| anonim_4396 a întrebat:

Este o fata la mine in clasa de care imi place mult dar ea nu prea ma place cum as putea sa o fac sa ma placa macar ca prieten? Ce credeti ar ajuta sa invat mai mult ca sa ma placa?

Răspuns Câştigător
| Maya2014 a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ea, eventual roag-o frumos sa iti explice anumite chestii la anumite materii, ca sa le intelegi mai bine.Asa,ajutandu-te,veti deveni si prieteni. Daca tu vei invata si vei da dovada de perseverenta, cu siguranta iti va da atentie.Imi place de tine ca ai zis sa te placa "macar ca prieten". Bravo, asta e ceva frumos.Fii dragut si roag-o frumos, ii va fi imposibil sa te refuze.:*

| anonim_4396 explică (pentru Maya2014):

Of dar mi-e frica sa deschid o discutie cu ea deoarece mi se incurca limba in gura si ma panichez fara sa mai stiu ce sa fac.crying

| Maya2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa depasesti aceasta frica.Ii ceri ajutorul, nu-i faci declaratii.Haide,curaj,va fi bine! Eu iti tin pumnii.:*
Te duci la ea si o intrebi daca are un minut la dispozitie sa o intrebi ceva. Apoi ii explici frumos ca ai avea nevoie de ajutor si cum ea are numai 10 pe linie, e cea mai potrivita. Spune-i ca i-ai fi foarte recunoscator daca te-ar ajuta sa intelegi si sa inveti mai bine.Haide dragutule, curaj!

6 răspunsuri:
| Rumi a răspuns:

Da. Bine, asta doar daca e o fata cu picioarele pe Pamant si care sa nu te numeasca tocilar. Si chiar daca ar face-o tu continua sa inveti, nu merita sa iti strici notele din cauza ei. Pe langa invatatura trebuie sa fii un baiat de treaba, dragut care se poarta frumos cu colegii (in special fete), care sa nu fie certaret si nesimtit. Iar daca esti si dragut fizic, vei fi baiatul ideal! Si nu uita ca de la o mica prietenie, usor usor, se poate ajunge la o relatie. Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu mar numi tocilar deoarece ea are numai 10 pe linie. happy

| δεάδℓλκιss a răspuns:

Ok...incearca sa vorbesti cu ea pe mess... eu cel putin asa am facut cu un coleg de-al meu si acum suntem prieteni foarte buni. Spune-i cate ceva despre tine. Si cum naiba sa ti se incurce limba in gura si sa te panichezi? Nu te mananca biata fatawinking Cine stie, poate sentimentele sunt reciproce. Lasa lucrurile sa decurca de la sine. Intreaba colegii care e id-ul ei, sau cum o cheama pe facebook si discutati, spune-i ca ai vrut sa vorbesti cu ea, ca ti se pare de treaba si uite asa cate si mai cate. Spune-i ce ai facut, radeti despre "fraierii" din clasa, incearca sa o intrebi subtil ce parere are despre baietii din clasa, sau pe care ii cunoaste cand stii ca aveti o prietenie cat de cat stransa si ca poate avea incredere in tine.
Un sfat : Daca o fata iti spune lucruri rautacioase [ se baga in vorba cu tine si prietenii tai ca la final tu sa fii cel jignit sau eu stiu ce ii trece ei prin cap ] nu inseamna ca nu te place. Cateodata fetele incearca sa ascunda sentimentele, de teama sa nu fie respinse. Tu trebuie doar sa fii indiferent si in cazul in care i se intampla ceva sau este intr-o stare mai proasta, sprijin-o! Fii acolo, da-i incredere, fa-o sa simta ca tu chiar tii la ea si vrei sa fiti prieteni!
Mult noroc! happy

| gangnamstyle a răspuns:

Am auvt si eu problema asta la inceputul liceului 1 an imi era rusine sa merg si pe langa ea si dupa 2 ani am reusit sa o tin langa mine (pricepi tu)

eu am rezolvat problema in timp (mult timp) prima data mam imprietenit cu prietena ei care ma lua peste tot unde mergeau ele si acum acum ma tin la brat cu cea de care imi era rusinesad