| RaulMA a întrebat:

Apelez la acest site ca ultima idee, sunt frant..Am 20 de ani, prietena mea are 18 ..Insa ai ei nu sunt de acord cu relatia noastra, de 7 luni suntem impreuna si doar acum le vine ideea ca nu e de ea relatia,ca sa isi vada de scoala si asa,eu muncesc,ma intretin singur,am studii superioare,deci imi place sa invat,o ajut mereu la invatat,o ajut la teme sa le inteleaga,deci cu scoala pot zice ca ii merge mai bine de cand e cu mine,insa ai ei,nu sunt de acord nicidecum. Credeti-ma,daca ati trecut prin asta,stiti cum e,e aiurea rau,sunt frant,la pamant,daramat, nu ma pot vedea cu ea din cauza mamei ei, tatal ei incepe sa inteleaga..relatie de 7 luni si sa ne vedem o data pe saptamana 2 ore pe furis, la 20 si 18 ani? Mi se pare aiurea, multi au zis ca sa renunt, cum sa renunt la o relatie de 7 luni, cu bune cu rele, au fost 7 luni frumoase,langa ea ma simt cel mai bine,vin trist de la servici sau sunt eu trist,vorbesc cu ea si zici ca nu am fost trist deloc atata ma face sa rad si asa,este tot ce am mai bun pe lume si nu o sa renunt la ea pentru nimic in lume! Va rog,ajutati-ma cu orice sfat, o sa il urmez pe cel care consider ca e cel mai bun. Dau funda, platesc un psiholog online, orice..Sunt disperat de suparare credeti-ma.O iubesc prea mult..Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am niște idei să îți comunic. Nu sunt perfecte. Te gândești la ceea ce spun eu, și, nu doar încerci, ci și faci.
Viața noastră este făcută din interacțiunea cu mediul. Nici o viață nu este așa zis în eprubetă. Orice viață este trăită într-un mediu. Dacă mediul ar fi totdeauna perfect, am trăi ca în rai înainte să păcătuiască Adam, fără nici o grijă, de nici un fel. De atunci (mă refer la povestea biblică ca la o metaforă, ca să te ajut să înțelegi), orice viață este o luptă pentru supraviețuire într-un mediu care nu este neapărat ostil, dar nici neapărat favorabil vieții. Dar asta nu este o poveste doar de pe vremea lui Adam, este o poveste de când a apărut viața pe pământ, de 3.5 biliarde de ani. Deci dta suferi acum mai ales pentru că ești viu și vrei să trăiești. Dar nu numai că vrei să trăiești dar vrei ca să ai și urmași, vrei ca viața din tine să se perpetueze prin viitorii tăi copii. Și ți-ai ales pentru asta o țintă, pe actuala iubită.
Ce trebuie să faci ca să ai succes în asemenea situație complicată.
În primul rând, să fii tu însuți convins de dreptatea dorinței dtale de a fi cu ea. Și să hotărăști, da, sunt sigur că această tânără este aceea cu care îmi voi petrece viața, cu ea voi avea copii. Dacă ai luat această decizie, dacă ai stabilit în mintea ta aceasta ca o certitudine, atunci te simți tu pe tine însuți ca bărbat responsabil de ceea ce se întîmplă îm viața ta și a ei.
Care este situația actuală și din ce rezultă ea.
Cum s-a ajuns la această situație.
Această fată a crescut în familia părinților ei, treptat de la un copil mic neajautorat, la femeia matură care este azi iubita ta.
Astfel s-a creat o dependență între ea și părinți iar în cei 18 ani până acum, în mintea lor, a părinților, fata lor este ființa de care ei se simt obligați să aibă grijă, ca să nu i se întâmple nimic rău.
Ei văd relația ta cu ea, ca un rău exterior, care perturbă viața fetei lor. Dar o văd aceasta prin prisma faptului că ei se simt responsabili de viața fetei lor. Deci ei te refuză, căci văd în tine un rău pentru fiica lor. În plus, dta când o iei de la ei, își pierd obiectul muncii. Viața lor are sens până acum prin faptul că ei se ocupă de fata lor. Dacă dta o iei de lângă ei, viața lor își pierde sensul. iar o viață fără sens nu merită trăită. Astfel dta nu numai că le iei fiica, ci și atentezi la viața lor în același timp. Astfel. pe un om care atentează la viața lor, ei nu pot să îl perceapă altfel decât ca um om rău.
Acum am intrat în mintea lor ca să putem rezolva problema.
A fost o perioadă când fata a stat cu tine. V-ați simțit bine împreună, acum te simți rău pentru că ați fost despărțiți.
Este bine că te simți rău, așa cum zice românul, să fie rău ca să fie bine, dacă nu ți-ar mai păsa, nu ai lupta pentru viața ta viitoare, nu am mai lupta pentru ea.
Să construim pe această stare de nefericire temporară lupta noastră de a o cuceri pe ea pentru tine, ca să revină la tine.
Mai întâi, ca la o operație pe viu, să aplicăm un anestezic.
