| efimash a întrebat:

sunt baiat am 20 de ani, daca ma masturbez de 5 ani de zile cam in exces. Este tirziu sa ma las deja de masturbare. Adica daca ma las va fi mai bine sau deja e tirziu dupa atit timp?

Viata sexuala am inceput-o acum 2 ani de zile.

Mereu cu prezervativ o fac. Vreau sa spun ca se intimpla sa ejaculez foarte repede mai putin de un minut se intimpla sa ejaculez la a 2 sau a 3 parida si 7 min. Dar daca folosesc Durex Performa ejaculez in 10-15 min.

Am inceracat fara prezervativ dar dureaza 5 secunde.

Vreau sa stiu sufar de ejaculare precoce si daca DA cum sa o tratez?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Am vazut recent o statistica in care se spunea ca durata medie a unui act sexual este de 7 minute. As crede ca nu suferi de ejaculare precoce. Cu putin efort mental, ai;; utea sa lungesti partidele (ma refer la cele cu o fata).
Daca spui ca te masturbezi in exces, incearca sa reduci din "evenimente". Evita tot ce te excita (ganduri, imagini etc.), fa ceva sport, tine-ti mintea ocupata. Ia-o cu pasi mici, micile succese te ajuta sa te motivezi.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ejacularea precoce nu are nimic de a face cu masturbarea, vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

"Idealul erotic modern: barbatul si femeia, imbratisati sexual in mod iubitor, experimenteaza simultan orgasmul prin contact al organelor genitale. Acesta este un mit psihiatrico-sexual folositor pentru a starni sentimente de inadecvare sexuala si de inferioritate personala. Este, de asemenea, o mare sursa de `pacienti psihiatrici`." Thomas Szasz, The Second Sin.

| Seba2013 a răspuns:

Nu este tarziu.
Trebuie sa treci printr-o etapa de dezobisnuire se cheama sevraj.
Atunci can devii la normal, acel impul se actuveaza doar la stimuli.

| Blueblueblueeah67 a răspuns:

Uite, masturbarea in exces nu iti face bine. Asa ca rezuma-te la 2-3 ori pe saptamanahappy si ramane totul ok.

| cd0404 a răspuns:

Buna... da te poti lasa de mastrubez prin metoda sa nu te mai gindesti la mastrubez si prezervative sau xes......ni so da ta nu-i prea tirziu. sper ca te-am ajutat cu ceva.