| Zapacitaaaa a întrebat:

Ofer funda! Sunt fata am 16 ani si sunt cu un baiat de 18 ani de ceva timp. Ieri am fost la el acasa si ne.am simtit foarte bine, a fost un fel de preludiu saruturi, mangaieri insa nu am facut dragoste. Eram amandoi excitati insa ne.am limitat la atingeri si saruturi. In tot acest timp simteam fluturasi in stomac, aveam o stare,, de bine". Eu sunt virgina si as vrea sa stiu daca ar fi sa facem dragoste la ce riscuri ma expun, sau daca exista vreun risc in viitor.
Mentionez ca ne iubim foarte mult si nu putem trai unul fara celalalt.
Mersii mult ca ati citit pana aici si va rog fara raspunsuri care nu isi au rostul. love struck

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
In primul rand, inainte de a face acest pas, trebuie sa fi sigura de ceea ce faci, trebuie sa fi sigura ca vrei sa faci acest lucru, sa nu il faci ca pe o dovada de iubire pentru partenerul tau, pentru ca sunt baieti care le cer fetelor sa se culce cu ei ca sa le demonstreze ca ii iubesc, gresit, aceste lucruri nu trebuie sa le faci.
Trebuie sa simti tu ca vrei, ca esti pregatita, ca el e baiatul cu care vrei sa o faci prima data si ca mai incolo chiar daca te desparti de el nu iti va parea rau de ceea ce ai facut.
Cat despre varsta ta, cred ca e ok, daca stam sa ne gandim ca acum fetele la 15 ani deja au vechime in domeniu.
Iar riscurile, ar fi cateva, de exemplu, trebuie in primul rand sa te protejezi cu prezervativ, asta pentru a evita o sarcina, daca spui ca si el e virgin, fiind amandoi fara experienta, trebuie neaparat sa folositi prezervativul ca sa nu te trezesti apoi si cu un copil. Ar mai fi si BTS insa, daca spui ca e virgin, poate ca nu are nimic, cu toate ca nu ar strica niste analize la amandoi.
Sfatul meu, este sa o faci atunci cand simti si cand crezi ca esti pregatita, insa, sa nu uitati sa va protejati.
Succes! big grin

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca se pune problema sa ajungeti la sex la varsta ta, esti mult prea mica. Inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate creste de 9-10 ori riscul de cancer de col uterin. Sunt cionvinsa ca partenerul tau nu ar accepta sa te expuna la un asemenea risc, daca intr-adevar te iubeste cum zici, asa ca nu cred ca se gandeste macar la asa ceva deocamdata. Un an si jumatate trece foarte repede daca exista dragoste si respect.

| whatevernvm a răspuns:

E pacat ca tu la 16 ani nu stii la ce riscuri te expui daca ti-o tragi cu oricine. Dar e bine ca nu esti ca altele, sa intrebi ce riscuri ai dupa ce faci. Bravo!

| Crocaa a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect, sunt senzatii "tari" laughing. E foarte placut si te atrage plus ca e si curiozitatea mare.Si acum despre riscuri, pai primul este ca ai o varsta cam frageda, apoi daca nu va protejati corespunzator riscul de a ramane, sau BTS (in cazul in care el a mai avut partenere in afara de tine). Parerea mea personala este ca ai putea sa mai astepti putin, e cam devreme totusi, dar daca tu simti asta si organismul tau e pregatit atunci chiar nimeni nu te poate impiedica.Varsta minima ar fi undeva intre 17 si 18 ani, dar tu stii cel mai bine daca merita respectivul si cel mai important:daca esti pregatita.Trebuie sa fii constienta si de riscurile mentionate mai sus dar si de faptul ca facand dragoste veti deveni mult mai apropiati, relatia voastra va fi mai consolidata.

| Zapacitaaaa explică (pentru Crocaa):

In legatura cu BTS nu este o problema si el este virgin tocmai pentru ca nu si-a gasit fata potrivita sa faca acest pas.
Multumesc frumos pentru raspunsul tau!

| mat31new a răspuns:

Riscul este ca daca te desparti de el s-ar putea sa iti para rau de ce ai facut. depinde ce vrei de la viata, daca iti propui sa te mariti sa si ai copii ar fi bine sa ramai virgina ca sa-i poti oferi sotului tau ce n-ai mai oferit la altcineva... dar daca sunteti de mai mult timp impreuna si va intelegi foarte bine si ai incredere in el, poti sa faci sex cu el si nu o sa-ti para rau.

| Adriana a răspuns:

De ceva timp..mai exact cat? sa iei decizia de a incepe viata sexuala la momentul in care te simti pregatita cu adevarat. ( si cel mai important PROTEJATI-VA! )
Riscuri...depinde de cat de serioasa este relatia voastra, de asta te-am intrebat de cat timp sunteti impreuna, exista si posibilitatea sa iti spuna "pa" dupa ce o faceti, in rest daca o faceti cu cap si protejat si vad alte riscuri.

| Zapacitaaaa explică (pentru Adriana):

De ceva timp, adica 6 luni

| Rozosina a răspuns:

Salut ` Daca doresti sa faci acest pas "important " pentru tine trebuie sa te gandesti inaintehappy Ar fi cateva riscuri : - Aparitia unei sarcini nedorite datorita nefolosiri prezervativului, si multe alte boli In fine happy Nu este tocmai o varsta prea buna pentru inceperea vieti sexuale Dar iti Urez Bafta >:d