| Kari177 a întrebat:

Buna TPU.Sunt Lori si am inceput sa ma masturbez. Am 14 ani(stiu ca-s mica)... Am iubit, dar mai mare are 18 ani. Tot insista sa facem, dar protejat. Il iubesc si tin la el foarte mult. Il cheama Alex. Ce sa fac sa Accepa sau sa Nu?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 4 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu esti deloc mica pentru a te autosatisface insa pentru sex da, deocamdata esti imatura din toate punctele de vedere. Daca el insista in astfel de conditii inseamna ca vrea doar sex. Indraznesc sa afirm ca dupa ce te-ar trece la "trofee cucerite" te-ar parasi in scurt timp daca nu chiar imediat. Esti incomplet dezvoltata fizic pentru a-ti incepe viata sexuala.Sunt adeptul dragostei si iubirii dar a celei in care la baza sta ratiunea. Sper ca si in cazul tau sa primeze ratiunea.Pa,pa.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine e să rămâi doar la masturbație (eventual reciprocă, dacă ții musai să-i oferi și amicului plăcere). Simplul fapt că te (și ne) întrebi dacă să faci sau nu sex e cel mai clar semn că NU ești gata să treci la faza asta. Atunci când vei fi pregătită, o s-o faci pentru că așa vei simți atunci - n-o să mai stai pe gânduri.
Baftă! și mare grijă cu băieții - în ciuda opiniilor diferite de pe-aici, crede-mă că toți vor doar sex, de la 14 la 84 de ani! (doar că unii nu prea mai pot, dar asta nu înseamnă că ar refuza „o bucată"!) rolling on the floor

| Doub a răspuns:

Triiiiist.
Draga "Lori", esti un copilas mic si naiv. Maturizeaza-te.

| AirănMeidăn a răspuns:

e ok sa te masturbezi la varsta asta, in general fetele incep de pe la 7 ani, sa stii.
faza cu sexul, nu stiu ce sa zic, in primul rand esti sigura ca te iubeste? daca iti spune "te iubesc" nu inseamna neaparat ca o si face. cu pupicii si inimioarele din mesaje e la fel. nu cred ca esti pregatita. cand o sa fii, n-o sa mai stai pe ganduri si nu vei mai avea nici un dubiu

| Alcyon a răspuns:

Prietenul tau e major si poate s-ajunga la puscarie, pentru sex cu minori sub 15 ani. Asa ca lasa sexul si vezi-ti de scoala.

| Voidwithin a răspuns:

Nu cred ca il cunosti...
Cat despre "Da sau Nu", faptul ca pui intrebarea asta imi da un indiciu ca vei alege Da. Indiferet de ce alegi tine minte ca eu voi fi aici in ignoranta totala fata de tine si situatia ta.
Deci gandeste-te la tine si alege ce vrei (oricum asta vei face).

| DnZuuL a răspuns:

Cred ca cel mai bun raspuns ar fi "Ascultai pe toti, dar fa asa cum stii tu.Totusi,fii atenta si daca iti cere asta te-as sfatui sa-ti cauti iubiti cu 1-2 ani mai mare, sa nu le ste gindul doar la sex. Opinia mea.

| DuraruMarin a răspuns:

De la 14 ani? Daca ar afla maica-ta te-ar bate numai cu ranga.Mai bine iti cauti tu de varsta ta care sa se dezvolte odata cu tine si sa nu ramai tu in urma.La 14 ani mai bine pui mana pe carte, nu pe scula omului.

| maravioleta a răspuns:

Acesta e un pas destul de important in viata. Daca te simti pregatiata si stii ca nu o sa regrei iti poti incepe viata sexuala, dar ai grija sa fie sex protejat, pentru ca poti contacta boli cu transmitere sexuala.