| iusty12 a întrebat:

Sunt indragostita de o fata si as vrea sa-i spun, dar nu am curaj. Nu vreau sa se destrame relatia noastra de prietenie, cred ca as fi distrusa daca am inceta sa vorbim. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, cum sa-i spun ca simt pentru ea ceva diferit fata de celelalte fete din colectivul nostru? (mentionez faptul ca nu am mai fost indragostita si nu m-au interesat relatiile pana in prezent, deci, intr-un oarecare fel, acum inteleg partile cu ``fluturasi in stomac``, etc)

27 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nu inteleg exact ce "specie" esti, insa. Fura`i un sarut fara prea multe vorbe, de preferat in context de joaca ca sa nu perceapa gresit ideea tocmai din prima. Evita prea multe discutii pe tema asta la inceput. Daca iti raspunde pozitiv, poti continua, in caz de negativ, iti ceri scuze si suferi pana la urmatoarea.Nu va fi o viata usoara sad insa nu te schimba pentru parerile altora.

| sweetangels a răspuns:

Incredibil cum asa zisii "barbati" sar toti cand e vorba de iubirea dintre 2 barbati si il fac homosexual, gay (ei in intimitate fiind exact asta, pariez ca isi terorizeaza femeia cu idei despre sex anal - cata ipocrizie) iar cand e vorba de atractia dintre 2 femei o vad ca pe ceva normal. Cat de cretini sunteti voi barbatii, mai exact? Eu nu vad limita

| SG1995 a răspuns (pentru sweetangels):

Draga eu nu am nimic cu homosexuali, si cred ca nici restul celor care au dat un raspuns, deci numai generaliza, apropo daca as fi cu o tipa nu i-as trage-o anal.

| Yon1470 a răspuns:

Ai o dereglare in creieras si nu-i normal sa te atraga o fata tu fiind tot fata. Faci un mare pacat inaintea lui Dumnezeu si nu asa ai fost construita sa te impreunezi cu oameni de acelasi sex ca si tine.

| Holiday a răspuns (pentru Yon1470):

Mai lasa fata cu spiridusii tai imaginari! Ea are in fata o provocare inedita si tu vrei sa-i strici placerea cu povestile tale....Eee...

| Yon1470 a răspuns (pentru Holiday):

Eu i-am spus cum o vad eu si ca nu-i normal ce face si unde vrea sa ajunga! Lesbianismul,homosexualitatea si multe altele sunt dereglari sexuale si nu sunt acceptate in societate si nici in fata lui Dumnezeu,pentru ca nu asa am fost creati ca oameni! D-aia a distrus Dumnezeu cetatea Sodoma si Gomora,pentru ca se practicau astfel de orgii sexuale cum ar fi incestul,lesbianismul, homosexualitatea, pedofilia, zoofilia si ce Doamne iarta-ma orgii se mai practicau. Din punctul meu de vedere poate sa-si bage si fier incins, nu deranjeaza pe nimeni.Eu i-am dat un sfat sa-si schimbe orientarile pacatoase, pentru ca va avea necazuri in familie si in viata de zi cu zi! Numai bine, rau la nimeni!

| Kyra18 a răspuns (pentru Yon1470):

Fata a intrebat ceva si totii "sfintii" intra sa isi dea cu parerea si cu cristosii lui (si va mai zice.ti ca sunteti asupriti) v.a bagati voi ideologile pe gat la altii, ar trebui sa faca ce simte, daca n.ai nimic pozitiv de spus taci dracul

| Kyra18 a răspuns (pentru Yon1470):

Si vorbiind de incest sa stii ca A dam si Eva au avut 3 baietii si erau numa ei pe pamant...pi sa mas pe biblia ta

| Yon1470 a răspuns (pentru Kyra18):

Alt smecher virtual, care n-a luat bac-u`!

| Yon1470 a răspuns (pentru Kyra18):

Robertel,du-te nepoate la scoala si nu te mai onaniza atat, poate o sa ai mintea mai luminata!

| SG1995 a răspuns (pentru Yon1470):

