| jLexi199 a întrebat:

Bună, TPU! Astăzi mi-a venit menstruaţia, mai devreme cu o zi - 2, spre deosebire de ultimele 3-4 luni (nu este oricum regulată, dar m-am gândit că ar trebui să spun acest detaliu) și am observat că este puţin mai deschisă la culoare și nu la fel de consistentă. Durerile sunt aceleași, am și răcit puţin la ovare, câteodată îmi simt o parte din bazin mai umflata decât cealaltă, sunt și constipată. Ţin să precizez că ultimul act sexual neprotejat l-am 2 săptămâni, dar fără ejaculare în vagin. Simptome de sarcină nu am. O să fac preventiv și un test, dar nu cred că acesta ar fi motivul. Mi-aţi putea spune ce este? Funda! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatie pornita/inceputa astazi se va desfasura in conditii asemanatoare/similare cu celelalte menstruatii produse anterior; ca numar de zile, cantitate de menstra, culoare, textura, miros, flux zilnic de eliminare, etc. va confirma faptul ca a reprezentat o menstruatie autentica. Producerea unei menstruatii la data preconizata/normala ( cu mici abateri de+ sau - 1-2zile), este urmarea faptului ca ovulul produs in ciclul menstrual anterior nu a fost fecundat de nici un spermatozoid si in consecinta nu s-a format o sarcina si drept urmare ENDOMETRUL imbatranit si devenit inutil a fost eliminat din organism prin menstruatie, deci devine IMPOSIBILA existenta unei sarcini. Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, in consecinta, nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Multa sanatate

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Necunostinta de cauză.