| Andreea1095 a întrebat:

Bună TPU.E normal ca la 21 de ani sa nu simt dorința de sex? nu mă înțelegeți greșit,am o relație de un an, am contacte sexuale dar nu exista plăcerea și dorința de care toată lumea vorbește.Simt ca as putea trai foarte bine și fără ani întregi.E ceva în neregula cu mine?

Răspuns Câştigător
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Poate ca partenerii tai sexuali nu reusesc sa te stimuleze intr-un mod adecvat, mai ales daca esti fata, si de aici si lipsa satisfactiei sexuale. Sexualitatea feminina este ceva mai subtila decat cea masculina si barbatii ar avea nevoie de cursuri pentru asa ceva fiindca multi au impresia ca sexul se face asa cum au vazut ei in filmele porno.

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat. Dar probabil că lipsa ta de apetit sexual va afecta relațiile tale prezente și viitoare.
Dar e posibil să găsești chiar și tu pe cineva cu care să rezonezi, deși nu prea sunt bărbați la fel de lipsiți de libido...

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

2-3% dintre oameni nu fac sex deloc, iar 15-20% dintre femei nu ajung la orgasm deloc, si cu toate astea fac sex, si copii.
Tu esti undeva intre. Se poate trai si asa, dar se poate si ca, la un moment dat, in jurul a 30 de ani - dar nu si daca esti abstinenta! - sa cunosti un tip de care sa fi foarte atrasa si iti poate trezi si dorinta sexuala, si apoi sa si ajungi cu el la niste trairi super!
Nu dispera! Incearca si tu si chestii noi, locatii noi, etc. Mai ia si tu initiativa, cere, inventeaza.

| RAY a răspuns:

Lipseste interesul fata de el, totul sta in modul cum privim lumea din jurul nostru, lipseste atractia fizica

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil, partnerii tai de sex nu stiu sa te excite, ori nu el pasa daca esti satisfacuta sexual, asa se explica si lipsa dorintei, odata ce nu esti stimulata sexual si nu simti nici o placere cand ajungi acolo.
Schimba-ti partnerul sau expplica-i ca ai nevoie de satisfactie, sa munceasca intai sa te satisfaca pe tine si apoi sa ajungeti la penetrare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate faci parte din grupul femeilor care au un libidou foarte scazut sau aproape inexistent. Starea ta isi are originea in informatia genetica dobandita si s-a constatat ca cele ca si tine orice ar incerca sa faca situatia de regula ramane neschimbata. Studiile si cercetarile de ultima ora au determinat ca este o stare care din pacate se amplifica si tot mai multi psihoterapeuti considera/caracteriza ca fiind o stare "normala" deoarece in ultima vreme diminuarea sau lipsa dorintei sexuale se manifesta/este o stare extrem de frecventa printre femeile actuale. Aceasta absenta a libidoului a fost incadrata intr-o categorie a tulburarilor privind lipsa excitarii sexuale la femei. Exista mai multe cauze care pot fi atat de natura fizica, dar mai ales de natura psihologica care influenteaza apetitul sexual al femeilor. Multe dintre femei chiar daca au/manifesta o natura emotionala destul de intensa, cu toate acestea nu manifesta si dorinta sexuala. Cauzele acestor disfunctii sunt greu de depistat si din acest motiv in multe cazuri angoasa, imposibilitatea de a intelege situatia decatre unul dintre partenerii din cadrul cuplului poate avea urmari care sa duca la destramarea relatiei. Se poate spera la un anumit grad de rezolvare a problemei, cu o oarecare "doza de succes" doar daca vei/se (ambii parteneri) apeleaza din timp la psihoterapeuti sexologi specialisti in acest domeniu. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta ca ai o problema. Consulta un ginecolog sau un medic psihiatru.

| Donsavas a răspuns:

Omule, e perfect normal. probabil ca te-ai saturat de orgasm si cauti placerea in alta parte sau vrei alte senzatii cum ar fi cea de fericire,chiar euforie. Lasa ca e bine. cu ocazia asta, te mai detasezi si de sex. cauta sa faci in anumite momente speciale, in care simti nevoia, nu oricand, altfel creierul se obisnuieste si ajunge sa fie prea tolerant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te îngrijora, uneori sexul e prea overrated când ești cu persona potriva si o îmbrățișare e de ajuns

| Roliii a răspuns:

Daca ai inceput devreme si ai frecventat foarte des nu-i bine ca deja te-ai folosit si nu mai ai chef si ce o sa faci cu viata n-o sa o traiesti?, pofta vine mancand, in rest nu stiu

| Daciu_Andrei_1990 a răspuns:

Probabil partenerul nu te stimulează îndeajuns încât să-ți dorești contacte sexuale. Dacă maniera sa de a face sex este una mecanică și nu ține cont și de plăcerea ta, atunci problema este evident la el. Încercați înainte de actul în sine un preludiu prelungit (săruturi, mângâieri etc.), dar mai important e să încercați lucruri noi!

| LoudLikeLove a răspuns:

Andreea nu e nimic in neregula cu tinelaughing. E ceva perfect normal care se numește a fi asexual. Poți sa cauți și sa te informezi mai mult in legătura cu asta, dar sa știi ca e perfect valid