| sandra2245 a întrebat:

Buna, TPU.
Sunt intr-o relatie cu prietenul meu de 11 luni, eu am 15, iar el 18. In ultimul timp m-am gandit la inceperea vietii sexuale dupa ce implinesc 16 ani. As vrea sa cer un sfat in ceea ce ii priveste pe parintii mei. Sunt stricti, si nici macar nu ma lasa sa ma duc la el acasa deoarece considera "ca nu se cuvine", chiar am incercat sa vorbesc cu mama mea legat de asta, dar...Mereu am vrut sa fiu sincera cu ei, dar nu stiu daca ar trebui sa iidau mamei mele de inteles ca doresc sa o fac in conditiile in care nici nu ma lasa sa ma duc la el. Faza este ca el are 18 ani si a zis ca ma asteapta atata timp cat noi continuam sa ne intelegem (in ultimul timp am avut cateva certuri, dar nici nu intra aiaici inselatul, flirtatul cu altcineva, etc), dar mi- a si spus ca l-ar deranja sa ajunga la facultate si sa fie inca virgin, dar daca eu nu sunt pregatita nici atunci a zis ca va incerca sa treaca peste. Sfaturi despre ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista un asa anumit moment al vietii, sau o anumita varsta care sa poata fi considerata ca fiind propice/favorabila pentru a putea fi inceputa viata sexuala. La varsta ta de doar 15 ani, nu este nici indicat si nici recomandat ca o fata sa-si inceapa viata sexuala. Varsta la care apar primele impulsuri/dorinte de natura sexuala depinde de mai multi factori care sunt atat biologici cat si socioculturali, in anumite cazuri de natura etnica. Insa in toate cazurile factorul primordial se dovedeste a fi momentul de incepere a activitatii hormonale, dar aceast moment difera foarte mult de la o persoana la alta. Placerea oferita de sex se poate manifesta inca din adolescenta de pe la varsta de 16 - 17 ani, fiindca contribuie la eliminarea stresul hormonal, dar cu toate acestea nu este recomandat d.p.d.v. medical si stiintific inainte de atingerea unei maturizari, fizice, prihice si mentale chiar si doar partial definitive. Multa sanatate!

| sandra2245 explică (pentru corbulalbrosu):

Am mentionat ca dupa 16 ani

| Bernardus a răspuns:

Este cam mare. Sunt multi de genu', care agata fete mai mici ca ei. Zic sa ii zici "pas", daca vrei sa o faci la 15-16 ani, ar trebui sa fie cu cineva de aceeasi varsta.

| Asly a răspuns:

M-ai așteaptă că nu moare.
Stai puțin el e cu tine ca să se dezvirgineze?laughing
Apropo dacă te iubește de așteaptă și 8 ani

| Cris5tcjjh a răspuns:

Eu meam inceput viata sexuală la 15 ani prietenul meu avea 36 (deja sot)... simte în prima de 3 ani si suntem căsătoriți si fericiti... Dacă ești sigură că vreai prima dată sa faci sex cu el de ce nu ( mamei nu e neapărat sa-i zici ca te duci la prieten sa faci sex sau va vrei să-ți incepi viata sexuala)

| asdfsdasfff a răspuns:

Poti sa ii spui mamei tale ca te duci sa dormi la o prietenă si sa o suni pe acea prietena sa ii zica mamei sale sa ii spuna mamei tale daca o suna ca este la tine