| Tymycy a întrebat:

Luna aceasta mi-a întârziat ciclul cam o săptămână, am avut simptome că ma durea burta și totul era exact așa cum obișnuia să fie. Cand mi-a venit a ținut doat o zi iar in zilele celelalte mi-a venit foarte putin. In ultimele 2 luni am fost racita si am luat foarte multe medicamente. Poate fi de la medicamente?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce vârstă ai!
Din întrebările tale anterioare, cred că ai vreo 22 de ani...

În cazul tău, cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală...
Este, probabil, datorată afecţiunii tiroidiene pe care o ai - poate fi vorba de hipertiroidism sau hipotiroidism :(

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale/tiroidiene pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament ( dacă e cazul )
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Eu de exemplu cand sunt racita am scurgeri, si imi tine 1-2 zile, adica curge ca si cum m-as fi ranit gen, nu curge mult.Stai linistita, sigur este de la medicamente

| Alcyon a răspuns:

Daca n-ai intretinut relatii sexuale neprotejate, n-ai de ce sa-ti faci griji.

| musiiic a răspuns:

Ştiu că răceala, curentul, frigul pot duce la întârzierea menstruaţiei, dar nu ştiu dacă influenţează perioada menstruaţiei.

| RobertFHC a răspuns:

De la receala, nimic grav.

| AlexTG a răspuns:

Da, cred e din vina racelii si a medicamentelor.