| Antonia32anto a întrebat:

Buna TPU.
Eu am ciclu neregulat si ciudat.
Ba imi vine la 2 saptamani,ba nu-mi vine o luna,plus ca vine la dati foarte diferite.
Acum ma ingrijorez putin pentru ca ma dor sanii ingrozitor de vreo saptamana, ma doare si burta/mijlocul si nu-mi vine ciclul.
Si urinarea frecventa este prezenta.
Greturi sau varsaturi n-am avut.
Mentionez ca in urma cu o luna am avut contact sexual neprotejat, dar nu a ejaculat in mine. Totusi e posibil ca ceva pe acolo sa fi lasat urme si sa se fi creat o posibila sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in cazul ciclului menstrual NEREGULAT ovulatia se poate produce in oricare dintre zilele urmatoare de dupa cea de-a 7-8-a zi a ciclului respectiv, inseamna ca exista posibilitatea ca sexul neprotejat sa fie intretinut in perioada fertila. Iar daca barbatul este capabil sa-si retina perfect ejaculare incat sa fie sigur ca NU scapa sperma in vagin, inseamna ca probabilitatea formarii unei sarcini se poate elimina in proportie de peste 98-99%. De asemenea pe baza urmatoarei afirmatiei precizate in intrebare; ''Acum ma ingrijorez putin pentru ca ma dor sanii ingrozitor de vreo saptamana, ma doare si burta/mijlocul si nu mi vine ciclul'' se poate spune/afirma ca in majoritatea cazurilor aparitia durerii la nivelul sanilor, a bazinului si abdomenului inferior, reprezinta SIMPTOME PREMENSTRUALE, deci in nici un caz NU semnaleaza existenta sau prezenta unei sarcini instalate in uter. Probabil in urmatoarele cateva zile va porni menstruatia in mod negresit, fiindca in acest caz probabilitatea de a exista o sarcina se situeaza sub valoarea de 1-2%. Multa sanatatE!

| Antonia32anto explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, m-am relaxat si chiar azi mi-a venit.
Multa sanatate si d-voastra.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Normal ca exista risc atunci cand nu te protejezi. Totusi nu m-as panica. In locul tau as face un test de sarcina ca sa elimin orice dubiu.