri serioase si explicide.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Se cunoaste doar daca de teama/rusine iti schimbi tu comportamentul si "te simte". Pe de alta parte trebuia s-o intrebi "Ok, zici sa nu fac "asta", dar de ce?". In general la o astfel de intrebare nu prea are un raspuns clar si ori se enerva ori incepea cu diverse povesti pentru care exista suficiente argumente de a fi demontate.
Una peste alta e o varsta la care iti poti incepe viata sexuala fara probleme. Doar sa ai grija in special de o sarcina nedorita.
Pe de alta parte acel "nu am de gand" nu trebuia sa-l spui, evident ai de gand, si e normal sa fie asa. Nu trebuia sa minti, un raspuns evaziv era de preferat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate spune/aprecia ca de regula dupa inceperea vietii sexuale intervin anumite mici modificari comportamentale de obicei imperceptibile sau aproape insesizabile. Unele mame care manifesta legaturi foarte puternice cu fiicele lor pot intui sau cel putin banui/presupune cate ceva, insa fara confirmarea ta, nu vor putea sti sau sa reuseasca sa afle oricat ar incerca fiindca nu exista nicio metoda care sa dovedeasca ca ti-ai inceput viata sexuala. Prin ceea ce ti-a spus ea incearca sa te fereasca sau sa te menajeze de anumite posibile..."lucruri rele". Poti sa intretii contacte sexuale reale doar daca esti convinsa ca esti pregatita atat psihic cat si mental si iti asumi si un posibil esec sentimental in cazul in care ar interveni o despartire de actualul iubit dupa ce iti vei incepe cu el viata sexuala. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Pe tine nu se cunoaște (fizic), dar rareori o fată reușește să nu își schimbe comportamentul astfel încât mama ei să nu bage de seamă schimbarea.
Oricum, recomand pentru început să vă rezumați o vreme doar la peting, cel puțin până te lămurești ce și cum e cu sexul ăsta.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa asculti sfatul mamei si sa mai amai inceperea vietii sexuale.