| adrianajollie a întrebat:

o sa postez intrebarea asta in mai multe categorii cu speranta ca ma veti ajuta cu cat mai multe raspunsuri. De la o vreme imi pica parul foarte tare am doar 17 ani si mai am 2 fire in cap ( vorba vine ), iar inainte il aveam destul de des, pur si simplu mi se vede pielea capului ( nu foarte tare dar e vizibila). Ce as putea sa fac? Sa folosesc? E probabil din cauza ca foloseam inainte placa de minim 2 ori pe zi, imi faceam baie aproape zilnic si ma si vopseam la vreo 2 luni, dar asta se intampla acum 1 an si ceva straight face de atunci decat il tapez... si imi fac baie o data- de 2 ori pe saptamana. Uleiul de ricin are vreun efect?

Răspuns Câştigător
| anca13 a răspuns:

In functie de anotimp cade si parul(si sa nu razi pentru ca asa e). Toamna si primavara.Da, spalatul pe cap des si placa la fel dauneaza f tare.De 2 ori pe saptamana ar fi suficient sa iti speli parul.Despre uleiul de ricin,e bun,eu l-am incercat,eu puneam cateva picaturi de ulei de ricin intr-un vas, cateva picaturi de vitamina A(gasesti la farmacie) si un galbenu stiu de ou.Le amesteci si le pui la radacina parului timp de o ora jumatate, iar capul il vei inveli intr-un prosop.O data pe saptamana faci asta pentru ca iti poti ingrasa parul daca repeti mai des tratamentul.Eu l-am folosit si mi-a facut bine, dar...mi-a recomandat cineva un sampon Alpecin C1(din farmacie), costa cam 32 lei, contine cofeina si sunt de doua ori mai multumita decat de uleiul de ricin.Ma spal cu el de vreo 4 luni si am la fire care s-au regenerat foarte vizibile.Merita sa incerci. Orice tratament se face minim 3 luni ca sa vezi rezultatele.
Numai bine :*

2 răspunsuri:
| Dєєค a răspuns:

Uff` e de rau daca foloseai placa de 2 ori pe zi si te vopseai la 2 luni:-s. Deci, tunde`te putin, incat sa iti iei din varfuri. Lasa`ti parul natural si foloseste sampon pentru regenerarea parului, [ Sa folosesti si balsam cand te speli] Imi pare rau dar despre uleiul de ricin nu pot spune nimic fiinda nu am incercat. Succes

| parvina a răspuns:

Desigur ca are un efect foarte bun depinde si de pielea capului, uite un remedeiu foarte bun.Masezi scalpul cu ulei de de ricin, masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.