| andreea_4761 a întrebat:

buna TPU, sa va spun si voua o veste care pe mine ma SOCAT si nu-mi da pace . Am o prietena (vecina mea)are 13 ani.si vorbeam in urma cu aproximativ 6 luni despre intentiile baietilor si despre virginitate. spunea ca ii se pare scarbos si o sa fie virgina pana la casatorie. ei bine acum 2 zile am vazut ca avea burta mare, si am intrebat-o ca ce are de are burta asa rodunda si mare si este adusa din spate spre fata. a ocolit raspunzul iar azi i-am pus aceeasi intrebare si mi-a spus ca este insarcinata x_x nu pot sa cred... ea vrea sa faca avort, dar eu stiam ceva de genu ca trebuiesc niste semnaturi de la parinti pentru ca inca nu are 18 ani si nici buletin, eu am spus ca sa nu faca avort deoarece saracul copil nu are nici o vina ca ea si-a batut joc de corpul ei si i-am spus sa pastreze copilul chiar daca v-or urma consecinte greu de crezut nu poate omora un copil nedorit. exista multe ricuri cum ar fi ea nu are ocarele bine dezvolate si poate sa nu mai faca copii niciodata iar sa omoare o viata le intrece pe toate daca Dumnezeu i-a dat un suflet care o face acum poate sa sufere de ce sa il omoare poate este un semn care mai tarziu o sa fie o minune pentru ea. voi ce credeti sunteti de partea mea sau sunteti de acord cu omorarea unui copil?

9 răspunsuri:
| Yaguar a răspuns:

Cu chit este mai mica virsta persoanei care doreste sa faca avort cu atit consecintile pot fi mai grave. Iar ea are numai 13 ani. Cei care spun ca trebuie sa faca avort precis ca nu stiu aceste consecinte. O sa nasaca si problema va fi cum de crescut, dar nu cunoastem parintii acestei fete, caci sunt parinti care in asa situatii cresc copilul fiicei sale.

| Isabellaღ a răspuns:

Sunt total de acord cu tine! Un copil nu trebuie omorat, chiar daca este nedorit. Sper sa inteleaga si ea daca i-ai spus sa nu faca avort pentru ca o sa ii para rau.E ca atunci cand omori un om...numai ca in acest caz propriul copil! E ingrozitor! Si cum ai zis si tu nu e vinovat copilul ca ea si-a batat joc de corpul ei!
Sper sa se decisa sa nu faca avort!
Mai vorbeste cu ea... poate o convingi!
Succes!

| SiMpLa a răspuns:

Sunt de acord cu tine si nuprea.Un copil implica multe sacrificii totusi e doar un copil care da nastere altui copil, fata respectiva ar trebui dusa la psiholog.E dureros sa auzi astfel de cazuri si cea mai mare vina o au in special parintiiisad

| Anailyn a răspuns:

Ai dreptate in tot! Este prea mica pentru avort, nu este bine sa faca avort, exista consecinte grave, 8 din 10 femei sub 15 ani au avut urmari foarte grave dupa un avort. In principal zi sa isi faca rh( eu il am negativ si nu am voie sa fac avort, nu o sa mai pot avea alt copil), si sa se gandeasca ca e foarte mica, daca cu adev nu vrea acel copil sa il dea spre adoptie altei familii, sunt destule care isi doresc unul(trist dar adev) si asa nu omoara pe nimeni, sarcina va fi una groaznica, este prea mica pentru a avea un copil, dar asta e invatatura de minte, tatal copilului trebuie sa i-a legat cu ea sa decida ce vor face cu el(daca stie cine ii) si asa ar fi cel mai bine. Trebuie semnatura parintilor insa nu prea stiu doctori care se incumeta sa faca avort la asemenea varsta, daca cu adev parintii ei afla si sunt de acord cu avortul, vorbeste cu ei sa faceti in asa fel sa nu il omoare, este nevinovat, nu are de ce sa moara, si in plus i-ar face rau ficei lor. Insa daca spui ca are burta, cred ca are ceva luni nu gluma, si nu stiu daca mai poate face avort. Dar parerea mea este sa nu faca avort, sa stea in banca ei si sa-l pastreze.

| JuliaR a răspuns:

Nu am nimic personal cu voi, nu va cunosc, nu ma cunoasteti.
Dar... in afara de kikita99, voi toti v-ati tampit? Copila aia are 13 ani! Mi-e imposibil sa cred ca are ce sa-i ofere! Din orice punct de vedere! Si-n plus, un copil nu poate naste alt copil. Ca si-a distrus ea viata? Da! Asta da! Si-a distrus-o cu mana ei si pe propria raspundere, indiferent ca pastreaza copilul ori ca face avort. Nu sunt de acord cu avorturile, dar, ma repet, fatuca aia are 13 ani. Ganditi-va bine, prieteni. Ca un copil nu e "un dar de la Dumnezeu" si atat. ca nu-l nasti si te uiti la el! Desteptati-va! Indeamn-o, fata mea, sa vorbeasca cu parintii ei si sa ia o decizie. De preferat, sa faca avort.

| MarkusRay a răspuns:

E bine ca iti pasa, dar pana la urma nu e vina ta. E chiar o decizie grea, oricum ai pune-o tot rau ar fi.( viata e mai rea de atat, oameni mor in fiecare zi ) Raul a fost facut, urmeaza suferinta.

Răspuns utilizator avertizat
| kikita99 a răspuns:

Ma si tu ai dreptate dar nici ea nu poate creste un copil mai ales nasterea la varsta ei va fi mai rau sa nasca decat sa avorteze

Răspuns utilizator avertizat