Dta nu poți interveni direct în mintea lor, dar ai acces la mintea dtale.
Și acum să facem scenarii mentale interioare pentru dta.
Scenariul 1. Părinții se țin tare, ei vor să amâne cât pot de mult plecarea copilei de lângă ei. În această perspectivă dta ești un inamic. Ce pot face ei, cu fata lângă ei toată ziua. Să te denigreze, să o determine pe fată să te vadă într-o falsă lumină, să distrugă relația care s-a construit cât timp ați fost împreună, astfel încât fata să nu mai vrea să se întâlnească cu tine. Și ei reușesc. Și ea nu mai vine la întâlniri. Și apoi cunoaște alt băiat. Și dta o pierzi. Și relația voastră s-a terminat definitiv. Cum te simți în raport cu un asemenea scenariu? Durere mare. De neconceput! Asta este bine. Asta te face să îți clarifici opțiunile, acum știi ce vrei.
2. Scenariul 2. Va urma o luptă, un șir de acțiuni și fata va deveni soția ta. O să citez din biblie ( nu sunt credincios).
din Marcu. 7. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa.
8. Şi cei doi vor fi un singur trup. Aşa că nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup.
De aceea, sunt spuse aceste idei aici, pentru că este necesar asta. ca viața să meargă înainte. Ca ea, fata, să lase pe tata și pe mama și să ajungă la tine acasă, la casa ta. Numai așa veți reuși să fiți un singur trup, care să aibă copii, care să ducă viața înainte. Ceea ce era valabil pe vremea lui Isus e valabil și acum.
Aveam un prieten preot grecocatolic. ( Probabil că știi că grecocatolicii sunt mai catolici decât papa). El dacă era solicitat să cunune o pereche, inainte să îi cunune în fața altarului îi chema pe amândoi și îi punea să jure astfel. Că vor pleca după nuntă la casa lor. Iar pe părinți îi vor vizita de sărbători. Iar părinții vor avea voie să îi viziteze la ei acasă, doar din când în când cu aprobare, vizită anunțată și aprobată, iar nu toată ziua bună ziua, să stea pe capul lor să le strice viața. Îi punea să jure asta. Dacă jurau în fața lui, îi cununa. Dacă nu, le spunea să se ducă la alt preot că el nu îi cunună.
Așa că scenariul numărul 2 este acesta. Lupta ta se termină cu căsătoria ta cu ea. dacă vor nuntă le faci nuntă, dacă vor cu popă, mergeți să vă pună pirostiile pe cap, iar după aceea o iei la tine acasă. Cum vezi scenariul ăsta? Te mai doare ceva? Nu.
Dacă ăsta este finalul luptei tale, atunci de ce te doare acum?
Renunță la durere, ca să poți lupta! Cine pornește la luptă cu ideea că el va fi învins, e deja mort! Dar dta se pare că ești încă în viață. că de aia te doare sufletul! Săracul tău suflet, vai de mama lui! Acum ai ocazia să devii bărbat. soț care luptă pentru soția lui, iar nu copilul care luptă pentru o mângâiere! Ia gândește-te așa. Că ești soldat care pleacă la luptă în dimineața asta, la luptă, la război. Cu arma în mână iar în față este inamicul care trage în el, cu gloanțe, nu cu pistol cu apă. Iar el plânge. Printre lacrimi nici nu poată să vadă bine ținta din fața lui. Ce șansă are să câștige lupta. E deja mort! Care este soluția? Renunță la durere. Cum se poate renunța la durere? Chimic, cu anestezice. Fizio-bio-chimic prin hipnoză. Să îți faci ție singur autohipnoză. Cu ce? Cu această idee în care crezi 110%. Că ea va fi soția ta, la casa ta, că ea este soția ta de acum chiar, doar că mai stă temporar în casa părinților ei.
Dacă ai realizat asta, eliminarea durerii că nu ești lângă ea acum, asta este prima ta victorie, prima victorie în lupta pentru cucerirea viitorului tău, prima luptă a copiilor tăi. Știi unde sunt copii tăi acum? În ea! Crezi că faci în viață ce vrei tu? Sărman de tine! Viața din ea din ovarele ei te cheamă, celulele ei, de acolo, ele te fac acum să îți fie rău, să te plângi să o dorești. Și știi ce lozincă au celulele ei? Lozinca scrisă pe medaliile sovietice din al doilea război mondial. Nașe delo pravoe, mâ pabedim. Cauza noastră este dreaptă, este sfântă, noi învingem. Dar știi ce mesaj îți transmit ele prin mine? Noi învingem și cu și fără tine! O vrei pe ea? Luptă, că dacă nu vine altul și ți-o ia. O vrei acasă? Luptă!
Acum dacă îți este clar ce ți-am spus, dacă ai înțeles, dacă simți că eu pot să te ajut în continuare o să trecem la faza următoare a luptei, ordinul de luptă numărul 2. Pe mîine, că ăsta este hobby, trebuie să îmi câștig și eu pita pe ziua de azi.

