| Victoria18 a întrebat:

Sa ii zici posibilului partener ca nu te-ai sarutat niciodata? Adica daca ii spun mi-e teama ca o sa ma ia de fraiera etc. plus ca mi-e rusine sa ii recunosc ca la anii astia eu nu m-am sarutat si imi e ca o sa creada ca sunt naiba si usor de păcălit si doar o sa se distreze cu mine, iar daca nu ii spun nu o sa ma simt ok pentru ca o sa vada ca nu stiu sa sarut si o sa ma ia de ciudata si fraiera etc. cand de fapt eu nu stiu pentru ca nu am experimentat plus ca eu sunt obisnuita sa fiu sincera nu ma simt bine sa ascund ceva mai ales chestii din astea cum ar fi sarutul. Voi ce credeti, ce o sa creada despre mine daca ii spun sau daca nu o fac? Sa ii zic dupa ce trece mai mult timp sau din prima adica de la prima intalnire? Stiu ca majoritatea ati trecut prin faza cu primul sarut, la voi ce reactie a avut daca i-ati zis? Sau ce s-a intamplat daca i-ati ascuns? Ceva sfaturi si pentru mine? Ce sa fac?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca nu ii spui tu isi va da seama singur daca are ceva experienta cu sarutatul.
Si decat sa iti reproseze el, mai bine ii spui tu. Daca de la inceput ii ascunzi asta, relatia voastra nu va fi prea trainica.

| Aasdfghj a răspuns:

Daca e o persoana ok, poti sa-i spui pentru ca ar trebui sa te inteleaga. Eu consider ca e frumos sa ai primul sarut cu o persoana speciala si nu mi s-ar parea ciudat sa ai primul sarut nici la 20 de ani. Deci, ai incredere in tine si spune-i. Daca o sa reactioneze aiurea, o sa rada sau o sa faca misto, renunta la el definitiv. Bafta!

| mihai69 a răspuns:

Ar fi fost o rușine să nu știi să citești, dar nici aia, că mai există și dislexici pe lume, asta nu înseamnă că ăia nu-s oameni normali în alte privințe.
Deci tu poți să-i spui orice despre tine - cu siguranță va aprecia sinceritatea și ingenuitatea.
Pe de altă parte, nu te teme că nu știi să săruți - de fapt știi, dar n-ai încercat niciodată. O să-ți dai seama de asta în clipa când se va întâmpla în sfârșit și pentru tine acest lucru.

| Nemessys a răspuns:

Daca ar fi un baiat mai cu cap, ar fi oarecum bucuros (cred) sa fie el primul care face asta big grin. Si bineinteles ca nu te-ar considera o ciudata ba chiar te-ar aprecia, in comparatie cu altele care se **** de la 13 ani.winking. Crede-ma, daca o sa te considere o ciudata, pur si simplu nu merita. Lasa-l sa se duca la,, expertele" lui.

| siriusblack98 a răspuns:

Dar poti sa nu-i spui ca nu te-ai sarutat inca.Stai linistita ca nu o sa-si dea seama.Si nu as numi-o minciuna ci mai degraba dezinformare selectiva big grin.Nu e mare stiinta intr-un sarut sau pasi de urmat.Vei stii ce trebuie sa faci in momentul ala.Corpul actioneaza singur ca sa zic asa.Si nu e ciudat ca pana la 18 ani nu te-ai sarutat.Eu ca baiat spre exemplu primul sarut a fost tot pe la 17-18 ani.Iar acum am 20 deci nu a trecut mult de atunci laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Deci pana acum te mandreai ca esti 'neatinsa', iar acum ti-e rusine de faptul ca nici nu te-ai sarutat? Fii sincera cu el. E mai bine decat sa ai remuscari. Daca te ia de fraiera, poti sa il lasi, mai exista baieti. Ar fi pierderea lui ca nu te-a pretuit, tu pastrandu-te doar pentru unul. Plus, de ce ar trebui sa ii zici daca nu te intreaba? Ce rost ar avea?

| PersonajFictiv a răspuns:

"Cred ca era evident ce varsta am din moment ce am "18" la nume"
Poate sa insemne ca ai pus Victoria18 ca nu erau alte nume disponibile, sau poate doar asa, fara sens.
Incearca sa nu te mai dai desteapta macar acolo unde nu e necesar.

