| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa par egoist sau ceva de genu, dar mi se pare ca prietena mea nu prea mai are timp pentru mine.
Inteleg scoala e important, stiu si eu imi doresc sa intru la o facultate foarte buna si ma straduiesc sa fac asta, dar mereu am timp si pentru ea.
In ultimul timp s-a apucat de meditati si puteam iesi doar vineri. Acum ea vrea vinerea sa mearga la voluntariat si nah ca sa petrec putin timp am zis ca o sa merg si eu... Ideea e ca voluntariatul se termina pe la 6-7 si ea pe la vreo 8, 9 merge acasa. Ce as putea sa fac sa facem cumva sa petrecem mai mult timp impreuna? O iubesc si pana acum am avut rabdare si tot am stat dar simt ca mi-as dori sa petrecem un picut mai mult timp impreuna... Multumesc de ajutor!
A da imediat amandoi avem 18 ani.

4 răspunsuri:
| diwa a răspuns:

Cam de cand dureaza situatia asta? Se poarta diferit in ultimul timp? Nu vreau sa te sperii, dar e posibil sa se fi plictisit de tine si sa se desprinda usor, pentru ca asa doare mai putin. Ti se pare ca si ea sufera sau o deranjeaza ca nu petreceti timp impreuna? Mie personal nu mi se pare ok ca numai unul sa traga sa-l vada pe celalalt, amandoi ar trebui sa depuneti, teoretic, acelasi efort. Daca nu e cazul de plictiseala sau astea, si e totusi doar lipsa de timp, ai facut foarte bine sa faci voluntariat alaturi de ea. Poate reusiti sa faceti si meditatii impreuna. In orice caz, trebuie sa ai o discutie serioasa cu ea, pentru ca nu prea e ok ca numai tu sa te adaptezi si sa-ti organizezi timpul dupa ea, si ea trebuie sa faca acelasi lucru. Si eu am fost a 12a si am avut meditatii incontinuu si invatam, dar eu imi faceam timp ZILNIC macar 1 ora sa ma vad cu iubitul meu si niciodata nu m-as fi implicat in ceva ce mi-ar mai fi rapit din putinul timp petrecut alaturi de el. Bafta!

| diwa a răspuns:

Din cate spui, poate chiar e foarte interesata de scoala si poate chiar doreste sa-i ajute pe cei mai putin norocosi. Daca e asa, bucura-te ca ai o iubita cu un suflet mare! Daca tu simti si vezi ca te iubeste si ca se bucura de timpul petrecut impreuna, poate ca merita sa faci tu anumite sacrificii ca sa fii mai mult cu ea, dar oricum ar fi, o discutie serioasa tot trebuie sa ai cu ea. Parerea mea e sa-i spui exact ce simti! Daca va iubiti, veti reusi!

| kagome17 a răspuns:

Vorbeste cu ea, spune-i ca stii ca scoala este importanta dar vrei si tu sa iesiti impreuna mai mult timp...cel putin o ora tot puteti sa iesiti in fiecare zi ca doar nu invata 24 din 24... cel mai important este sa discuti cu ea
mult noroc

| Simion_Dany_1970 a răspuns:

Zi_mi o propozitie cu egoist\