| MirunaSunrise a întrebat:

La inceputul actului sexual, primele 4-5 penetrari nu am folosit prezervativ, apoi iubitul meu si l-a pus. Stiu ca exista sanse sa raman insarcinata, dar cat de mari? Imi este frica din prisma faptului ca data trecuta, ca un fel de preludiu, am incercat sexul oral cu el. Cand am inceput partida pr. zisa, a trecut ceva vreme pana sa-si dea drumul. Imi este frica ca nu cumva prin sexul oral sa-i fi starnit vreun lichid pe care ulterior sa il bage in vagin in acele 4-5 penetrari fara prezervativ. O parere, va rog. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Adviceforeveryone a răspuns:

Atunci e okey. Asteapta menstruatia si daca iti vine, nu e problema. Daca nu iti vine sau intarzie, fa un test de sarcina.

5 răspunsuri:
| MirunaSunrise explică:

Ar trebui sa citesti intrebarea mai bine. Am 20 de ani si cred ca am tot dreptul sa ma simt bine, la fel ca alte miliarde de oameni, cu iubitul meu. Daca ma poti ajuti cu un raspuns bine, daca nu mersi oricum.

| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata doar daca sexul este intretinut in perioada fertila. Aceasta perioada se poate calcula stabile DOAR in cazul in care CICLUL menstrual este REGULAT. Daca ciclul are abateri mai mari de 1-2 zile in + sau - in ultimele 6 cicluri menstruale nu exista nici un calendar care sa poata fi folosit pentru a se determina momentului ovulatiei si implicit nici a menstruatiei sau a perioadei fertile. Deoarece nu ai precizat tipul ciclului menstrual, si nici data exacta de intretinere a sexului in raport cu ultima menstruatie, nu se poate da un raspuns clar, concis dar mai ales corect, astfel ca raspunsul primit nu poate sa aiba absolut nicio relevanta/valoare fiindca este doar o simpla presupunere/parere subiectiva, complet lipsita de fundament stiintific sau medical. Pentru un raspuns corect trebuie sa fie prezentate date certe si nu povesti irelevante carora le poate raspunde in cel mai bun caz doar Mama Omida. Sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si el avea lichid preejaculator cand te-a penetrat neprotejat, este posibil sa fi ramas gravida.

| Adviceforeveryone a răspuns:

Buna. Nu cred ca sunt sanse sa ramai insarcinata. Cu acel lichid de dinainte sa se termine (lichid seminal) sunt foarte mici sanse sa ramai insarcinata. Totul depinde de perioada in care esti. Daca esti inainte de ciclu, dupa... Daca esti cu vreo 5-10 zile inainte sa iti vina ciclul, este ok, nu ai cum sa ramai insarcinata pentru esti in perioada sigura. Daca e dupa ciclu cu vreo 5-10 zile, nici atunci nu prea sunt sanse sa fii insarcinata. Daca a trecut mult de cand ti-a venit menstruatia si urmeaza sa iti vina in 15-20 de zile...aici e o problema. Calculeaza-ti cam cum ar trebui si ai sa vezi.

| MirunaSunrise explică (pentru Adviceforeveryone):

Menstruatia imi vine cam spre sfarsitul lunii, pe 20 sa spunem. M-am uitat pe un calendar special conceput pentru asta si am vazut ca datele in care a avut loc contactul sexual sunt cu minim risc, adica dupa calculele lor ar fi zilele nefertile

| Adviceforeveryone a răspuns (pentru MirunaSunrise):

Atunci e okey. Asteapta menstruatia si daca iti vine, nu e problema. Daca nu iti vine sau intarzie, fa un test de sarcina.