| anonim_4396 a întrebat:

daca dau poze(nud) cu fosta mea iubita(minora,eu fiind major),sorei ei printr-un mesaj privat pe facebook, dar nu sa le postez sau sa le dau altcuiva...se poate vorbii despre incalcarea legii ca am poze cu o minora dezbracata si sa se vorbeasca deja despre pornografie infantila? Astept raspunsul dumneavoastra,va rog sa nu vorbiti in necunostinta de cauza, multumesc!

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Da, se poate. Nu stiu ce incadrare ar avea dar cu siguranta sora-sa poate sa-ti faca si ai cam merita sa-ti faca niste nasoale la politie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti demn de dispret. Orice comentariu in plus ar fi de prisos.

| mihai69 a răspuns:

Deja ai încălcat legea când ai făcut pozele.
Sfatul meu - șterge-le, nu se știe niciodată cum ajung unde nu trebuie!

| SkyPilot a răspuns:

Ai aici textul. Deja ai incalcat legea.

Art. 374 - Pornografia infantilă
(1) Producerea, deţinerea în vederea expunerii sau distribuirii, achiziţionarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament.
(5) Tentativa se pedepseşte.

Ai putea sa le stergi fara sa le mai trimiti altcuiva. Foto respective nu ar fi trebuit sa supravietuiasca relatiei voastre.