| Jessabell a întrebat:

Iubitul meu este gelos si posesiv cum sa-l fac sa numai fie asa?!

Am nevoie de ajutorul vostru va rog!

Ofer FUNDA

13 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Ii dai papucii,un om nu se schimba cu una cu doua, acum depinde, daca ai tu rabdare si ii accepti toate ifosele, e ok.O sa vrea sa te tina sub papuc toata viata, asta-i cruntul adevar...laughing

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu prea ai cum, ori te conformezi si devi carpa lui ori pui capat relatiei si esti libera

| LaLaura a răspuns:

Simplu.
Nu ai cum.
Daca nu iti place de cum este el, despartate. Daca iubesti o persoana o iubesti cu bune si rele, iubirea nu e conditionata, nu trebuie tu sa ii pui conditii partenereului. Daca te deranjeaza ceva la el, si el nu isi da seama de asta, sau nu vrea sa se schimbe, ori nu te iubeste suficient, ori nu este pentru tine. Iar cel mai buna solutie, este sa te desparti de el.
Nu poti sa schimbi un om asa de usor, mai ales ca se simte bine in pielea sa, deci ai foarte putine sanse sa il schimbi, si daca ajungi sa iti doresti sa il schimbi, inseamna ca nu il iubesti, ci iubesti ceea ce vrei tu sa devina.

| maria999 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si sunt cu prietenul meu de 9 luni, nu prea am putut sa-l schimb oricat am incercat. O persoana nu se schimba asa de usor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Naravul din fire nu are lecuire.Gelozia este inscrisa in codul genetic deci este imposibila sa se actioneze pentru reducerea sau ameliorarea situatiei.Cel mai grav este ca in general se intensifica cu trecerea timpului devenind obsesiva.A spus un mare adevar SuckitUp, care ti-a raspuns primul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca este gelos si posesiv, lasa-l si gaseste-ti unul care nu este gelos si nici posesiv.

| anonimg a răspuns:

Castiga-i increderea. Sinceritate si transparenta. Mai mult decat toate, ascultare deplina de Dumnezeu.

| LoveSleep a răspuns:

Contează că ați făcut sex.

| TPUuser199 a răspuns (pentru LoveSleep):

Bine punctat! rolling on the floor)

Răspuns utilizator avertizat
| ridhimagupta a răspuns:

Gelozia e boala grea nu are leac!

| Seiko98 a răspuns:

Trebuie sa i-l faci sa aibă 100% încredere in tine si ai rezolvat tot

| laurionut198000 a răspuns:

Prietenul tau nu a devenit gelos si posesiv degeba! A avut un motiv bine intemeiat sa devina asa, ori l ai inselat, ori poate a simtit el ceva.gelozia si posesivitatea vin dintr un singur motiv, TEAMA! teama de nu pierde fiinta pe care o iubim, tema de a nu ramane singuri...incearca,daca il iubesti sa i spui ca nimeni nicioda nu te va lua de langa el, ca doar el iti ofera tot ce ai nevoie, ca doar langa el te simti cea mai frumoasa, cea mai iubita si protejata, dar atentie.il vei face sa te iubeasca si mai mult deci nu ti bate joc.