| elenavalentina776 a întrebat:

Bună TPU! Pe 22 am avut primul contact sexual protejat,a fost doar o singură penetrare,după aceea petting cu lenjeria intimă ma rog,acestea s au întâmplat în ultima zi a ovulației,după contact am mai avut disconfort în zona uterului un fel de mici dureri de burtă înainte de menstruatia dar am pus asta pe baza faptului ca fiind prima dată corpul nu este obișnuit și trece prin ceva nou, ideea este ca astăzi trebuia să îmi vină menstruatia, nu este regulată uneori vine pe 6 alteori pe 9 și tot așa, luna trecută a venit pe 6 astăzi de dimineață am prezentat mici dureri de burtă și o secreție roz,până acum nu mi-a curs abundent cum curgea până acum în prima zi,doar o picătură două de sânge roz care și miroase a sânge gen nu a menstruatie ma sperie foarte tare asta, poate fi o reglare a menstruatiei? sau sa fie provocată din cauza hormonilor? am mai citit pe net ca menstruatia se poate regla dupa primul contact și fluxul sa devină mai mic decât înainte, mă tem foarte tare

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce stii ca ai menstruatia neregulata, de ce spui ca "trebuia sa-mi vina" menstruatia?
Nu face sens si nu este logic o asemenea afirmatie, fiindca un ciclu de tip NEREGULAT vine aleator, cand vrea el.

Nu, menstruatia NU se regleaza din cauza sexului. menstruatia este un fenomen fiziologic produs de hormonii tai, pe cand sexul este un proces mecanic facut cu un penis uman sau de plastic, care NU-ti poate regla un ciclu menstrual.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă zici ca a avut loc doar o singură penetrare, ăla nu prea se numește contact sexual, nu are ce modificări ale hormonilor să provoace, însărcinată clar nu ești, exclude asta, menstruatia o ai neregulata și de aia nu vine, calmează-te, eu zic că o să vină zilele astea, mai ales că ai simptome premenstruale, și secreție roz.

| MestrulYoda a răspuns:

Du te la ginecolog