| anonim_4396 a întrebat:

as avea nevoie si eu de un sfat din partea voastra.

Un prieten foarte bun s`a despartit de prietena sa, dupa o relatie de mai bine de 6 ani. El este distrus, ea pare indiferenta. As vrea sa il ajut pe el, dar problema este ca nu prea stiu cum sa abordez situatia. Am mai fost de multe ori in asemenea situatie, adica am mai ajutat multe persoane aflate in situatia lui, dar niciodata nu a fost vorba de o relatie asa de lunga. Am incercat sa il incurajez, sa ii zic ca ea pierde, dar nu a prea mers. Nu stiu de ce nu imi vine in minte nimic, si mai mult, ma infunda plansul cand vorbesc cu el, poate pentru ca sunt prea apropiata de el, si simt odata cu el, insa stiu ca el are acum nevoie de mine, asa cum am eu nevoie de voi sa imi spuneti ce sa ii zic, ce sa fac incat sa il ajut sa treaca mai repede peste...

Va multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| lOllipOp a răspuns:

Draga mea, uneori in situatii de astea preferi sa fii singur si sa meditezi asupra ce ai pierdut, ce ai trait.
Nu-i usor sa treci peste o despartire mai ales de 6 ani.
Zii totusi ca orice sfarsit are un nou inceput sa incerce sa ia lucrurile asa cum sunt, sa invete cat mai mult din aceasta experienta si sa isi pastreze increderea in sine si in ceilalti.

Incearca, convingel sa-si fixeze bine in minte motivul pentru.care s-a despartithappy Daca va realiza motivele despartirii, poate isi va da seama ca intr-adevar a urmat cursul firesc al lucrurilor.

Oricum dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa se lase in voia sentimentelor, cel putin pentru o perioada daca azi are chef sa planga, sa se descarce e ok pentru.ca asa isi elibereaza toata starea negativahappy si sa pastreze o distanta fata de fosta.

Incurajeazal si explica-i ca orice despartire poate constitui un pas inainte catre ceva mai bunhappy
sa se gandeasca ca scopul sau este sa gaseasca o persoana care sa-l iubeasca si in care sa investeasca timp si sentimente.
L-ai putea invita in oras, nu stiu la un suc, film, daca sunteti prieteni asa buni, sa se detaseze de starea care o are
Si nu in ultimul rand:VIATA MERGE INAINTE cu sau fara fostawinking.

[take carekiss papa

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine vrei sa ajuti pe cei care au fost tradati in dragoste dai un timp poate ii trece si daca nu incearca sa te apropi tu de el poate il placi si asa va iesi ceva intre voi

| Monica a răspuns:

E normal sa il doara. O relatie de 6 luni, totusi e altfel.
Nu ai mentionat motivul dar din moment ce s-au despartit presupun ca motivul a fost unul bine intemeiat.Imi pare sincer rau pentru el.Multe nu poti sa ii spui, pentru ca cuvintele sunt inutile pentru el in momentul de fata.
Insa, tu incearca sa ii explici ca lumea nu se sfarseste odata cu despartirea asta. Ca multi sunt in locul lui dar trec peste!
Sa mearga inainte cu capul sus.La momentul potrivit va gasi pe cineva care o sa-l merite.Care o sa-l iubeasca cu adevarat!
Sper ca te-am ajutat cu ceva!

| cal3star a răspuns:

Iti inteleg frustrarea, dar mai bine e sa nu te bagi in relatia altora. Daca ceva se intampla pana la urma tu vei avea de suferit. Fata aia nici macar nu l-a iubit daca e indiferenta, si-a batut joc de el. Lasa lucrurile sa mearga de la sine

| Bianca_2742 a răspuns:

Nu ai tu ce sa faci lasa ca trebuie sa ii treaca eu nu stiu cum ca daca eram in locul lui cred ca faceam ceva mai urat, ce prosta este aia auzi dupa 6 ani.

| Anonima3127 a răspuns:

Nu sunt indragostita de el, suntem prieteni buni de prea multi ani, suntem ca si fratii... faza e ca vreau sa il ajut, pentru ca stiu ca se bazeaza pe mine, si stiu ca sunt printre putinele persoane in fata careia isi deschide sufletul. Poate si din aceasta cauza imi este greu, si nu gasesc replicile potrivite, insa sper ca ma voi descurca, pentru ca are nevoie mare de ajutorul meu, si am sa ii acord si timpul meu si tot ce mai vrea el, ca sa il ajut sa treaca peste si sa nu se simta singur...straight face

| whatever_3916 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, are nevoie de timp ca sa se vindece. vorbele tale nu il ajuta cu nimic.lasa-l sa planga, sa se descarce... tu doar fii acolo pentru el si atatwinking in situatii de genul asta, vorbele de incurajare sunt egale cu zero oh go on

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

O relatie interesanta, pacat pentru ei. Eu inca nu am avut asemenea relatii (de durata), dar incerc sa te ajut. Pai fa`l sa uite de ea, iesi cu el si prietenii lui/tai cat de mult posibil, faceti cevea distractiv, iesiti in club, la biliard/bowling/suc/vacanta/oriunde numai sa nu se gandeasca la fata. Ar mai fi o posibilitate, o alta fata, sa iasa cu cat mai multe fete, sa se combine cu alta.

Succes