| Dєєค a întrebat:

problema sta asa: eu stau la casa si mama mea are o gramada de flori in gradinachatterbox. Am o catelusa pichineza, are 6 ani jumate dar e plinaa de energie. Ea sta intr-o curte mai mica si nu o lasa peste tot mama ca sa nu ii calce florilechatterbox I-am cumparat lesa ca sa o pot scoate macar in lesa dar NU SUPORTA LESA DELOCCstraight face incearca sa muste lesa, incearca sa iasa din ea si a reusit sa iasa dar din fericire am prins`o repede si nu i-a distrus florile mamei. Nu prea pot sa ii prind lesa mai strans fiindca pana acum i-am bagat-o pe cap pentru ca nu sta sa i`o prind. Am incercat sa o linistesc cu mancare pentru catei, dar degeaba. Ce sa ii fac sa suporte lesa?:-s

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

"Duceti cainele intr-un loc necunoscut lui, va jucati cu el (ii distrageti atentia) folosind jucarii, bucatele de carne etc. In timpul acestor actiuni, atasati zgarzii, lesa. Cainele este lasat sa tarasca lesa dupa el. Dupa un timp se ia lesa in mana, cainele este lasat sa mearga unde vrea el. La un moment dat, trageti cainele spre Dumneavoastra cu ajutorul lesei. In tot acest timp cainele este incurajat/laudat. Pentru acestea aveti nevoie de multa rabdare si foarte important, va opriti, pe timpul formarii acestei deprinderi, doar atunci cand cainele accepta sa fie tras de lesa. Nu utati sa laudati cainele si sa-l recompensati! "
Sursa: http://www.latifa.ro/sfatul-dresorului/caini/9