Incestul si.pedofilia sunt acceptate in Biblie, pe timpul.lui Iisus putea bine mersi daca aveai 40 sa-ti-o tragi cu una de 11 ani asa ca lasa vrajeala.

| Yon1470 a răspuns (pentru SG1995):

Nepoate,trebuie sa fii la un nivel de tot rahatul sa spui asa ceva si se vede ca nu ai citit ce spune in Biblie si ce surprize minunate le-a daruit Dumnezeu celor care practicau asa ceva. Păcatul sodomiei se numeşte astfel de la denumirea cetăţii Sodoma şi reprezenta, în perioada vechitestamentară, unul dintre cele mai grave acte pe care omul le putea face, iar Sfânta Scriptură spune că acesta este un păcat de moarte. Din cauza săvârşirii acestui păcat, vechile cetăţi Sodoma şi Gomora au ajuns proverbiale pentru răutatea şi stricăciunea lor, iar dacă locuitorii acestora au fost pedepsiţi cu moartea, înseamnă că acesta este un păcat de moarte.
Păcatul sodomiei denumeşte orice manifestare anormală de natură sexuală. Din punct de vedere spiritual, acest păcat este considerat ca o ameninţare gravă a sfinţeniei spre care omul a fost creat să tindă. Etimologic, rădăcina cuvântului, sodom, înseamnă a (se) nimici, a (se) prăpădi. I-a nimicit prin foc Dumnezeu si tu spui ca sunt acceptate in Biblie incestul si pedofilia? )))) Mare ti-e gradina Doamne!

| SG1995 a răspuns (pentru Yon1470):

Da citeste bine levitic nu iti va scrie nicaieri sa nu o faci cu copii, iar pana in perioada levitica incestul era super, asa ca Avrram s-a frecat cu sora-sa, Lot cu cele doua fiice, Iacov cu verisoara-sa, Isacc cu nepoata-sa, cat despre Sodoma si Gomora biblia nu ne indica pacatele pentru care au fost distru-se ci doar faptul ca faptele lor erau strigatoare la cer, faza Sodoma ar fi fost oras de gay e un mit aparut mai tarziu in evul mediu si raspandit de catolici, asa ca coane nu incerca sa faci pe teologul ca ti-o iei peste bot.

| Yon1470 a răspuns (pentru SG1995):

Pai d-aia a distrus Dumnezeu Sodoma si Gomora, INTELIGENTULE, pentru anormalitatile lor sexuale.Citeste si pe urma raspunde. Păcatul sodomiei denumeşte orice manifestare anormală de natură sexuală. Ce crezi ca inseamna asta? Crezi ca jucau poker pe dezbracate?

| SG1995 a răspuns (pentru Yon1470):

Nene de unde stii ca de sex era vorba putea fi vorba de crime, de furturi, de fraude si lista poate continua, mai apoi aia nu credeau in Yahve, iar Biblia e plina de crime la adresa necredinciosiilor.

| Yon1470 a răspuns (pentru SG1995):

Spune ce inseamna acea cetate in Biblie si cam cu ce se ocupa! Păcatul sodomiei denumeşte orice manifestare anormală de natură sexuală.

| SG1995 a răspuns (pentru Yon1470):

Ionele tata absolut nicaeri inBiblei nu vei gasi scris ca Sodoma era un oras dominat de gay, in schimb scrie cu Lot si-a tras-o cu ficele.

| Yon1470 a răspuns (pentru SG1995):

