| monutza90 a întrebat:

Eu si iubitul meu am decis sa facem un copil.Incercam de vreo 4 luni dar pana acum nimic.Luna trecuta am facut un tratament cu ovule.Mentionez ca niciodata nu mi s-a intamplat sa imi vina menstruatia de 2 ori in aceeasi luna.Insa luna trecuta am avut pe 1 si apoi pe 29.Acum mi-a venit pe 26 si astazi 30 deja mi s-a terminat(de obicei aveam aproape o saptamana)De cateva zile ma ia ameteala, nu am pofta de mancare si am slabit.Sunt acestea semne de sarcina sau e posibil sa am altceva?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU e nici o problemă că luna trecută ai avut mentruaţie de 2 ori în aceeaşi lună!

Din 1 până în 29 sunt 28 de zile - deci, un CM normal de 28 de zile.
La fel, din 29 mai până în 26 iunie sunt tot 28 de zile - deci, este OK!

La fel, din moment ce ai avut menstră timp de 4 zile ( 26, 27, 28 şi 29 ), este vorba de o menstruaţie NORMALĂ!

Deci, NU cred să fie vorba de nici o sarcină!

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener )!

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi Prospectul testelor de ovulaţie la linkul :
http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Toate cele bune şi succes.

| elComandantee a răspuns:

Uitaţi-vă bine la întrebarea asta fetelor! Să vedeţi că nu se rămâne însărcinată aşa de uşor...
Că tot disperă pe aici fete care au avut un contact sexual neprotejat fără ejaculare înăuntru că vai sunt însărcinate...

| Oviiyy a răspuns:

Un test de sarcina va rezolva totul, daca aveti probleme in ceea priveste ramasul gravida, incercati in fiecare zi sa faceti sex si aveti sanse mari aveti un copil. vorbesc din experienta sa stii. femeia este in perioada fertila si numai cateva ore si daca nu este momentul prins se duce sansa.

| AkaneHanda a răspuns:

Pot fi semne de sarcina, dar cel mai bine ar fi sa te duci la medic pentru niste analize. In ce priveste menstruatia, este absolut normal sa iti vina si pe 1 si pe 29 in aceeas luna.

| monutza90 explică (pentru AkaneHanda):

Da,poate dar pentru mine nu e normal.Niciodata nu mi-a venit de 2 ori in aceeasi luna.Un exemplu:luna martie pe 1, in luna aprilie fix in dimineata zilei de 1 sau 2, 3 etc. dar fix luna urmatoare. Oricum e posibil ca acele ovule sa fi declansat dereglarea asta.

| AndruşcăăăăBăăăăă a răspuns:

Păi părerea mea este să nu vă grabiţi şi să vă daţi seama ce responsabilitate vă asumaţi atunci când spuneţi că doriţi să faceţi un copil, dar şi acest lucru trebuie să fie bine gândit nu să fie ceva pe moment! De asemenea cred că dacă încă nu eşti însărcinată, inseamnă că unul dintre voi suferă de o boală anume mai intimă şi nu ştiu ce să îţi spun dacă simptomele de mai sus arată că eşti însărcinată! Cred că ar trebui să discuţi cu un specialist, nu să pui întrebări atât de serioase şi grave pe un site de socializare! În fine, sper că ţi-am fost de folos! O seară plăcută!

| monutza90 explică (pentru AndruşcăăăăBăăăăă):

Multumesc pentru raspuns.Intr-adevar un copil este o responsabilitate mare si ne-am gandit inainte la asta.Relatia dintre noi este cat se poate de serioasa, luna viitoare ne casatorim.Am vrut sa aflu si parerea altora inainte de a merge la un specialist.

| AndruşcăăăăBăăăăă a răspuns (pentru monutza90):

Îmi pare rău că ţi-am răspuns atât de tărziu, am vrut doar să mă asigur că sunteţi conştienţi de această responsabilitate şi vă doresc succes pe viitor şi dacă veţi avea un copil sper să fie sănătos şi fericit alături de părinţii săi! O seară plăcută!

| monutza90 explică (pentru AndruşcăăăăBăăăăă):

Multumim :*