| Lawliet14 a întrebat:

Bună,TPU! Ce înseamnă să fii un băiat finuţ? Răspunsul cel mai bun va primi fundă.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Depinde, poate avea multe sensuri - in functie si de tonul pe care spui.
Ma gandesc ca sensul cel mai des perceput e cum ca : un baiat departe de a fi o bruta, cu aspect dinacela de bataus, cu maxilarul lat, ascutit, amenintator. Un baiat finut, dupa cum suna, nu prea ar avea prea mult de-a face cu proteinele si cu muschii umflati, ci un tip normal la fizic, ingrijit, plăcut la aspect, gingaș - Cu purtări alese

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Am nimerit? big grin
= ))

| Lawliet14 explică (pentru Mayar):

happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mayar):

Adica o domnisoara laughing

15 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Să cunoşti înainte de a critica,să asculţi înainte de a judeca,să te porţi frumos, fără înjurături, violenţă şi minciuni.Să tratezi femeia ca pe un om normal şi nu precum ar fi de la colţul străzii.Şi să nu o obligi să-ţi facă pe plac.
Asta înseamnă să fii băiat finuţ, cel puţin, pentru mine.

| dia200 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este vorba de un baiat aranjat ingrijit dar si o persoana atenta si grijulie

| BiuL a răspuns:

Sa fii gentleman, sa nu fi badaran sau taran. Respecta lumea din jurul tau, fa chestii de cavaler (deschide usi, cedeaza locul femeilor, ajuta-le cu bagajele chestii d-astea), saluta politicos pe toata lumea, nu scuipa seminte pe jos, mananca cu gura inchisa, nu urla pe strada etc

| Lawliet14 explică:

O sa va spun eu mai tarziu, fetelor, ce inseamna baiat finut.

| Honeyyy a răspuns (pentru Lawliet14):

Prietenul meu e foarte finut, dupa ce se barbiereste si se da cu after shave laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai :
- sa te imbraci dragut
- sa lasi mereu miros de parfum in urma ta
-sa nu injuri de fata cu fetele
-sa nu spargi seminte in jurul lor
- sa nu mirosi a bautura
-sa ai un comportament frumos : lasi fetele in fata, le deschizi usa, chestii dintr-astea, nu le lovesti, nu tipi la ele etc.
-sa fi dragut cand pupi o fata, nu sa o lasi fara aer
- sa ai gusturi fine la imbracaminte si naturaletea unei fete ( daca tie iti plac fetele imbracate pe jumatate si asfaltate de fond de ten asta-i alta problema)
Eu atat stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un băiat manierat, aranjat, delicat. Un băiat care respectă femeia, iar pe lângă asta, mereu va ține capul sus în societate.

| Lawliet14 explică (pentru anonim_4396):

Vorbesti de lupul imbracat in blana de oaie? happy

| h3r a răspuns (pentru Lawliet14):

Merg și pe ce zici tu...dar un astfel de băiat se poate vedea și cu ochiul liber, cam asta contează când ne referim strict la „băiat finuț".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un baiat finut se diferentiaza de ceilalti nu doar prin eleganta si aspectul fizic,cat si prin comportamentul lui fata de celalalte persoane. Conteaza foarte mult modul in care vorbeste, cum se comporta si cel mai important poate,cum vorbeste el despre ceilalti. Va sti sa reactioneze ok oricarui "atac" venit de afara fara sa fie impulsiv si transant. Nu injura,nu scuipa,nu vorbeste vulgar, adica in general, nu e un baiat cu comportament de cartier.Un baiat care e finut se transforma incet incet intr-un barbat, care stie ce e masculinitatea si ceea ce implica, cat si forta lui ce nu se masoara in cuvinte urate si amenintari prostesti.

| DjNick112 a răspuns:

Frumos, fiecare descrie cum se poate mai frumos acest fenomen, dar intrebarea este urmatoarea: Mai vrea cineva un astfel de baiat? Sau mai degraba, mai exista fete finute care sa merite un baiat finut? Poate si baiatul are pretentia ca fata sa fie finuta.

| dbcovrigeldb a răspuns:

Eu zic ca un baiat finut e baiatul care este atent la tot, are grija de tot, este modest, ingrijit...sau poate e vorba de infatisare big grin.