Nu numai de gay era Sodoma dominata, nepoate! Biblia iti explica clar si tu mergi inainte si o faci pe prostul.Crezi cumva ca i-a distrus Dumnezeu pentru ca furau si ca erau neleguiti, cand spune clar ce inseamna Sodoma! ORICE MANIFESTARE ANORMALA DE NATURA SEXUALA! Ce crezi dupa mintea ta luminata ca inseamna asta? Ti-am spus si iar ma repet ca nu doar de gay era vorba ci de toate anormalitatile sexuale.Documenteaza-te sau intreaba pe oricine si vezi ce anume se practica acolo. Uite ce spune, citeste! Scriitorii biblici s-au folosit în repetate rânduri de episodul distrugerii celor două cetăţi, Sodoma şi Gomora, pentru a-l prezenta ca avertisment pentru cei care păcătuiau, abătându-se de la normele morale. Astfel, în proorocia lui Ieremia (cca 627 î. Hr.) se spune despre liderii spirituali ai poporului lui Israel, care au dus pe evrei în rătăcire şi i-au făcut să se îndepărteze de Dumnezeu: „toţi sunt înaintea Mea ca Sodoma, şi locuitorii Ierusalimului ca Gomora." (Ieremia 23, 14).
Apoi, Sfântul Apostol Petru, în a doua sa epistolă, spune că „dacă Dumnezeu a osândit la pieire şi a prefăcut în cenuşă cetăţile Sodoma şi Gomora, ca să slujească de pildă celor ce vor trăi în nelegiuire... înseamnă că Domnul ştie să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii; mai ales pe cei care, în pofta lor necurată, umblă poftind trupul altuia" (II Petru 2, 6-10).
De asemenea, în Epistola lui Iuda, Cuvântul lui Dumnezeu spune: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor, care se dăduseră ca şi ele la curvie şi au poftit după trupul altuia, ne stau înainte ca o pildă, suferind pedeapsa unui foc veşnic. Totuşi, oamenii aceştia, târâţi de visările lor, îşi pângăresc la fel (ca şi cei din Sodoma) trupul, nesocotesc stăpânirea şi batjocoresc dregătoriile." (Iuda 7, 8). Păcatul sodomiei se numeşte astfel de la denumirea cetăţii Sodoma şi reprezenta, în perioada vechitestamentară, unul dintre cele mai grave acte pe care omul le putea face, iar Sfânta Scriptură spune că acesta este un păcat de moarte. Din cauza săvârşirii acestui păcat, vechile cetăţi Sodoma şi Gomora au ajuns proverbiale pentru răutatea şi stricăciunea lor, iar dacă locuitorii acestora au fost pedepsiţi cu moartea, înseamnă că acesta este un păcat de moarte.
Păcatul sodomiei denumeşte orice manifestare anormală de natură sexuală. Din punct de vedere spiritual, acest păcat este considerat ca o ameninţare gravă a sfinţeniei spre care omul a fost creat să tindă. Etimologic, rădăcina cuvântului, sodom, înseamnă a (se) nimici, a (se) prăpădi.
Banuiesc ca iar nu te-ai dumerit si ca astea sunt scrise si inventate de mine, nu? Macar intereseaza-te si poti comenta pe urma!

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Asa si? De cate ori amintesc autorii Bibliei pacatul Sodomei si Gomorei si de cate ori afirma ei ca pacatul respectiv ar fi de natura sexuala?

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Trebuia sa spuna de mai multe ori sau care-i treaba? Versetele sunt luate din biblie si spune clar ce inseamna Sodoma si Gomora si ce fel de practici se savarseau acolo.De asemenea, în Epistola lui Iuda, Cuvântul lui Dumnezeu spune: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor, care se dăduseră ca şi ele la curvie şi au poftit după trupul altuia, ne stau înainte ca o pildă, suferind pedeapsa unui foc veşnic. Iti explica ce inseamna si spun ca stau inainte ca pilda, pentru cei care fac asa ceva! Era important de cate ori se spune in Biblie sau ce spune ca inseamna?

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

De fapt: zbarci. Autorii Bibliei au specificat care au fost pacatele Sodomei si Gomorei, si cu exceptia unor cuvinte multi-interpretabile din Epistola lui Iuda n-au zis nimic despre homosexualitate sau despre sexualitate. Pentru detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Sodom_and_Gomorrah#Religious_views

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu versetele le-am copiat din Biblie si spine clar ce inseamna. Daca nu vrei sa pricepi, nu-i problema mea! Spor la cat mai multe onanizari!