| RaulMA explică (pentru sadrian46):

M-ai lasat fara cuvinte...Nici nu stiu cum sa iti multumesc pentru ce ai facut pentru mine desi nu aveai nici o obligatie..Ai dreptate! Trebuie sa lupt pentru ce iubesc si sa lupt pentru viitorul care mi se arata cu ea, sa ii las deoparte pe ai ei si sa imi vad de iubita mea, multumesc mult! Funda clar!

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Probabil, fata e în clasa a 12-a. Răbdare 6 luni până dă bacalaureatul. Între timp, caută o garsonieră, iar după bacalaureat vă mutați împreună. Spui că te înțelegi cu tatăl fetei. Vorbește cu dânsul despre această mutare, cere sprijinul.
Iar, în legătură cu mama, sincer, nu văd de ce te stresezi! Pur și simplu, înfrunt-o. Spune ce gândești, ce dorești și mai ales, spune că nu are voie să își distrugă fata, doar că așa vrea ea!
Spui că tu suferi! Mă faci să râd! Sincer! Ar fi bine să ai cameră și microfon, să vezi adevărata suferință pe care o are fata! Umilințe, jigniri din partea mamei ei!
Adună-te, nu te mai plânge și ia taurul de coarne, până nu e prea târziu! Poți să o pierzi fizic, definitiv!
Faptul că reușiți să vă vedeți măcar 2 ore săptămânal, îi mai dă puterea de a mai trăi!
Fii bărbat, nu cârpă!

| RaulMA explică (pentru romeo78):

Ai dreptate, daca nu ii demonstrez ca sunt puternic, o voi distruge eu insumi, trebuie sa iau problema in piept si sa o infrunt o data pentru totdeauna pe mama ei! Sunt barbat ce naiba, Multumesc frumos! Multa sanatate

| mihai69 a răspuns:

Ai răbdare sa termine liceul, apoi ia-o la tine.
Ea e oricum majoră...

| Emilian65 a răspuns:

Eu, zic sa continuati relatia in conditiile impuse de parintii fetei. Decat deloc este bine sa va vedeti si de doua ori pe saptamana.

| Andreeush a răspuns:

Prietena ta e majoră și ar trebui să vorbească cu părinții ei să vă lase în pace.
Până la urmă trebuie să înțeleagă că esti prietenul ei.

| RaulMA explică (pentru Andreeush):

Tot vorbeste de 3 saptamani,mama ei are probleme serioase la cerebel, ca altfel nu vad cum un parinte isi poate vedea fiica suferind din cauza lor. Vorbim noptile la telefon si mereu plange saraca ca iii e rusine fata de mine si asa. Desi i-am zis,, Nu e vina ta iubire, nu te mai invinovatii,, Asta fac parintii de genul, isi distrug copii

| sofisis a răspuns:

Sincer, eu mi-as pune pantalonii de baiat mare si m-as duce sa vorbesc cu ai ei. Sa vad exact care e problema.

| RaulMA explică (pentru sofisis):

I-am zis mamei ei ca merg la ei acasa sa clarificam, sa imi zica in fata ce ii doare. A zis ca nu trebuie ca ar trebui sa stiu deja.

| Plato a răspuns:

Daca o iubesti, si pe tine ar trebui sa te intereseze viitorul ei, adica studiile si cariera. Adica sa nu-i mai faci din relatia asta un stres. Accepta situatia pana merge la facultate, sacrifica-te din punctul asta de vedere, stai tu trist dar n-o lasa sa stie, fii pozitiv in preajma ei. Asta e viata, altfel n-ar fi interesant.

| melodrama a răspuns:

Supararea si stresul execisv duce la diabet de tip 2. Cu siguranta nu poti renunta la o persoana pe care o iubesti si cu care vrei un viitor. Vezi tu, iubirea o cunoastem ca fiind frumoasa, copilaroasa, simpla. Incearca sa te imprietenesti mai mult cu tatal, ca barbat te-a inteles dar ca tata mai greu. Lasa prostiile astea cu psihologi online, suparare si alte ganduri. Cum poti omule sa te bucuri de ceea ce iubesti cu gandurile astea? Cel mai indicat e sa discuti cu ea, cu toate ca ai facut-o.