| anonim_4396 a întrebat:

Mda am nevoie de sfatul vostru.Ma simt ca ceapa, ma simt asa de gol, nu mai am speranta si am senzatia ca nu mai am nimic. Am senzatia ca-mi pierd prietena, am senzatia ca totul se destrama in jurul meu si nu mai vad nici un rost in viata asta. Nu stiu de ce ma simt asa, dar de cateva zile ma tot judec pentru ca-s o persoana asa de rea. Is un plangacios. Un las!
Parinti ma critica si ma cearta mereu... Pe prietena mea am ranit-o de multe ori fara sa vreau. Am fost gelos si sufocant, dar toate astea le-am facut din dragoste. Sunt un pesimist si mereu am impresia ca sentimentele prietenei mele s-au transformat in mila straight face... Ma mir ca inca mai are rabdare cu mine.
Adevarul e ca o iubesc pe prietena mea foarte mult, e tot ce am pe lumea asta si mereu ma judec pentru ca-s un iubit asa de groaznic si o ranesc fara sa vreau, dar mereu am incercat sa ma schimb pentru ea.
Ce sa fac ca sa-mi revin? Cum as putea sa rad din nou si sa nu ma mai simt ca si o epava? Mersi de rabdare si de ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate prietena ta s-a indepartat de tine datorita pesimismului tau. Oricum sa stii ca daca strangi ceva foarte tare iti va scapa printre degete deci incearca sa-ti controlezi gelozia sau macar sa o maschezi. Acum din ceea ce ai scris mai sus eu nu-mi dau seama daca tu te respecti sau nu...adica daca tu nu ai respect de sine nu poti cere cuiva sa te iubeasca si sa te respecte. Tu iti cunosti problemele deci gandeste-te ce ai de facut, ce trebuie sa faci mai intai: sa te simti bine in pielea ta, apoi gandeste-te la prietena si la cat de mult o iubesti pentru ca daca ai fi mai increzator sunt sigura ca lucrurile ar sta altfel.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Agata-te de orice te-ar putea face mai optimist: ce faceai inainte sa devii asa? ...adica pun pariu ca nu ai fost asa din totdeauna. Presupune prin absurd ca prietena te lasa. Ce faci? Ai spus ca ea e totul pentru tine. Axeaza-te pe o ambitie sigura care nu te poate "lasa". O persoana sau chiar iubirea in sine nu are cum sa fie un scop, dar poate fi o parte mai mica dintr-un scop.

6 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Trebuie sa te intrebi DE CE te simti asa, sa gasesti adevaratul motiv pentru care te simti asa, apoi sa gasesti o solutie la acel motiv, sincer nu inteleg cum poti sa ai o prietena sa spui ca o iubesti mult si tot sa vezi viata in negru. Multi viseaza la o persoana iubita si tu zici ca o ranesti. Eu in locul tau m-as gandi daca o merit si daca nu ar fi mai bine sa ii dau liber, poate asa te vei simti si tu mai bine. Incearca sa iti gasesti un hobby, o placere in ceva, un voluntariat daca poti pentru ca a ajuta pe altii e cea mai buna modalitate de a te simti implinit.

| neutrino a răspuns:

Nu stiu cum e sa te simti ca ceapa, care are mare importanta in existenta noastra, dar stiu ca o relatie are in mod firesc si un sfarsit. Nu exista nici un motiv pentru care prietena ta, pe care ai ranit-o in mod repetat, sa te ierte. Cand esti tanar trebuie sa mergi inainte, nu sa te intorci la asa-zisul iubit care te jigneste. Bafta in viitoarea relatie si nu uita ca ai viata inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Spune-i prietenei tale tot ce ne-ai spus nouă. Sunt sigură că te-a iertat pentru dăţile în care ai făcut-o să sufere.Nimeni nu e perfect.Cu toţii greşim, dar trebuie să învăţăm din greşeli.
Nu o mai face să sufere. Când îţi vine să îi vorbeşti urât, opreşte-te şi gândeşte-te ''mă, nu merită să-i vorbesc aşa.o iubesc şi nu vreau să sufere''...nu o minţi şi descarcă-te. Spune-i tot ce simţi...
Pesimismul ăsta îţi face viaţa un coşmar. Dacă vrei să te schimbi, gândeşte optimist, mămică. Lasă gândurile negative deoparte, că doar dor şi afectează.
Zâmbeşte...de ce? Pentru că vrei să zâmbeşti..ieşi cu prietena, spune-i vorbe frumoase cum niciodată nu credeai că-i vei spune.Luptă pentru scopul tău.
Nu-ţi mai ''plânge de milă''. Gândeşte-te că e doar o pierdere de timp.Nu cred că prietena ta stă cu tine din milă. Asta e doar in mintea ta.Scoate-ţi tâmpeniile astea din cap şi înlocuieşte-le cu altele pozitive.
Succes şi o Duminică plăcută în coontinuare!

| alexxshadows a răspuns:

Mai, tot ce pot sa iti spun e ca toti trecem prin asta la un moment dat. Poate te-ar ajuta sa vorbesti cu prietena ta, fiindca e evident ca tii foarte mult la ea. Daca ii explici situatia poate ea o sa te faca sa vezi lucrurile intr-o alta lumina.

| Alee23 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vorbiti amandoi...sa-i explici cum te simti..si ..nu stiu. poate sa luati o pauza. poate ea te sufoca si te aduce in starea asta..succes.