| anonim_4396 a întrebat:

Mda nu mai suport. M-am saturat sa fiu criticat de toata lumea, de parinti, chiar si de iubita. Eu nu fac niciodata nimic bine, desi-mi dau silinta, sa nu mai vorbesc de invatat pentru ca parintii mei nu ma vad niciodata ca invat desi sunt zile in care stau 4-5 ore cu nasu in caiet, dar eu nu invat in veci. Nu mai suport sa aud fraza asta innebunesc si-mi pierd concentrarea, din cauza asta am luat 2 de 6... astea mi-s cele mai mici note dar nah pentru ei nu e bine. Acuma a inceput si prietena sa-mi zica ca acum pe primul loc pentru ea e scoala si vorbim mai putin deci am mai mult timp sa invat nu-si explica cum de am scazut asa de brusc la invatatura.
Ma deranjeaza ca nu vrea nimeni sa vada ca eu ma straduiesc sa invat, dar cand in sufletul tau e o incalcitura de sentimente nu prea te mai concentrezi.
Cu prietena mea vorbesc din ce in ce mai putin maxim 30-40 de min pe zi... pentru ca e foarte ocupata cu meditatiile si scoala, sincer nu vreau sa fiu egoist sau ceva de genu, as vrea doar sa fie alaturi de mine mai ales acum ca am nevoie de ea si sa ma inteleaga, nu sa-mi ingreuneze situatia.
Acum sincer sunt la pamant ma simt foarte nasol, nu am cu cine sa vorbesc, sau la cine sa-i cer parerea, nu ma doare asa tare critica parintilor, dar ma doare foarte tare cand sunt criticat de persoana iubita. Ea-mi tot spune ca eu traiesc cu gandul ca daca vorbim foarte putin ne despartim. E drept imi fac si pentru asta griji un pic pentru ca nah nu prea mai iesim, nu prea mai vorbim... si cred ca ma tot macin cu gandul asta si ma distruge. Ce as putea sa fac? Multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| FataCareRadeDinOrice a răspuns:

Macar in weekend puteti sa aveti momentele voastre impreuna, ce naiba!
Eu asa sunt cu prietenul meu. Eu nu prea fac nimic, el in schimb are fel si fel de activitati, din care cauza nu ne putem vedea decat o data pe saptamana + weekendul.
Deci sa fim seriosi.
Nu stiu, explica-i la prietena ta ca vrei sa va vedeti mai des, ca pana mea, iar in legatura cu parintii, niciodata nu sunt multumiti de nimic. Puteam sa am 10 ca nu erau multumiti, vroiau sa fiu olimpica.
Asa sunt ei, nu mai pune la suflet ce zic ei, daca nu te pedepsesc.
Ai grija de prietena ta, comunicarea e cheia!
Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Ia-ti cateva 'zile libere' de la toti:parinti, prietena, prieteni.plimba-te si regaseste-te.baga-ti picioarele in tot, eu asta fac cand ceva nu merge bine ma duc undeva singura si incep sa meditez asupra a ce a ma macina.prietena asta a ta e cam superficiala, nu cred ca ai de fapt ce pierde.iti sunt alaturi, te pup

| neutrino a răspuns:

De multe ori nici nu conteaza cum gandesti: conteaza rezultatul gandirii tale. Crezi ca, conteaza mai mult cate ore inveti, decat cat reusesti sa inveti si automat decat notele obtinute? Acum, sa fim si putin realisti: nu se poate ca toata lumea sa fie inteligenta, toti baietii sa aiba succes la cele mai frumoase fete, toti elevii sa fie premianti s.a.m.d. Trebuie sa fie si cineva pe lista neagra. Ghinionul tau este si ca prietena ta nu e pe aceeasi lista cu tine. Nu prea ai ce face decat sa compensesi prin multa munca si poate noroc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Netherdrake,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AliceWonders a răspuns:

Offf. prea mult ai scris; sumarizeaza si nu te mai pierde in amanunte ca nimic nu faci cum trebuie.
Na, ca te-am criticat si eu hahaha