| anamaria1620 a întrebat:

Bună, TPU! În sumarul de urină şi/sau urocultură reiese existența unei posibile sarcini? Sau, dacă nu, ce se modifică în rezultatul acesteia?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu exista nimic care sa indice o sarcina, indiferent de varsta sarcinii.
Dozarea gonadotrofinei corionice din urina (testul de sarcina) NU se face niciodata in cursul analizelor uzuale de urina.

| mihai69 a răspuns:

Nu, respectiv absolut nimic care să poată fi evidențiat de un sumar de urină.
Pentru testarea existenței HCG în urină se folosesc alți reactivi și teste.

| HazelEyes77 a răspuns:

Da reiese existenta unei posibile sarcini dar un pic mai tarziu decat in cazul testului de sange. Asa depisteaza si un test de sarcina deoarece recunoaste prezenta hormonilor specifici graviditatii beta hcg din urina.