| nikimportant a întrebat:

(scuzati categoria) Am 14 ani si de la un tip sufar de insomni, adica nu pot dormi noaptea si simt co o sa o iau rasna deoarece abia dupa ora 6 dinimeata pot dormi sad Va rog daca puteti sa m-a ajutat cu un sfat si fara tampeni mulumesc apreciat! :*

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

In primul rand trebuie sa elimini cauzele medicale. Mergi la doctorul de familie si spune-i problema ta. Apoi sa elimini cauzele emotionale(stres, emotii,). Pentru asta iti sugerez sa vorbesti cu un psiholog. La 14 ani nu e normal sa suferi de insomnii! Asta daca bineinteles nu dormi foarte mult in timpul zilei.

16 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Bre tu esti indragostita laughing, daca ee asa zi lu gagicas sa te sarute data aviatoare dupa ce va luati ramas bun! k d-aia nu dormi tu tongue

| nikimportant explică (pentru Picasso):

1 sunt fata si 2 nu-s indragostita laughing

| Picasso a răspuns (pentru nikimportant):

1. da stiu ca esti fata
2. sigur esti indragostita!winkingtongue Daca nu esti, te fac sa fi blushing

| nikimportant explică (pentru Picasso):

Nu crede-ma chiar nu-s indragostita laughing

| Picasso a răspuns (pentru nikimportant):

Atunci te fac sa fi indragostita smug

| nikimportant explică (pentru Picasso):

Asat nu pot sa spun ca nu nu se stie peste cativa ani laughing)

| nikimportant explică (pentru Picasso):

Cum ma faci sa ma indragostesc? happy

| Picasso a răspuns (pentru nikimportant):

Hmm intai raspunde-mi cati ani ai!
?

| nikimportant explică (pentru Picasso):

Cred ca am zis deja ca am 14 straight face

| Ofiintă a răspuns:

Buna,

Orice fata trece sau a trecut prin asa ceva, si este foarte normal pentru varsta de 14 ani, cand visezi la un baiat( un tip mai mare) asta pana cand te vei maturiza si iti vei da seama ca a fost doar o iluzie.
Oricum dupa 16 ani vei constata ca o relatie e mult mai mult de atat plus idea de a iubi pe cineva cu adevarat intrece aceasta obsesie, pana atunci fa mult sport intr-o zi astfel incat sa poti dormi la noapte, oboseala le intrece pe toate.
Numai bine!
pa, pa

| stef112 a răspuns:

Stiu cum e si mie mi se intampla si ma simt enrvat rauu. dar punete in bat inchide ochii si gandeste-te la negru..adica la nimic. oricum o sa iti vina ceva in cap dar sa nu te gandesti intens la acel lucru. poate unii vor rade de ce am scris dar la mine de obicei merge. daca nu merge varianta asta deschide pc-ul si stai pe mess joaca un joc nu stiu dar oricum o sa obosesti. succesbig grin

| r3ally a răspuns:

Probabil ti-ai dereglat programul de somn tongue Si eu pateam asta inainte destul de des. Incearca sa nu mai adormi deloc in noaptea respectiva si in cel mai rau caz nici a 2'a noapte si vei vedea ca dupa aia vei adormi la 8-9 de la oboseala. Daca iti mentii programul de somn in scurt timp nu vei mai avea aceasta problema (insomniile)

| cosmina92 a răspuns:

Eh am citit ce au scris unii, cum iti recomandau ei sa mergi la medic, ei bine eu nu iti recomand asta ( tot ce o sa faca doctorul o sa iti indoape ficatul cu medicamente ). Daca constientizezi ca suferi de o depresie, stres, iti recomand sa vorbesti cu un psiholog ( daca este un psiholog bun nu o sa iti ofere somnifere, ci o sa te faca sa treci peste stres, depresie.), daca nu suferi de ce am scris mai sus nu iti recomand. Eu am avut o perioada cand stateam cu orele (da cu orele), in pat cu ochii inchisi si nu adormeam, adormeam pe la 3, 4, 5 :p. Cand patesc asa ceva stau toata noaptea treaza ( nu dorm nicio ora), la 7 dimineata mananc, la 7:30 alerg ( sa consum energia ramasa), la 10 seara (daca este posibil) alerg, cand ajung acasa tot ce doresc este sa petrec ore alaturi de patul meu laughing rolling on the floor. Sper ca am fost de folos. happy

| Gabitech a răspuns:

Fara tampenii si nu te supara pe mine. ia o carte, citesti, in felul asta te cultivi iti obosesti si creierul suficient pentru a te lua somnul si iti corectezi si greselile gramaticale cu care scrii. sunt multe si zgarie la ochi. nu mi-o lua in nume de rau

| nikimportant explică:

Multumesc! si imi cer scuze pentru greselile mele gramaticale! :*

Răspuns utilizator avertizat