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Asta e amice, ca nu poti spune ca de fapt in Biblie scrie ceea ce de fapt... nu scrie. Daca am vorbi de consensul autorilor Bibliei, fie consensul e ca acele pacate nu erau de natura sexuala, fie nu e niciun consens despre asta in cadrul Bibliei. Tie ti-o fi clar ce-au facut aia din Sodoma si Gomora, autorilor Bibliei nu le era deloc clar ceea ce afirmi tu.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia trebuie s-o si intelegi! Nu-ti spune nu ti-o freca ca-i pacat, dar in fine!

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Ca cercetători ai Bibliei, noi ştim bine ce s-a întâmplat în anticul oraş Sodoma. Bărbaţii şi băieţii oraşului, obsedaţi de sex, au vrut să aibă relaţii sexuale cu oaspeţii lui Lot, pe care îi considerau simpli bărbaţi (Geneza 19:4–11). Acest eveniment a avut loc la doar aproximativ 450 de ani după Potop. În acele timpuri de început devenise, de asemenea, ceva obişnuit ca oamenii să aibă relaţii sexuale cu animalele. Astfel, cu circa 400 de ani mai târziu, Legea lui Dumnezeu dată naţiunii Israel condamna în patru locuri această practică, pedeapsa pentru cei ce încălcau această lege fiind moartea (Exodul 22:19; Leviticul 18:23; 20:15, 16; Deuteronomul 27:21). În plus, Legea lui Dumnezeu dată Israelului îi condamna la moarte şi pe cei ce întreţineau relaţii sexuale cu persoane de acelaşi sex. — Leviticul 18:22; 20:13.Chiar şi unii membri ai poporului lui Dumnezeu au fost influenţaţi de propaganda lumii să creadă că homosexualitatea şi alte perversiuni sexuale asemănătoare nu sunt „chiar atât de grave". Totuşi, Legea dată de Dumnezeu Israelului stipula uciderea homosexualilor! De asemenea, în Scripturile greceşti creştine, în 1 Corinteni 6:9, 10, potrivit Bibliei Cornilescu revizuite în 1991 se spune: „Nu vă înşelaţi; nici desfrânaţii,... nici cei adulteri, nici cei afemeiaţi cu ei înşişi, nici homosexualii... nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu". Şi, potrivit aceleiaşi traduceri biblice, în Romani 1:26, 27 se spune: „Femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii; tot astfel şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, bărbaţi cu bărbaţi făptuind lucruri ruşinoase". În continuare, versetul 32 afirmă: „Cei care fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte".

În mod surprinzător, unii dintre cei ce au căzut pradă imoralităţii sexuale, cum ar fi bestialitatea, nu consideră că ceea ce au făcut a fost într-adevăr grav. Totuşi, relaţiile sexuale cu animale sunt condamnabile din punct de vedere moral. Acestea constituie un motiv de excludere din congregaţia creştină. Ceea ce condamnă Dumnezeu în Biblie şi constituie un motiv de excludere este „perversiunea sexuală" sau „activitatea erotică" a homosexualului. Astfel, această perversiune sau activitate nu presupune neapărat practicarea sodomiei pentru a fi considerată homosexualitate. Orice act care implică folosirea organelor genitale a cel puţin unuia dintre parteneri, cum ar fi sărutarea, mângâierea, frecarea propriilor organe genitale de cealaltă persoană, sau alte comportamente asemănătoare menite să procure plăcere sexuală cu un alt individ de acelaşi sex constituie homosexualitate. Şi, deşi majoritatea oamenilor cred că homosexualii sunt numai bărbaţi, termenul li se aplică în egală măsură şi femeilor care practică lucruri asemănătoare, deşi, în general, acestea se numesc lesbiene.

| alex055 a răspuns:

Cand esti singur cu ea si e un moment de ala de nu ziceti niciunul nimic, incearca sa o sarutiwinking

| iusty12 explică:

Oameni buni, am avut nevoie doar de niste sfaturi, nu detalii despre ce s-a inamplat in nu stiu ce cetate din Biblie. -_-