| LuckyMe28 a întrebat:

Eu si prietenul meu am avut prima penetrare acum cateva ore. doar si a bagat penisul in vaginul meu o singura data, doar m-a dezvirginat. Credeti ca exista sanse de a ramane insarcinata? Va rog sa ma scuzati daca par penibila, dar habar nu am cu cine sa vorbesc despre asta

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai fi ajuns in situatia ta actuala de a fi speriata si ingrijorata daca ai/ati fi procedat rational. Pentru informarea ta cat mai corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, in orice moment al ciclului menstrual si/sau din orice sau practic chiar si...din nimic, asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie dinainte informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producere a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod STRICT OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data intretinerii sexului si tipul ciclului menstrual, adica REGULAT sau NEREGULAT, formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate NU se poate oferi in acest moment. Daca ai fi stiut/cunoscut aceste lucruri ai fi fost scutita de teama si ingrijorarea manifestata in acest moment. Multa sanatate!

| LuckyMe28 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul ar fi trebuit sa imi apara peste o saptamana, cam asa. Data cand am facut o a fost ieri si ciclul meu este neregulat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exista o sansa sa ramai gravida daca:
- tu erai in perioada fertila
- si daca baiatul se masturbase anterior si ejaculase, avand sperma pe tractul urinar.

| LuckyMe28 explică (pentru Violleta2022):

Peste cam o saptamana ar trebui sa imi vina ciclul. este neregulat
Nu s-a masturbat anterior si n a ejaculat

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu exista sanse doar cu o singura penetrare.

| GabrielaBtw a răspuns:

Daca nu a ejaculat inauntru sau nu avea deloc sperma pe penis, stai calma, nu ramai insarcinata.