| justme97 a întrebat:

Buna TPU ma ți ajutat mereu dar acum am din nou nevoie de voi
simt ca mi pierd cea mai buna prietena
o cunosc de 2 ani de zile dar întotdeauna am simțit ca e prietenie foarte stransa intre noi
facem foarte lucruri împreuna am dormit la ea, am mâncat cu ea la masa, am ras, am plâns, a fost lângă mine când i am cerut ajutorul si eu la fel dar de la un timp nu o mai recunosc.anul trecut pe sem 2 a venit la noi in clasa o alta fata cu tupeu care calca peste orice ca sa obtina ce vrea desi pare cea mai draguta fata din lume.de ceva timp incoace petrece prea mult timp cu pr mea si asta am deranjeaza fiindca fata aceasta face ce vrea dintr o colega a nostra profitand de faptul ca este mai sensibila si se folosete de ea azi ii e prietena maine se cearta cu ea si tipa incepe sa planga.pana acum nu am luat in seama ca pr mea si fata aceasta "falsa"se inteleg prea bine dar vineri i am zis ceva priteniei mele o gluma intre noi ca de obicei si s a suparat acum nu vb cu mine pana nu i cer scuze dar nici nu am de gand fiind ca si ea m a facut sa ma simt prost prin faptul ca spune totul in fata si eu spun dar ea exagereaza in fine am acceptat fiinda toti avem defecte dar chiar nu vreau sa devin o marioneta ca colega cealalta.
si mi e goaznic de frica ca colega noua sa nu o prosteasca si pe pr mea
va rog ajutor un sfat ceva
funda
si scuze ca am scris asa mult am vr sa intelegi situatia mea

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Am trecut prin ceva asemanator. Pentru ca viata e cea mai ironica chestie care exista, acum eu sunt prietena cu genul de tipa despre care vorbesti tu. In fine, asta e o alta poveste.
Prietena ta n`o sa se opreasca pana cand n`o sa ai o discutie serioasa cu ea. Nu ai precizat cine e "sefa" in relatia voastra. Stiu ca o sa spui ca nu exista sefa, insa in orice prietenie o persoana isi permite mai mult decat cealalta (si nu ma refer la bunuri materiale): adica isi permite sa faca mai multe glume, fara ca cealalta sa se supere, isi permite sa o refuze de mai multe ori pe cealalta decat cealalta isi permite s`o refuze pe ea, etc.
Daca tu esti "sefa" in relatia voastra, cheam`o la o intalnire in oras sau intr-un weekend la tara, doar voi doua, fara noua ei prietena si spune`i ca ai impresia ca se imprieteneste prea tare cu fata respectiva si ca te simti data la o parte. Spune`i ca o intelegi daca vrea sa`si faca o alta prietena, dar ca vrei sa stii si tu daca e asa.
Daca ea e, de obicei, "sefa" in relatia voastra, atunci incearca sa te indepartezi si tu de ea, nu foarte mult, doar atat cat sa isi dea seama ca ceva nu e in regula. Daca isi da seama, o sa initieze ea o discutie cu tine pe tema asta si atunci ii spui la fel, ca vrei sa stii daca ea vrea sa`si schimbe prietena, adica pe tine.
Nu pot sa-ti mai dau alte sfaturi, pentru ca nu stiu cum se poarta noua ei prietena cu tine, dar te sfatuiesc sa nu te dai la o parte asa de usor, sa fii draguta si cu ea (crede`ma, stiu cat poate sa fie de greu) si mereu sa clarifici, nu neaparat prin vorbe, dar si prin anumite gesturi, etc. faptul ca prietena ta este inca prietena ta si ca sunteti best friends forever, unde forever nu tine cont de alte fete care intervin pe parcurs.
Iti doresc mult succes! Tine`ne la curent cu ceea ce ai rezolvat. Sper ca ti-am fost de folos.

2 răspunsuri:
| romeo29 a răspuns:

Invata sa scrii (ma ti) se scrie m-ati etc...

| gigiro a răspuns:

E frumos ca-ti faci griji pentru prietena ta si de fapt pentru relatia voastra de prietenie. Tocmai pentru ca-ti este prietena,poti s-o trezesti la realitate,spunandu-i ce crezi. Poti discret,sa-i spui si mamei prietenei,s-o pui in garda cum se spune. Intr-adevar,exista pericolul ca acea noua colega, sa aiba o influenta negativa asupra ei. S-ar putea sa fii si tu un pic cam invidioasa, nu stiu.