Daca ala o sa te creada nai.v.a ( scriu asa ca daca scriu legat, o sa fie "naiba" in loc de na.i.va,mna,probleme cu autocorect-ul ) asta nu inseamna ca tu trebuie sa te comporti ca o tipa naiba, iar daca vrea doar sa se distreze nu inseamna ca trebuie sa-i iasa planul.
Poate ca o sa vrea sa se distreseze si o sa te creada copila sau poate o sa fie genul ala care o sa aprecieze ca e primul si o sa vrea ceva serios.

Zici ca nu te simti bine daca minti cu chestia asta, ori ii zici adevarul si scapi de presiune ori o sa te simti naspa mereu cat o sa fii cu el, tu alegi.
Daca ai tu ceea ce cauta tipul ala la o iubita, nu o sa conteze de te-ai sarutat sau nu.

Totusi, e prima ta relatie, nu pune o eticheta pe ea ca si cum o sa fie relatia visurilor tale, lasa lucrurile sa decurga in mod natural.
Sa te lase cineva doar pentru ca nu ai sarutat, e o chestie superficiala, asa ca nu trebuie sa iti para rau de te lasa.Stiu doua cazuri, in care prima prietena ( pana acum ) e si ultima.
Depinde de voi, de o sa va intelegeti.

| Pool77 a răspuns:

E un prim sarut, nu e mare chestie.
E mare chestie la 15-16 ani ca esti inca copil si habar n-ai.
Primul sarut nici nu e atat de greu, nu e nimic wow, parerea mea.
Fa pasul asta fara emotii, eu nu i-as spune, iar daca mi-ar comenta ceva i-as spune ca asa m-am invatat in tinerete si aia e.
Nu i-as spune pentru ca e un gram de adevar in ce spui tu, te poate lua drept fraiera, la inceput e mai ok sa fii misterioasa si sa nu-i dai toate detaliile pe tava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi fãrã griji nu se va intâmpla nimic, in cel mai rãu caz o sã aibe o privire ca asta :}
http://modmove.com/wp-content/uploads/2017/09/It-Movie_featurette.jpg

| Jonas94 a răspuns:

Bună seara,
Orice spui despre tine, spune-o după ce relația prinde un pic de coajă big grin. Adevărul se servește cu lingurița.

| octa2021 a răspuns:

Iti recomand sa inchiz ochii si sa te lasi dusa usor de val.

| BlondinaBlonda a răspuns:

Nu trebuie să îți fie rușine că nu ști să săruți. Și noi am trecut prin asta. Nu o să te ea drept fraierea pentru un lucru banal, fi sinceră cu el și spune-i adevărul el o să te învețe tot ce trebuie să ști... Iar tu nu ai precizat vârstă pe care o ai

| Victoria18 explică (pentru BlondinaBlonda):

Aproape 18

| Victoria18 explică (pentru BlondinaBlonda):

Cred ca era evident ce varsta am din moment ce am "18" la numehappy

| BlondinaBlonda a răspuns (pentru Victoria18):

18 poate sa insemne multe. și nu trebuie să te simți prost când ai să îi spui că nu ști să săruți prin asta îi arăți că ești o fata cuminte și că el este primul băiat din viața ta

| theillusoryman a răspuns (pentru Victoria18):

18 de la nume poate să însemne numărul de bărbați cu care te-ai culcatwinking

| Hammurabi a răspuns (pentru Victoria18):

Dacă ai 18 la nume nu e chiar evident că e vârsta.
Vezi mihai69. Îți garantez că n-are 69 de ani. Poți să-l întrebi, îți va explica ce reprezintă cifra. laughing

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

L-am întrebat deja eu, a zis că este numărul de la casă.happy

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Da, dar nu se scrie "casă" ci "ca să".
Adică, "ca să știe tipa ce urmează". laughing

Răspuns utilizator avertizat