| anonim_4396 a întrebat:

In vara asta am luat pentru 2 luni anticonceptionale ( iulie si august) dupa le-am intrerupt. Acum o sa am o pauza mai mare sa zic asa timp in care nu voi face dragoste (cam 3 luni jumate). Cand o voi face daca nu ma protejez iar el nu temrina in mine, am aceleasi sanse sa raman insarcinata ca atunci cand nu luam pastile, sau sansele sunt mai mari? Stiu ca imediat dupa ce nu mai iei pastile ramai foarte usor...doar ca eu acum fac o pauza timp in care organismul isi poate reveni. ma poate ajuta cineva? multumesc

Răspuns Câştigător
| Bubu4 a răspuns:

Din contra, dupa un tratament de acc cate a durat ceva timp exista o perioada de infertilitate de 2-3 luni si care poate ajunge si pana la 6-12 luni in functie de anticonceptionalele folosite.Totusi eu te sfatuiesc sa reincepi tratamentul atunci sau daca nu sa folositi prezervativul. Poti intra pe www.anticonceptionale.ro, au multe lucruri interesante si te poti informa in privinta metodelor de protectie.

2 răspunsuri:
| MrAlex a răspuns:

Daca vrei mai multe informatii..citeste aici;)
http://www.sfatulmedicului.ro/......onale_1186

| RaduMD a răspuns:

Trei luni şi jumătate nu înseamnă "imediat". Deci, după trei luni şi jumătate de la întrerupere veţi avea aceeaşi probabilitate de a rămânea însărcinată pe care aţi fi avut-o dacă nu aţi fi luat anticoncepţionale.