| Dragomirlarisa15 a întrebat:

de curand am aflat ca sunt insarcinata in 3 saptamani ( am 20 de ani ) nu am de gand sa avortez, imi pot permite sa il pastrez si nu m-ar lasa inima sa fac asa ceva, prietenul meu ma sustine, suntem de 3 ani impreuna si a spus sa o sa imi fie alaturi si ca o sa ma ajute. Cel mai tare imi e frica de reactia parintilor, adica ei au facut multe pentru mine si m-au sustinut si moral si financial si nu as vrea sa le dau bomba asta si vad ca sunt dezamagiti. Imi e frica sa nu ma puna sa fac avort ca sa pot sa imi continui facultatea, dar pana la urma pana se naste copilul termin anul si apoi o sa incerc sa termin facultate cum pot. Ar trebui sa le spun acum sau mai tarziu cand nu o sa mai pot sa avortez? Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari si ....nastere usoara!
In cazul tau, cand ai 20 de ani, esti majora si NU au nici un fel de treaba parintii tai in deciziile tale, nici legal si nici moral.
Din punct de vedere legal, parintii nu mai au nici un drept asupra ta, deci, nimeni nu te poate pune sa faci avort!
Sincer, nu vad nici un feld e frica nicaieri, la 20 de ani, aprintii nu mai au nici un fel de putere asupra ta!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu te poate nimeni OBLIGA să avortezi.
Așadar, le poți spune oricând.

| Necunoscut112 a răspuns:

Spune-le acum şi fă-i să înţeleagă că a avea un copil de tânără poate reprezenta un avantaj.

| Necunoscut112 a răspuns:

Când spui că îţi permiţi să creşti un copil, la ce te referi? Aveţi job-uri şi tu, şi iubitul tău? Interesează-te ce costuri presupune şi dacă tu poţi să le acoperi. Să îţi crească ai tăi copilul nu mi se pare drept.

| Dragomirlarisa15 explică (pentru Necunoscut112):

Amandoi avem job, eu lucrez doar 4 ore dar el are job stabil si bine platit din punctul meu de vedere

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Dragomirlarisa15):

Atunci este foarte bine şi te felicit că alegi să păstrezi sarcina, iar ai tăi nu vor avea decât să se obişnuiască cu gândul. Cu siguranţă se vor simţi dezamăgiţi iniţial, poate chiar te vor îndruma să faci întrerupere de sarcină, dar dacă eşti fermă pe poziţie, vor accepta şi vor fi chiar fericiţi când va apărea copilul.

| anamaria82726 a răspuns:

Daca avortezi poti sa iti continui facultatea. Acum nu iti dai seama, dar dupa ce o sa faci avort vei vedea ca il vei avea pe constiinta mai mult decat te astepti

| anamaria82726 a răspuns:

Si gandeste-te ca e bine si pentru el sa-i traiasca parintii mult