| ciara111 a întrebat:

la ginecolog daca merg cu prietenul meu este posibil sa cheme politia pentru ca sunt minora. sau pot merge cu el. vreau sa iau anticonceptionale si numai daca imi prescrie el pot sa le iau. ce sa fac?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, poti merge singura. Daca ai sub 16 ani, iti poate refuza consultul ginecologic pana nu te prezinti cu un parinte conform legii. Daca ai sub 15 ani si declari sau descopera ca nu esti virgina, va chema procuratura pentru a cerceta infractiunea de viol savarsita asupra ta (o fetita de sub 15 ani nu are discernamant si nu poate consimti la un act sexual).

| TeoPT a răspuns:

Din câte știu eu, dacă ești minoră controlul ginecologic se face cu părinții. / adică mergi cu ei.

Baftă

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Mergi linistita la ginecolog, pentru ca nu cheama nimeni politia chiar daca mergi cu prietenul tau.

http://www.seximus.ro/articole/examen_control_ginecologic.php