| JuliettaMary18 a întrebat:

Prietenul meu vrea sa stau cu el de Crăciun adică la el acasă și dacă nu mă duc la el mă va părăsi, mama e de acord, nu știu dacă tata mă va lăsa. Am 19 ani, nu pot sa stau fara el de Crăciun, daca tata nu e de acord pot pleca de buna voie?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Dacă ai 19 ani clar ca poti sa pleci, doar ca poate o sa iasa un pic cu scandal.
Ceia ce nu nu prea e ok e atitudinea iubitului tau.Stiu si e de inteles ca vrea sa fie cu tine de sărbători, nici eu nu as accepta sa nu fiu cu persoana iubită dar cred ca era mai ok dacă vorbea cu tine sa zică "hai sa vedem cum sa facem sa fie bine si sa fim impreuna" nu amanintandute ca te lasa.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind majora poti pleca fara probleme, atata timp cat parintii stiu unde esti plecata, ca sa nu te declare disparuta.
Totusi eu te-as sfatui sa nu pleci fara acordul ambilor parinti.

| Goete a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adica sa plece la unul care o ameninta ori vii ori te las? Bune sfaturi ii dai

| Ioandelasal a răspuns (pentru Goete):

Mai reciteste-mi raspunsul si apoi vei afla ce sfat i-am dat!

| Goete a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inchipuie-ti ca am inteles ca i-ai recomandat sa mearga cun acordul parintilor. Mare Erroare!
Tu du-te, cand marele tau "El" iti va pune problema asa, ori vii ori rup relatia cu tine. Maine ii va spune ori faci asta ori iti bag un pumn in gura. Daca tu consideri corect si nu esti capabila sa intelegi ca asta este o problema Grava pe care tipul asta o are, atunci continua cu tampeniile tale, daca nici in mod explicit nu ai capacitatea de.a intelege.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Goete):

Pot sa-ti spun si eu ca esti tampita si n-ai inteles nimic.
In orice caz necivilizata esti, nu asa te adresezi unuia in varsta, tu care ai 16 ani. Si apoi nu sunt femeie, nici asta n-ai bagat de seama.

| Goete a răspuns (pentru Ioandelasal):

Oare tu ai bagat de seama ceva?
Ce te face sa crezi ca eu as fi femeie?
Distractie placuta, nu imi pierd timpul cu unii ca tine

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca esti majora, atat timp cat mai esti dependenta de parintii tai care iti ofera toate cele necesare, ar fi bine sa obtii si acceptul tatalui tau pentru a nu provoca/crea tensiune in familia ta. Sarbatori fericite!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

și dacă nu mă duc la el mă va părăsi
Dacă el pune asemenea condiție, recomandarea mea este să nu te duci.
Motivul este simplu. Șantajul cu părăsirea arată caracter infect. O să îl aplice ori de câte ori v vrea ceva de la tine. Eu zic să îl lași să îl aplice acum.
Așa se zice că este bine să nu plătești polițe și să iei decizii de genul acesta de sărbători. Dar în unele cazuri e invers. Acesta este momentul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca tatal tau nu te lasa, nu fa prostia sa pleci la iubitul fara acordul tatalui.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât locuiești cu părinții tăi trebuie să îi anunți că vrei să pleci.
Chiar dacă ești majoră nu ești independentă astfel încât să nu mai dai explicații părinților.
Dacă tatăl tău nu te lasă la iubitul tău de Crăciun iar el te părăsește pentru asta înseamnă că nu te iubește cu adevărat.

| sofisis a răspuns:

Numai pentru acest ultimatuum imbecil eu nu m-as duce nici daca m-ar impinge parintii de la spate. Dar nah, fiecare cu coloana lui vertebrala.
Da, normal ca poti decide singura la 19 ani.

| Goete a răspuns:

Faci cea mai mare greseala daca te lasi santajata - eu chiar daca as vrea sa merg nu as merge daca mi s-ar pune asa problema.
Vei avea multe probleme cu el pe viitor

| Goete a răspuns:

Xeum tu daca nu intelegi ce scriu, la ce te mai bagi in seama?
Hai mai citeste de cateva ori si roag-o pe tanti invatatoare.sa iti explice ca n-am vorbit despre parintii ei ci despre faptul ca El e un escroc santajand-o in modul acesta.
Asa ca adjectivele ti le poti pastra

| Goete a răspuns:

De parca pentu mine inseamna ceva "Fata Ta".
Stiu bine ce am spus si stiu si de ce.
Nu am de ce sa stau sa lamuresc "oameni" ca tine

| Dalmore a răspuns:

Prietenul tău e un dobitoc sinistru și vrea doar să aibă ce fte de Crăciun.

| Bozgi200 a răspuns:

Vrea să întrețină relații sexuale cu tine, de aia strânge cu dinții și te amenință cu despărțirea.

| Andra9pk a răspuns:

Ok..asta e naspa. Te santajeaza emotional. Tu de frica sa nu te paraseasca vrei sa ii faci pe plac. El ar trebui sa inteleaga ca nu poti veni la el daca ai tai nu sunt de acord.winking
Ar trebui sa gasiti o cale de mijloc ca sa fiti impreuna de Craciun. Era ok daca ti-ar fi zis-o altfel.
Un tata n-o sa fie prea incantat sa auda sa-si lase fiica sa se duca in patul unuia cu bunastiinta.

| IulianaStieTot a răspuns:

Adica iubitul tau te santajeaza ca iti da papucii daca nu mergi la el de Craciun si tu te certi cu parintii tai pentru o pleaba ca el? Ce atitudine e aia?