| sandra2245 a întrebat:

Buna, TPU.
Sunt intr-o relatie cu prietenul meu de 11 luni, eu am 15, iar el 18. In ultimul timp m-am gandit la inceperea vietii sexuale dupa ce implinesc 16 ani. As vrea sa cer un sfat in ceea ce ii priveste pe parintii mei. Sunt stricti, si nici macar nu ma lasa sa ma duc la el acasa deoarece considera "ca nu se cuvine", chiar am incercat sa vorbesc cu mama mea legat de asta, dar...Mereu am vrut sa fiu sincera cu ei, dar nu stiu daca ar trebui sa iidau mamei mele de inteles ca doresc sa o fac in conditiile in care nici nu ma lasa sa ma duc la el. Faza este ca el are 18 ani si a zis ca ma asteapta atata timp cat noi continuam sa ne intelegem (in ultimul timp am avut cateva certuri, dar nici nu intra aiaici inselatul, flirtatul cu altcineva, etc), dar mi- a si spus ca l-ar deranja sa ajunga la facultate si sa fie inca virgin, dar daca eu nu sunt pregatita nici atunci a zis ca va incerca sa treaca peste. Sfaturi despre ce ar trebuie sa fac

3 răspunsuri:
| alexandru0sorin a răspuns:

Man am cateva sfaturi simple: nu te lasa presata nici de el sa te convinga sa o faci fara sa fi pregatita, nici de ai tai ca sa no faci in ciuda faptului ca vrei. iti recomand sa iti incepi viata sexuala daca simti nevoia s daca esti informata/pregatita: sa stii cam cum decurge o aprtida, de ce ai avea neovie, sa folositi neaparat prezervativ, etc.

nu cred ca i ceva de castigat din a le spune alor tai ce intentii ai avea; este evident din faptul ca nu se cuvine sa mergi la el acasa ca vor sa evite un posibil contact sexual. daca tu tii la sinceritatea cu ei mai mult decat la relatia cu ei poti sa le spui si, probabil, eventual o sa le treaca ce suparare lear veni, dar asta depinde de principiile tale si de cat de mult vrei sa aderezi la ele.

nu inteeleg de ce ar zice adolescenta2002 ca crede ca nu ar mai fi virgin si ca doar minte; mi se pare o afirmatie alarmista despre o persoana pe care nu o cunoaste deloc deci care nu poate fi bazata pe altceva decat ghiceala... poate a patit ea mai nasol in trecut dar nu toti barbatii sunt mincinosi sau profitori si daca as fi o persoana mai neintelegatoare mas simti personal insultat.

| adolescenta2002 a răspuns:

1- nu cred ca el mai este virgin (doar te minte) si doi nu trebuie neaparat sa le zici parintilor tai despre acest subiect daca tu vrei este fix alegerea ta si daca esti sigura ca el vrei sa fie (primul) cu care vrei sa iti incepi viata sexuala si nu trebuie sa fie o data anume(16ani) totul vine de la sine cand o sa fi pregatita