| Mihaela2023 a întrebat:

Bună TPU! Dacă am 1, 65 cm înalțime şi 75 de kg înseamna că sunt grasă? Eu mă accept aşa cum sunt dar problema este că nu îmi gasesc niciun prieten. Sunt singură de vreo 3 ani. Oare ar trebui să slăbesc? dacă slăbesc imi vor creşte şansele să-mi găsesc un partener? E posibil ca toți sa ma ignore din cauza ca am 75 de kg?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate da, esti supraponderala, fiindca ai 20 kg PESTE greutatea normala.

Ca fata/femeie, la 1.65m trebuie sa ia maxim 55kg.

Da, ar trebui sa dai jos cele 20 de kg, ca sa-ti imbunatatesti sanatatea, sa arati din nou bine si atractiva pentru barbati, daca vrei sa-ti refaci viata.

| Kiran a răspuns:

Depinde, am intalnit, cei drept in sala de fitness femei de ~1.7 cm si in jur de 65-80kg insa nu erau supraponderale avand masa musculara.

Depinde daca acel cumul de kg este in mare parte format din grasime si nu muschi, atunci, sfatul doamnei Violleta2022 ar trebui urmat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Violeta iar raspunzi aiurea doar sa raspunzi? Fata are 1, 65 si 75 de kilograme cu 10 kilograme mai mult decat innaltimea, deci daca tu ai 1, 65 si 75 kg, trebuie sa dai jos 10 kg sau sa cauti haine care te fac sa pari mai suplă mai slaba, in general negrul te face mai suplă dar atentie cum il combini sa nu para ca esti in doliu sau ca mergi la mort. Ce varsta ai?

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ai ceva mai multe kg decât „norma". Asta nu înseamnă neapărat că ești grasă, depinde și cum e distribuit acest surplus.
Pe de altă parte, există bărbați cărora doar acest tip de femei le plac. Deci, succes în a găsi unul dintre ei. Sau la slăbit, fie și măcar 10 kg, combinat cu sport și mișcare pentru a forma un corp armonios.

| Cinic a răspuns:

Eu am 1.65 si 68 de kilograme. Sunt barbat de 38 de ani. Sunt foarte multi baieti care sunt dispusi sa te accepte asa un pic mai dolofana. Depinde mult si de standardele tale. Ca daca tu îi vrei exclusiv pe aia frumusei si inalti, aia isi doresc tipe slabe si dragute. Deci depinde doar de tine.

| just4ubr2015 a răspuns:

Cauta un iubit iesi la plimbari alergari drumetii la munte si vei fi in forma si sa ai o viata activa

| adam7 a răspuns:

Nu știe nimeni dacă ești grasă, depinde de formatul tău, chiar dacă ai câteva kg în plus poți fi cum trebuie.
Tu nu-ți găsești prieten din alte motive

| Delyae a răspuns:

Da.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca tu te accepți așa cum ești, înseamnă că nu e problema pe partea asta.
Problema e poate pe alte părți, poate nu ești suficient de interesanta sau poate că nu ai vreun hobby sau ceva care sa te faca să ieși din zona de confort.
In caz că nu ai vreun hobby sau talent la ceva, descoperă
Iepurii sar când nu te aștepțiwinking
Cat despre kg tale, crede-ma, omul potrivit te va iubi pentru ce ești, nu pentru cum arăți!