| 1NoNamer a întrebat:

As dori sa va dati cu parerea. Oare mai exista persoane in lumea asta, si aici nu ma refer la iubiti/iubite, care sa nu fie numai dupa interes si sa minta non-stop (dupa o vreme parca minte lumea din reflex, mint atat de mult incat isi cred propria minciuna). Pur si simplu nu pot sa inteleg cat de falsi pot fi oamenii, cum poate o persoana sa traiasca cativa ani mintind, doar ca sa faca rau altora, si sunt sigur ca 95% fac la fel. Daca ma credeti, din sutele de persoane pe care le cunosc, ce-i drept decat 50-60 bine, cunosc una singura care a fost tot timpul sincera si nu m-a mintit niciodata. Stiu persoane care vor sa iti faca rau doar pentru amuzament, la care mintitul vine automat si nu sunt capabile sa spuna ceva original sau sincer. Asa ca, la doar 16 ani, pot afirma fara niciun fel de dubiu, ca mai bine traiesti singur, fara sa-ti cauti cu disperare jumatatea, pentru ca te vei lovi doar de rautatea lumii, de rautatea pe care o adopta lumea in 2013 fara niciun fel de jena, care devine un obicei pe care il invata cei mici de la parinti, fie de la coltul strazii. Mie mi se pare aberant, ca poti trai cu gandul ca minti in fiecare zi si nici macar nu-ti pasa. Sa faci rau altuia pentru ca "asa ai chef" si sa incerci sa distrugi orice altcineva s-a chinuit sa construiasca. In zilele noastre, cu greu mai gasesti o persoana care atunci cand are ceva de zis, sa zica, fara sa pupe-n fund fata-n fata iar in parte sa te-njure. Nu scriu mai multe pentru ca e tarziu si nu vreau sa va plictisesc (daca nu am facut-o deja) dar chiar vreau sa va aflu parerea cu referire la faptul ca sinceritatea e pe cale de disparitie.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Trust no one, e un principiu bun.
Interactionam cu o multime de oameni, ne deformeaza dispozitia, ne ating viata si nu putem ramane indiferenti la asta.
Doar ne putem impotrivi, stiind ca vrem altceva.Mai exact,cand stii ce vrei,greu te pot influenta minciunile mascate sau "adevarurile" spuse cu interes!
Cu familia te nasti,dar prietenii ti-i alegi, asa ca, numai de tine depinde ce fel de oameni vei tine aproape!
Sinceritatea, insa, exista.
Trebuie sa gasesti doar persoanele care o practica!

| Doηηa a răspuns:

Așa e!

| h3r a răspuns:

Știi...alții pleacă de acasă în fiecare zi cu gândul de a face rău!
Trebuie să avem grijă de noi și să ne ferim, nu ne punem baza în nimeni, deoarece cine te iubește cu adevărat îți demonstrează... fără urme de regret...sau ca tu să nu fi sigur pe sentimentele sale.
Iubește tu...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu unul nu cred, si daca chiar sunt, sunt asa de putini, incat eu no o sa am norocul sa ii intalnesc

| yoa23na a răspuns:

Ai dreptate dar nu putem trai pesimisti toata viata.eu cred ca mai exista oameni cat de cat sinceri

| L3m0Nad3 a răspuns:

Prietene din pacate 75 % dintre romani sunt oameni de genu asta si stai linistit ca o sa mai vezi... sfatul meu e sa ignori pur si simplu acesti oameni si sa scapi de ei cat mai repede posibil... excludei din viata ta si cauta prieteni buni in cei care te ajuta la nevoie

| anonimALCGL a răspuns:

Da ai dreptate sunt putini care inca sunt sinceri si nu mint eu ma consider o pers care nu minte si este se sincera si am o relatie la distanta dar avem unul incredere in altu 100% e o tampenie ca iubirea la distanta nu exista o mare prostie daca exista incredere sinceritate si iubire atunci distanta nu conteaza si in legatura cu prieteni buni eu n-am multi prieteni dar am cativa care si la ora asta ii sun fac orice sa ma ajute daca esti o persoana sincera si fidela cautati prieteni foarte buni nu multi si jumatatea sa o cauti ca pe lumea asta exista macar o persoana care iti va fi fidela sincera si te va iubi Succes in continuara sa nu iti pierzi niciodata increderea in Tine