| Mara2110 a întrebat:

As vrea sa pun o intrebare legat de avort dar mai intai sa va zic povestea lui vara mea deoarece e legat de ea.Ea are 14 ani si are un iubit de 16 ani , ei sunt impreuna circa de un an si jumatate.De curand ei si-au inceput viata sexuala ( cam acum 4-5 zile ) si prezervativul s-a rupt.Acum ei nu stiu ce sa faca,mentionez ca prezervativul era de marca Durex ( ma mir cum de s-a rupt ) in fine, ea si-a facut azi un test de sarcina si a iesit cu o liniuta adica ca nu este insarcinata dar pe instructiunea testului de sarcina scria ca trebuie facuta dupa 7 zile de la actul sexual deci cred ca nu e valabila raspunsul testului ,voi ce credeti?
Al doilea intrebare ar fi ca, daca ea este insarcinata ,cat ar costa un avort? particular, fara acordul parintilor ( desigur ) ea locuieste in Satu-Mare ( daca informatia asta va ajuta ). Va rog frumos sa dati un sfat cat mai folositor!Multumesc pentru rabdarea pe care ati acordato.Si inca ceva, poate ne-ati putea dea cateva informatii despre cum este un avort,si din cunostintele voastre . !

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul s-a rupt fiindca nu au stiut sa-l foloseasca.
testul ed sarcina facut la 7 zile de la contact nu are nici o valoare daca este negativ (poate arata doar daca este insarcinata nu si daca este neinsarcinata). Ca sa poata lua in considerare un test negativ, trebuie facut dupa minim 21 de zile de la contact.
La 14 ani nu poate face avort in particular si fara aprinti. Posibilitatea de a-si pierde viata in cusrul unei manevre atat de invazive este mare, de asemenea, posibilitatea de a ramane sterila sau fara uter. in principiu, in Romania nu se prea fac avorturi la fetite atat de mici, fiindca mortalitatea este prea mare. Totusi, daca parintii nu au bani sa ajunga cu ea in strainatate 9ceea ce ar fi de dorit in cazul unei sarcini), poate incerca la o maternitate mare (la Cluj, Targu Mures, Bucuresti) unde se poate tenta avortul cu anestezie generala si cu acordul scris al ambilor parinti (care isi asuma riscurile foarte foarte mari)

| DeeaMarry a răspuns:

Nu poate sa faca avort fara stirea parintilor pentru ca e minora!
Avortul este cea mai mare trauma pentru o femeie. O sa ramana marcata pe viata.

| Dana211 a răspuns:

Tesul nu prea e valabil. Dar daca a vazut ca s-a rup prezervativul de ce nu si-a cumparat a doua zi de la farmacie aniconceptionale de urgenta. Sunt 2 pastilute care se iau la maxim 72 de ore de la contactul sexual in cazuri de gen.
Un avort e in jur de 200-300 de lei plus controlul care e cam 100 de lei deci in total 400 de lei! In particular normal.
Si la un avort iti face anestezie locala, dupa are o ustesila cu care iti marunteste copilul si apoi il aspira. De durut stiu ca nu doar exagerat dar oricum doare. Apoi mi se pare ca iti da un tratament. Nu stiu sigur da auzisem si niste chestii de gen ca daca e sarcina timpurie se poate induce avortul prin medicamente dar eu nu iti pot confirma asta. Eu doar ti-am spus ce am vazut

| Lia09 a răspuns:

De pilula de a2a zi nu a auzit? Inainte de a-ti incepe viata sexuala cel mai bine ar fi sa te informezi cat mai mult din toate privintele. Intr-adevar, accidente se pot intampla dar macar sa stii ca ai avea vreo solutie la indemana. Cat despre avort, nu cred ca face vreun medic fara acordul parintilor, mai ales ca are doar 14 ani. In privinta pretului, nu pot sa-ti spun cu exactitate, dar probabil ajunge la cateva sute de lei. Totusi sper sa fie bine si sa nu-si distruga viata de la varsta asta, iar pe viitor sa fie mai atenti si sa se informeze mai bine.