| sasha8sagh a întrebat:

Multi spun ca sunt o fiinta fara sentimente, nu neg, doar ca problema e alta. Am avut diferite probleme pe parcursul a celor 18 ani de viata, mi-am uitat tatal la fel cum a facut si el cu mine, mam razbunat pe fostul facind sex cu fratele lui in tinp ce el ma asteptat timp de 3 ani ca sa se culce cu mine, dar el a facut-o mai buna, s-a combinat cu verisoara mea si m-a inselat cu prima ocazie, in fine m-am culcat cu el doar pentru ai arata ce a pierdut, am avut 2 baieti cu care mi-am traso, ambii cei mai buni prieteni, pentru distractie, si multe altele. Este oare vreo sansa sa pot simti din nou iubirea? Sa simt acele ace pe tot corpul cind privesc o persoana in ochi? Sa imi bata inima nebuna in timpul primului sarut? Am intilnit un baiat bun, din toate punctele de vedere, il plac, dar nu il iubesc, si nici sa-l las sa plece nu pot, au trecut deja 3 luni de cind joc acest joc si nimic, speram sa vina dragostea cu timpul dar nu a mai venit... el imi face declaratii dar eu nu-i pot spune nimic in raspuns, nu-l voi putea iubi niciodata, si stiu ca adevarata mea iubire a fost in privirea acelui baiat, caruia mam razbunat asa de crunt, ma uraste, si eu il urasc, as vrea sa-l omor daca as putea, si totusi el a pus capat iubiirii mele! Ce sa fac, cum sa imi intorc puterea de a iubi si increderea in anturaj, dar fara al iubi din nou pe el?

Răspuns Câştigător
| Clarity a răspuns:

Nu ii nimic in rau in faptul ca te-ai distrat daca asta ai vrut cu adevarat. In trei luni crede-ma ca nu o sa simti iubirea, si probabil inca nu stii cum se simte datoriita problemelor care le-ai avut pana acum, poate si cu tatal tau faptul ca te-a uitat asa de usor te face sa uiti si tu pe altii la fel de usor. Da nu lasa asta sa te tina departe de iubire, pe tatal tau cel mai bine ar fi sa gasesti cumva sa poti sa il ierti, toata lumea face greseli, nu trebuie sa mergi sa vorbesti cu el, doar sa stii tu in interiorul tau ca l-ai iertat si ca poti tine la cineva care nu o sa te mai raneasca. Ii greu sa te deschizi ca tot timpu ii sansa aia ca o sa ramai dezamagita, da trebuie sa te gandesti ca toata lumea face alegerile care is mai bune pentru ei, ce simt in momentul acela din anumite cauze, si tu daca o sa te deschizi in fata unei persoane si sa iubesti cu adevarat daca persoana aceea va pleca sa stii ca nu ii vina ta, ii doar viata care nu ne lasa sa controlam alte persoane. Is sigura ca o sa gasesti pe cineva pe care sa iubesti, trebuie doar sa incerci sa fii in prezent sa fii cu persoana aia in tot prin ce treceti. O sa iti dai seama cand iubesti ca nu o sa poti fara aceea persoana langa tine, si parca tot universu va atrage impreuna in aceleasi locuri. Dar na, persoana cealalta trebuie sa simta la fel, si is sigura ca daca nu ar simti tu nu ai fii acolo. Gandeste-te daca el cu care esti acuma chiar il vrei sa fie langa tine, nu doar fiindca nu iti place sa fii singura si ca ai nevoie de cineva langa tine ca sa aiba grija de tine. Si gandeste-te ce sent are razbunarea impotriva persoanelor pe care le iubesti, stiu ca probabil ai probleme personale ce ii greu sa treci peste, dar trebuie sa te uiti spre viitor si sa lasi toate alea in trecut, ai vazut ca te razbuni te simti bine dar dupa aia parca nu stii care o fost sensul pentru care ai facut asta. Eu zic ca primul pas ii sa il iertii pe tatal tau, nu pentru el ci pentru tine, ca sa poti sa mergi mai departe si sa iti faci viata ta departe de suferinta pe care ai avut-o in trecut. Sper sa te ajute :*winking.

6 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu eşti o persoană fără sentimente, eşti doar o persoană fără minte. Nu ştiai că răzbunarea este arma prostului? Nu te-ai răzbunat, ţi-ai pierdut demnitatea şi ai satisfăcut nişte panarame la fel ca tine.
Dacă într-adevăr acel băiat are un suflet bun, iar tu îţi baţi joc de el ţinându-l lângă tine pentru că îţi este teamă ca nu cumva panaramele tale să te înşele şi să nu ai pe cineva care să te consoleze, eşti o nesimţită şi o avară!
Ăla merită ceva bun, nu o spurcată ca tine.

| Țoglă a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Scurt și la obiect.Nici nu mai răspund altceva la întrebarea asta.

| KamaSutra a răspuns:

Razbunarea e arma prostului(no offence)
Nu trebuia sa te razbuni,trebuia doar sa.l ignori. Incearca sa.l ierti,sa treci peste.
Cel care iti face declaratii acum,mi se pare ca tu cam profiti de el,adica el te iubeste dar tu nu vrei decat sa.i auzi vorbele dulci care iti plac,te fac sa te simti mai bine,insa care nu sunt din partea cui ai vrea.
Eu zic sa iei o pauza. Incearca pentru o vreme perioada SINGLE. Iesi,distreaza.te,cunoaste oameni noi, uita putin de sufetinta, razi si lasa supararile deoparte. Ura, razbunarea nu fac bine, dimpotriva iti umplu sufletul de veninsi nimeni nu vrea o asemenea persoana.

| SkyPilot a răspuns:

Incearca sa ierti. Cat ai in tine incrancenarea asta, nu vei mai putea iubi.
Pe baiatul cu care esti acum nu il vei iubi niciodata. Mai bine spune-i adevarul si lasa-l sa isi vada de viata lui. Nu ii face lui ce ti-au facut tie altii.
Si inca ceva: misca-te repede, de pe la varsta ta fluturasii in stomac incep sa dispara.

| simpluone a răspuns:

Esti pe drumul cel bun! Inca ai de platit un timp pana vei face ceva care sa merite sa fi iertata! Razbunarile tale atroce sunt incercarile inconstiente de a te razbuna pe tatal tau. Insa eu stiu ca esti mai puternica decat crezi si vei reusi sa te atasezi. Da-i drumul soricelului si lasa-l sa-si vada de viata lui, altfel iti va deveni piedica! Tu iti meriti soarta insa el nu!

| FearIsALiar a răspuns:

N-ai minte si actionezi la nervi...+ Esti o fire razbunatoare. Woooaw orice barbat te-ar vrea in pat.